Nü in de winkel! 8 NI PAULINE BIJSTER Kortingsbon -Y Geen minister die zo struikelend het politieke jaar doorkwam als Ard van der Steur. De flamboyante VVD'er slaapt er niet minder om. ZOMERRECES ARD VAN DER STEUR Van der Steur is weliswaar joviaal en prettig in de omgang, oprecht geïnteresseerd lijkt hij niet Column Het meest gehoorde argu ment tegen verandering is: vroeger zeurde niemand hierover. Vroeger zeurde niemand over Zwarte Piet en vroeger kon je bij Feyenoord nog gewoon grapjes maken over huidskleur (zei Henk Fraser op Voetbal International). Dat iets vroeger zo was, is geen goed argument om het voor altijd zo te laten. Vroeger hadden vrouwen geen stemrecht. Vroeger werden vrou wen op de brandstapel gelegd. Vroeger werd niets gedaan tegen pedofilie, maar wel tegen homo seksualiteit. Vroeger sloegen men sen hun kinderen met kleerhan gers. Heel vroeger aten mensen ba by's (van anderen) zelfs op. Er be staat niet één punt in de geschie denis waarna alles normaal werd, zoals mensen wel eens lijken te denken. Ik geef toe, deze voorbeel den zijn wat heftiger dan de pop petjes in de Efteling aanpassen. Maar veel barbaarse, onlogische of niet-kloppende praktijken zijn op een bepaald moment in de geschiedenis aangepast. Vaak duurde dat proces jaren, of zelfs eeuwen. Het aanpas sen van gewoonten kun je bescha ving noemen, of ontwikkeling. het VOC'erige toontje eruit halen, lijkt me dat ook een stap in de richting van beschaving. Het gaat niet over één nacht ijs - ik las dat er nu al tien jaar over Zwarte Piet wordt vergaderd en we zijn er nog steeds niet uit. Het duurt dus ja ren, veel mensen zijn hartstochte lijk tegen verandering, en dan, uit eindelijk, hebben we toch die beeldvorming een piepklein beet je rechtgetrokken. Is dat erg? Nee. Reden om je druk over te maken? Niet echt. Het lijkt me een kleine moeite om een andere pop op de pilaar in het midden van die attractie Mon sieur Cannibale te zetten (een draaimolen met ronddraaiende potjes), zonder dat er verder ook maar iets van het plezier of van de attractie verdwijnt. En die Chine se poppetjes vond ik zelf, de laat ste keer dat ik in de Efteling was, eerlijk gezegd ook een beetje sto rend. Fijn om te horen dat de di recteur van Efteling wel wil na denken over kleine wijzigin gen. Misschien kan hij het stie kem doen, zonder dat iemand het merkt, en zonder dat ie mand er daarna nog last van heeft. Het aanpassen van gewoonten kun je beschaving noemen Finding Dory Doeboek 8 710 114 17 Of bestel op pzc.nl/findingdory Niemand die zo uitkijkt naar z'n huwelijks reis als de vori ge week ge trouwde minis ter Van der Steur. Natuurlijk vanwege de ro mantiek. Maar anders wel om los te komen van zijn moeizame jaar aan het Binnenhof. Illustratief: hij liet een debat in de Eerste Kamer vervroegen naar deze week, zodat hij dit weekend al in het vliegtuig kan stappen. Op het ministerie kijken ze er niet van op. Als je zo'n zwaar jaar hebt gehad als hij, wil iedereen wel vluchten. Moest hij aanvankelijk het bla zoen van het VVD-ministerie van Veiligheid en Justitie schoon- poetsen, inmiddels is de coalitie allang blij als Van der Steur (46) de rit tot maart uitzit. Na affaires rond professor George Maat, Vol- kert van der G. en de Teevendeal moest hij al drie keer sorry zeg gen tegen de Tweede Kamer. De oppositie schampert inmiddels: aan Van der Steur hebben ze geen werk meer; die bederft het wel voor zichzelf. Een sterk debater: ja. Flamboyant: absoluut. Een goed gevoel voor politieke verhoudingen: nauwelijks. En vooral: eigenwijs op het ge vaarlijke