70-jarige vangt boeven: Dit is spannend! Time-out mogelijk om risico bij verwarde personen te bepalen NIEUWS 7 Nederland kan legaal online gaan gokken 'Nooit doen' Gokken op het internet wordt legaal. De Tweede Kamer stem de daar gisteren, na een paar jaar gesoebat, mee in. De Ka mer was het lange tijd niet eens over de hoogte van de be lasting die winnaars over hun prijzen moeten betalen. Rege ringspartijen VVD en PvdA kwamen uiteindelijk overeen dat het tarief ook voor online gokken 29 procent wordt. Het kabinet wilde een tarief van 20 procent, 9 procent lager dan casino's en loterijen in Ne derland, om niet uit de pas te Britten krijgen vrouw als premier lopen met het buitenland. Veel Nederlanders spelen nu il legaal online poker of bingo. Ook wordt er via internet ge wed op sportwedstrijden via buitenlandse onlinegokbedrij- ven. Daar is een paar honderd miljoen euro per jaar mee ge moeid. Monopolist op de Ne derlandse gokmarkt Holland Casino laat in een reactie we ten 'content' te zijn. Als de Eer ste Kamer akkoord is, gaat Hol land Casino werk maken van het aanbieden van online gok ken. STIERENSELFIE 217 lijken geborgen Betere hulp op zee Straf voor aanrander De kleinkinderen lachten zich dood. „Oma vangt een boef', scha terden ze. Hiske Loomans ziet er zelf ook de humor ervan in. De oud-lerares spoorde haar gestolen brievenbus op. De design-bus van Hiske en haar man Albert wordt zater dagnacht 9 november 2or3 voor de deur van hun woning wegge haald. Op de bus staat huisnum mer 4t in grote cijfers, die de kun stenares zelf ontwierp. Ze doen aangifte. Loomans mailt alle bu ren over de 'verdwijning' en prompt beginnen ze een groeps-app om 'verdachte bewe gingen' in hun straat door te ge ven. Ze hoort een tijdje niets en koopt een andere brievenbus. Tot een attente buurman haar onlangs tipt. Zoekend naar een andere brie venbus vindt hij er op Markt- plaats.nl een die erg lijkt op die van nummer 41. Loomans ziet dat hij gelijk heeft. Ze maakt screen shots en duikelt een kiekje op van hun brievenbus voor de diefstal. Ze belt de politie om advies. „Ik moest zelf constateren dat het om onze brievenbus ging, kreeg ik als antwoord", vertelt Loomans. Is dat niet de taak van de politie? Dat wuift ze pertinent weg. „Ik vond het spannend! Wat kan me gebeuren? dacht ik. Mijn man wist waar ik was, ik had mijn mobiel bij me." Ze belt de aanbieder, maakt een afspraak en bereidt zich terdege voor. Ze kiest een on opvallende spijkerbroek en dito shirt, om te voorkomen dat hij arg waan krijgt. In zijn onverlichte Hiske Loomans vond zelf na drie jaar haar gestolen brievenbus te rug bij een heler, foto christian van der meij berging helpen tactiek en acteerta lent. „Hij bood ook een lamp aan, had ik gezien. Die bekeek ik eerst. Ik zei dat ik ook een brievenbus had gezien en misschien geïnteres seerd was." Als ze die onder ogen krijgt, weet ze zeker dat het hun exemplaar is. „Ik zag de plek waar de grote cijfers met 41 hadden ge zeten." Ze houdt zich van de dom me. De aanbieder vertelt dat de brievenbus van zijn oma en opa is geweest. „Hij zei dat die met een plank in de grond moest, anders zou die gestolen worden. Ik moest oppassen dat ik niet begon te la chen." Ze fotografeert de brieven bus en vraagt bedenktijd. Ondertussen stapt ze met deze recente kiekjes en een foto van voor de diefstal naar de politie. De professionals rondden het speur werk af. Agenten hebben deze week haar bezit terugbezorgd. Via deze time-out, die minister Edith Schippers in een nieuwe wet wil regelen, krijgen experts tijd en ruimte om vast te stellen wat er nodig is om een zieke te helpen. Een bekend voorbeeld van een ontplofte 'tijdbom' is Bart van U., de moordenaar van ex-politica Els Borst. Zijn familie had meermaals tevergeefs de noodklok geluid. Met name in grotere steden zijn er regelmatig meldingen over mensen die zeer verward gedrag vertonen, maar geen acuut gevaar vormen. Deze mensen kunnen nu nog geen crisismaatregel opgelegd krijgen, omdat er dan een onmid dellijke dreiging