44 6 COLUMN ROMKE VAN DE KAA Nederland telt bijna 3 miljoen waterrecreanten. Op de meest uiteenlopende bootjes zoeken ze ontspanning. Deze week varen we mee met kampioenen snoekbaarsvissen Hendry Vis en Gerald Vierhout. Niet veel waterrecreanten varen op een hoofdprijs. Hendry Vis (31) en zijn maat Gerald Vierhout (23) wonnen vorig jaar het Nederlands kampioenschap snoekbaarsvissen en daarmee ook de boot (plus trailer) waarmee ze in het visseizoen de nationale viswateren afreizen in de hoop hun titel te prolongeren. 'Thuis' is voor deze kampioenen het Veluwemeer, bij Elburg, waar ze bijna elke zaterdag trainen. Daar blijkt: roofvissen vangen op het hoogste niveau heeft weinig te maken met mazzel en alles met high tech-sonar, vispsychologie en techniek. Binnen hun sport staan ze bekend als 'Roofvisteam Hengeldiscount', vernoemd naar de sponsor. Vis en Vierhout maken dankbaar gebruik van hun professionele achtergrond. Hendry is doordeweeks adviseur in watermanagement en onderzoekt visstanden en vismigratie op de grote rivieren. Gerald is mechanisch in genieur voor de olie- en gasindustrie en weet dus alles van techniek. We gaan een dagje mee op hun favoriete trainingswater. Beide top- vissers kennen het Veluwemeer al van de tijd dat ze hier nog met hun vaders hengelden. Destijds leek het meer een grote erwtensoep, met weinig snoeken. Hendry: „Door fos faten die van het land het water in spoelden kreeg je enorme algengroei. Die belemmerde plantengroei en zonder waterplanten geen snoek. Halverwege de jaren 90 is het water weer helder geworden door zuive ringsinstallaties. Het Veluwemeer behoort nu met het Volkerak bij Goeree-Overflakkee tot de beste snoekwateren in Europa." