G Dementiehuis krijgt subsidie Club Four na zomer dicht SCHOUWEN-DUIVELAND 7 VERJAARDAG MUZIKALE GORSCLIËNTE IN DE WATTEN Brede grijns op haar gezicht. Lieneke, die gek van trommels is, krijgt thuis een slagwerkgroep op bezoek. Ons bezoek aan het huis in de stad Odense maakte indruk ek zijn op trommels en voor je zestigste verjaardag dolgraag een serenade wil- je dan een persoonlijk be geleidster hebt die Kitty Dalebout heet, kom je een heel eind. Lieneke Eisenga, bewoonster van één van de Gors-appartemen ten aan de Regenboogstraat in Zie rikzee, werd gisteren verrast met een concert aan huis door slag werkgroep CresBeat uit Dreischor. Als ze haar taartje eet, heeft Lie neke even geen zin in gedoe. „Nee, ik ben niet jarig", zegt ze met een stalen gezicht. Maar als de jonge muzikanten Marloes Brummans, Jarno Rameijs (allebei to) en Yoran van Kan (9) achter pauken, drumstel, marimba en an dere instrumenten kruipen is haar boze blik als bij toverslag ver dwenen. Ze is gek op muziek, doen Kitty, vriend Jurrie en zus en zwager Leny en Kees Flikweert uit de doeken. „Van ons vier mei den was zij degene met wat muzi kaal talent. Net als mijn vader, die speelde ook verschillende instru menten", vertelt Leny. Door haar verstandelijke beperking zijn er grenzen aan Lieneke's muzikale ontwikkeling, waardoor het haar niet lukt om bij een club te spe len. „Je zou hier eigenlijk een len. Als soort Jostiband moeten hebben. Dat zou denk ik voor heel veel mensen leuk zijn", oppert Kees. Lieneke zelf trommelt ondertus sen -brede grijns op haar gezicht enthousiast mee. De meeste van haar huisgenoten lijken minstens zo te genieten. Gors-begeleidster Kitty: „Liene ke liep altijd achter de Avondvier daagse aan voor de muziek. Voor haar was dat eigenlijk dé reden om mee te wandelen." Om Lieneke te verrassen voor haar zestigste verjaardag met haar slagwerkpassie én haar serenade- wens sloeg Kitty aan het bellen. Via via kwam ze uit bij CresBeats, CRESBEATS de half jaar oude slagwerkgroep van Crescendo uit Dreischor. „Su per dat die band wilde komen na tuurlijk en ik verwachtte dat de muzikanten een trommeltje of een bongo zouden meenemen. Maar ik ben nu ook verrast: dit had ik echt nooit verwacht." De woonkamer van het com plex staat propvol indrukwek kende instrumenten. „Een ge sjouw? Nee joh, dan hadden we maar piccolo moeten gaan spe len", reageert slagwerkdocente en dirigente Cora Dellebeke uit Nieuw en Sint Joosland nuchter. „Die kun je gewoon in je binnen zak doen." Een Odensehuis is een inloop huis voor mensen met dementie en hun mantelzorgers. Initiatief nemer Antoine de Ceuster: „Het is een laagdrempelige voorzie ning waar mensen zonder indica tie en zonder afspraak terecht kunnen. Dat maakt het Odense huis anders dan een professione le zorginstelling. De mensen kun nen de hele dag terecht voor een kop koffie en een goed gesprek. Het delen van ervaringen en in formatie helpt tegen het gevoel er alleen voor te staan. Boven dien kan dit het taboe dat nog steeds leeft rondom dementie doorbreken." In het Odense huis kunnen de bezoekers allerlei acti viteiten ondernemen zoals geza- menlijk koken of zingen. Daar naast worden er buitenactivitei ten georganiseerd zoals wandelin gen of museumbezoeken. In de stichting werken partijen samen, zoals het SMWO, de Zeeuwse Zorgschakels, Allévo en Alzhei mer Nederland. De stichting krijgt dit jaar 125.300 euro van de gemeente. In 2017 en 2018 volgen nog bedragen van 96.300 euro. De stichting zoekt nog meer subsidiegevers. „Met de Zeeuwse woningcorporaties, onderzoeks bureau Scoop en het provinciebe stuur ben ik naar Denemarken geweest," verklaart De Ceuster zijn initiatief. „Dat was in het ka der van leefbaarheid en bevol- kingskrimp. We hebben toen dit huis in de stad Odense bezocht en dat heeft diepe indruk ge maakt. We vonden dat er in Zee land ook zoiets moest komen. In Vlissingen is er al een." Het adres van het Zierikzeese Odensehuis wil De Ceuster niet bekendma ken. De onderhandelingen over het pand zijn nog gaande. Nog een zomer lang lekker knal len en dan zit het erop. Club Four in Renesse stopt op de huidige lo catie. Pizzeria Buon Cuore, de overbuurman, komt op die plek met een restaurant terug. Club Four is de discotheek in Renesse, vroeger bekend als 't Roefke, waar heel wat jongeren hun ultieme zomer beleefden. Vo rig jaar nog werd een drukbezoch te 't Roefkereünie gehouden. „En er komt nu zeker nog een aller-, al lerlaatste reünie van 't Roefke", be looft bedrijfsleider Jeroen Giele met het oog op het echte verdwij nen van die plek. „Maar eerst gaan we deze zomer nog even vol gas in Club Four." Het verdwijnen van de club past bij de (landelijke) terugloop van het aantal discotheken. En na tuurlijk is dat even slikken voor de huidige en vroegere bezoekers, maar Giele -ook bedrijfsleider van Feestcafé De Zoom en Pinky- ziet toch vooral kansen. „Het wordt al lemaal wat geconcentreerder. Ik denk dat we straks veel meer te bieden hebben." Zo liggen er mooie plannen voor een nieuw Pinky klaar. De allerlaatste reünie staat zater dag 3 september in de agenda. Het pand is per 1 oktober club-af. vrijdag 8 juli 2016 CresBeat maakt Lieneke blij Esme Soesman Zierikzee Lieneke (midden) geniet van het musiceren. Naast haar een huisgenootje. Achter Lieneke (vlnr): Marloes, Jarno en Yoran foto marieke mandemaker Jong, getalenteerd en gedre ven. Onder leiding van slag werkdocente Cora Dellebeke zijn Jarno Rameijs, Marloes Brummans en Yoran van Kan CresBeats gestart. „Om sa men te kunnen spelen." Alle drie muzikanten krijgen daar naast individueel les. Wie zich bij een slagwerk groep wat trommels en bek kens voorstelt, komt bedro gen uit. Marimba's, een grote trom, pauken en allerlei klein spul behoren tot het assorti ment waarover de slagwer kers beschikken. CresBeats speelt een 'soort kamermuziek', zoals Dellebe ke het omschrijft. „Bij de fan fare zijn slagwerkers vooral aanvullend. Bij de slagwerk groep speelt ieder z'n eigen solistische partij en die ko men vervolgens weer sa men." De stichting Odensehuis in op richting krijgt drie jaar lang sub sidie van de gemeente. Het is de bedoeling dat het Odense huis nog dit jaar opent. Ton van den Nouweland Zierikzee —Antoine de Ceuster Esme Soesman Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59