Beste Hugo, ProRail: bel als iemand over spoor loopt 5 Onze moeder ging van een verzorgingshuis naar een verpleeghuis. De verzorgsters waren top pers. Dat kostte hun veel moeite, omdat ze qua tijd werden afgeknepen. Wie zo moedig was toch extra de tijd te nemen, werd daar door de leiding op aan gesproken. Er moest ook veel administratie worden gedaan, tijd die men liever aan de zorg zou beste den. Een praatje, een knuffel: dat moest maar heel snel wanneer ze eten kwamen brengen. Toen onze moeder de diagnose dementie kreeg, zei ze liever zelfmoord te plegen. Tot op de dag van vandaag heb ik spijt dat ik haar dat uit haar hoofd heb ge praat en haar niet geholpen heb. Voor mezelf ben ik eruit: ik stap uit het leven mocht ik hiermee te ma ken krijgen. Nogmaals, de verzorgers, dat zijn top pers. Laat de politiek eindelijk eens de bezem door de bureaucratie halen. Begin opnieuw, met werkba re regels en korte lijnen en zonder angstcultuur. Be steed het geld dat daardoor overblijft aan goede keu kens, zodat er geen magnetronhap meer hoeft te worden voorgeschoteld. Wat een indrukwekkende open brief aan staats secretaris Van Rijn. Hulde aan Hugo Borst. Overbo dige registraties vinden overigens ook plaats bij de politie en in het onderwijs. Elk grassprietje is in Ne derland tweemaal geteld en, als het aan onze rege ring ligt, maken ze er drie keer van in het kader van de werkvoorziening. Al sinds het begin lees ik, en vele collega's met mij, we kelijks je kroniek. We heb ben grote waardering voor de ma nier waarop je op een heel persoon lijke manier knokt voor zaken die voor anderen moeilijk te verwoor den zijn. Als iemand het besluit neemt dat vader of moeder naar een verpleeghuis gaat, is dat eigen lijk een eerste afscheid. Dat is een moeilijke en emotionele tijd. Zeker omdat de symptomen die horen bij dementie vaak steeds erger worden. Vader of moeder wordt dus steeds minder 'goed'. Wij ontvangen vader of moeder met open armen. Elke dag opnieuw kijken onze collega's met professio nele ogen én met liefde voor de mens naar wat nodig is. In oktober vorig jaar bezocht de IGZ enkele van onze huizen en concludeerde dat we moesten verbeteren. Overi gens zonder extra maatregelen te treffen. Natuurlijk hebben we dat gedaan, voldoen aan kwaliteitsnor men hoort bij goede zorg leveren. En dat is gelukt, bevestigde de IGZ het afgelopen voorjaar tijdens be zoeken aan De Hofstee en twee an dere locaties. En ja, dan ben ik dus boos over de lijst van de IGZ. Want net als jij vind ik dat ze van onze medewer kers moeten afblijven. Die doen pre cies wat ze moeten doen: met lief de en aandacht zorgen voor on ze bewoners, en uiteraard vol gens de normen. Ik ben ervan overtuigd dat we vechten voor dezelfde zaak. Ik nodigde je al eerder persoonlijk uit om in gesprek te gaan. Ik hoop van harte dat je daar ge hoor aan geeft. Met vriendelijke groet, Wat herken ik veel in de brief van Hugo Borst. Jaren geleden heb ik in een verpleeghuis gewerkt. Toen waren er al de problemen die Hugo beschrijft. Mijn grootste irritatie was dat er allerlei beslissin gen werden genomen door directeuren en managers. Mensen die echt niet weten wat er gebeurt op de werkvloer. Ook toen was er al veel administratieve rompslomp, maar niet zoveel als nu. Toch vond ik dat ik onvoldoende zorg kon verlenen. Daarom ben ik in de thuiszorg gaan werken, hopend op minder bureaucratie. In het begin was dat ook zo, maar in de loop der jaren is dit gigantisch veranderd. Er kwamen steeds meer regels, en steeds meer functies. De opmerking van Hugo dat de zorginstellingen niet gaan