moet zijn. De verplichte observatie, op ver zoek van politie, justitie of hulp verleners, betekent dat straks tóch op een goede manier de ernst van het gevaar kan worden vastge steld. Daarna kan alsnog een crisis maatregel worden getroffen, zoals een opname, of een andere vorm Veel incidenten doen zich voor in het weekend. Dan kun je niemand bereiken van hulpverlening worden inge zet. Schippers: „We hebben men sen uit de praktijk gesproken en die vertellen dat veel incidenten zich voordoen op vrijdagavond laat of zaterdagnacht. Dan kun je niemand bereiken die van de hoed en de rand weet, of die het dossier snel kan inzien. Deze ti- me-out geeft in dat soort situaties wat lucht." Overigens wordt het ook mogelijk om in aanloop naar een crisismaatregel achttien uur lang verplichte zorg te verlenen. Tot slot wordt de positie van fa milie en naasten van een verward persoon straks sterker. Zij kunnen bijvoorbeeld de gemeente ver plichten een aanvraag voor ver plichte zorg naar de officier van justitie te sturen. Ook kan de fami lie anoniem blijven en wordt hulp door een vertrouwenspersoon voor zieke en naasten vastgelegd. vrijdag 8 juli 2016 DEN HAAG LONDEN De Britten krijgen een vrouwelij ke Conservatieve premier als opvolger van David Cameron. De huidige minister van Binnen landse Zaken Theresa May en haar collega van Energiezaken Andrea Leadsom zijn de overge bleven kandidaten na een ver kiezing onder de Conservatieve parlementsleden. May kreeg 199 stemmen, Lead som 84. Michael Gove viel af met 46 stemmen. De partijleden bepalen op 9 sep tember wie de nieuwe partijlei der en premier wordt. Het NL-Alert-controlebe- richt van 6 juni is door 8,3 miljoen mensen ontvangen. Het is een controle of men sen waarschuwingen over rampen kunnen ontvangen. Je hebt altijd baas boven baas. Deze waaghals maakt nog even een selfie met een stier in het Spaanse Pamplona, waar jaarlijks duizenden deelnemers door de straten ren nen, met achter zich aan wilde stieren, fotoap PALERMO Italiaanse bergers hebben de stoffelij ke resten van 217 verdronken immi granten uit een scheepswrak ge borgen. Het schip zonk in april vorig jaar in de Middel landse Zee met 500 mensen aan boord. Het was een van ergste ongeluk ken met bootvluch telingen op de Mid dellandse Zee. Het wrak is afgelo pen week naar Sici lië gesleept. DEN HAAG Minister Schultz gaat bekijken hoe de medi sche hulpverlening op de Noordzee kan worden verbeterd. Dit naar aanleiding van een duikongeval en een kritisch rap port van de Onder zoeksraad voor Veilig heid. KEULEN Een rechtbank in Keulen heeft een 21-jarige Irakees veroordeeld tot een jaar voorwaar delijke gevangenis straf wegens seksu ele delicten tijdens de viering van de jaarwisseling het centrum van Keu len. Het is de eer ste veroordeling voor een seksueel vergrijp tijdens de rumoerig verlopen viering waarna hon derden vrouwen aangifte deden. Als een Hengelose Miss Marple traceert Hiske Loomans (70) op Marktplaats.nl haar gestolen brievenbus. Ze moet zich verkle den en toneelspelen, maar haar design-bus heeft ze terug. Bert Janssen Hengelo Over de heldhaftige actie van His ke Loomans uit Hengelo kan woordvoerder Ruud Visser van de politie kort zijn: „Dit lijkt me geen verstandige manier om zo'n situatie aan te pakken. En dan druk ik me nog voorzichtig uit." De politie kon dankzij Loomans deze week wel een man aanhou den, die wordt verdacht van dief stal en heling van de brievenbus. Toch is het niet de bedoeling dat burgers zich ontpoppen tot ama teur-rechercheurs, laat de Visser weten. Bij een vermoeden van he ling vraagt de politie wel altijd naar typerende details van het aangeboden product. „Maar 'ga er zelf maar even bij kijken', is ze ker niet ons standaard advies", benadrukt Visser. Verwarde mensen die gevaarlijk kunnen zijn voor zichzelf of an deren, mogen straks drie dagen verplicht ter observatie worden opgenomen in een ggz-instel- ling. Edwin van der Aa Den Haag minister Edith Schippers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7