af. Het bleek onlangs nog, een vrij dagochtend in juni. Van der Steur staat in een reclamefolder van KPN, not done als minister. Het advies van zijn ambtenaren: doorlopen en de journalisten af wimpelen. Zijn medewerkers we ten nog niet hoe het kon gebeu ren en hopen tijdens de minister raad de feiten op een rij te krij gen. Dan moet de minister de ca meraploegen wél even omzeilen en strak naar binnen benen. Zo dra hij de portier van de dienst wagen opent, blijkt weer hoe ei genwijs Van der Steur is. „Goedemorgen, dames en he ren!" begint hij vrolijk, om vervol gens nauwelijks aanstalten te ma- ken om de interviewers voorbij te lopen. Zijn medewerkers zuch ten. Al loopt de affaire met een sisser af, ze is tekenend voor zijn roekeloze stiel. En hij was niet eens de eerste keus. Na het geblunder rond de Teevendeal zoekt het kabinet naar een welbespraakte en vooral betrouwbare vervanger voor Ivo Opstelten. Eerste keus is minister Henk Kamp, maar die heeft geen trek. Dan wordt Jan-Kees Wie- benga, lid van de Raad van State, gepeild. Ook die ziet het niet zit ten. Pas daarna komt Ard van der Steur in beeld. Hij voldoet ten minste aan één eis: de man is ver baal vaardig. Die eerste tijd gaat het voor de wind. Van der Steur brengt zijn eigen stijl mee. In alles. Aan de wanden hangt hij schilderijen van Engelse jachtpartijen. En hij stapt die dagen af en toe in de lift om op een willekeurige verdie ping uit te stappen. „Hallo, ik ben Ard van der Steur, wie bent u en wat doet u?" Hij poogt de namen van chauf feurs uit z'n hoofd te kennen. En ziet hij op de boekenmarkt iets dat een leuk cadeau kan zijn voor een collega, dan aarzelt hij niet. Een kleine kring mag ook komen eten op zijn - jawel - kasteeltje, dat hij bewoont in Warmond met zijn kersverse vrouw Ninet te, een meubelmaakster die hij ontmoette toen een antiek bank je van hem stuk bleek. Toch klikt het niet tussen de bewindsman en zijn ambtena ren. „We proefden bij hem: die ambtenaren snappen niets van politiek", weet een ingewijde. Bij de affaire rond professor George Maat gaat het bijna mis. Van der Steur haalt hard uit naar de onderzoeker, al is hij nog zo gewaarschuwd z'n mond te hou den omdat de feiten onhelder zijn. „Maar nee hoor, toch zijn ei gen gangetje gaan", zegt een be trokkene. Inderdaad: later moet de minister z'n woorden inslik ken. En het wordt nog erger. In mei van vorig jaar zien amb tenaren een soms 'valse', 'narri ge' en 'vervelende' minister. Soms geeft hij hen 'de volle laag op een detail'. Als er een brief moet komen om te verklaren waarom Van der Steur de Twee de Kamer verkeerd heeft voorge licht, krijgen aanvankelijk alleen ambtenaren de schuld. „Hem moest worden uitgelegd dat hij zichzelf daarmee verwondde." Sommigen denken zelfs mee warig terug aan Opstelten. Van der Steur is weliswaar joviaal en prettig in de omgang, oprecht geïnteresseerd lijkt hij niet. „Kort stondig wel, maar dan is hij hup weer weg, op naar het volgende. Ivo wist beter hoe het met de mensen om hem heen ging." Bovendien was Opstelten een hardere werker, weet men op het ministerie. Een topambtenaar vrijdag 8 juli 2016 @PaulineBijster Kleine moeite Als wij, in deze eeuw, de beeld vorming hier in Nederland van andere culturen aanpassen en Lever deze bon in en ontvang 1,- korting bij o.a.: AKO, Attent, Blz., Bruna, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Spar en Vivant. Geldig t/m 6 augustus 2016. 0P=0P I i'iluJ 64 pt^L^UL's zm. ïf-Lolcejri! Liever kasteelheer dan fulltime minister Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8