over zorg, maar over het in stand houden van de organi satie zelf, is volkomen terecht. Daar gaat veel te veel geld naar toe. Het is absurd! Ik heb een jaar of ze ven geleden deze conclusie getrokken en ben wegge gaan. Inmiddels werk ik met plezier bij thuiszorgor ganisatie Buurtzorg, met kleine teams en hoogopge leid personeel. Alles wordt door de verpleegkundi gen en verzorgenden zelf geregeld. Van eenvoudige tot complexe zorg, de administratie, het up-to-date houden van kennis. Alles met een hele kleine over head. Het kan dus wel anders in de zorg. Rijdt uw trein plotseling stap voets? Grote kans dat er iemand in hetzelfde tempo naast het spoor sjokt. Spoorlopers zijn een groot en groeiend probleem voor NS en ProRail. In de eerste helft van dit jaar wa ren er weer meer: al 1.602 inciden ten, negen per dag. In heel 2015 za gen machinisten bijna 2.800 keer mensen langs het spoor lopen: spe lende kinderen, mensen die hun hond uitlaten, of gewoon iemand die eigengereid de kortste weg neemt. „Er zijn zelfs mensen die met de brommer langs het spoor rij den omdat ze stoplichten willen vermijden", zegt Anna Kodde van ProRail. Als een spoorloper wordt gesig naleerd móet de machinist con form het veiligheidsprotocol af remmen. Vorig jaar pleegden 223 mensen zelfmoord door zich voor de trein te gooien. Het is voor een machinist niet te zien of iemand 'gewoon' loopt of suïcidaal is. Vaak hebben vol gende treinen ook nog last van de vertraging. De overlast loopt volgens Pro- Rail de spuigaten uit. In 2015 wa ren 15.707 treinen vanwege een wandelaar langs het spoor niet op tijd. Bijna 1,6 miljoen treinreizi- We vergelijken het met wat bijvoorbeeld een WhatsAppgroep in buurten ziet gers werden hier de dupe van. De pakkans is klein. Bij de poli tie heeft het geen prioriteit en de opsporingsambtenaren van Pro- Rail kunnen niet overal zijn. Er ligt 7.000 kilometer spoor in Ne derland. Wie wordt gepakt, komt er met een boete van 140 euro van af. Met hekken en 'hulp van de om geving' probeert ProRail de lopers te weren. Wie langs het spoor woont of in de buurt van een over weg krijgt het telefoonnummer van ProRail met de vraag te bellen als er iemand langs het spoor wordt gezien. Een kliklijn, al ge bruikt ProRail dat woord liever niet. „We vergelijken het meer met wat bijvoorbeeld een WhatsAppgroep in buurten ziet. Mensen wordt gevraagd een oogje in het zeil te houden", zegt Kod de. De spoorbeheerder selecteert momenteel de vier beruchtste spoorloopplekken waar nog deze zomer wordt begonnen met de proef Niet alleen buurtbewoners moeten opletten. Ook de politie wordt gevraagd wat vaker te con troleren. Spoorlopers zijn niet alleen de schrik van machinisten en heel vervelend voor de dienstregeling. Het gedrag is ook levensgevaarlijk. Dit jaar raakten al twee mensen le vensgevaarlijk gewond toen zij langs het spoor liepen. Het betrof hier geen suïcidale mensen. vrijdag 8 juli 2016 FOTO MARGI GEERLINKS C. Keijzer Delft Peter Straub trecht Wilma Koomen Ede De moeder van Hugo Borst verblijft in een tehuis van de zorginstelling Laurens. Ids Thepass, voor zitter van de raad van bestuur van de organisatie, reageert op het pamflet van Borst. Ids Thepass voorzitter Raad van Bestuur Laurens Het groeiend aantal mensen dat langs het spoor loopt, veroor zaakt gevaarlijke situaties en vertraagde treinen. Er komt een proef met een 'kliklijn': wie in de buurt van een treinspoor woont, kan een verzoek krijgen van Pro- Rail om spoorlopers te melden. Ton Voermans Utrecht —Anne Kodde, ProRail

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5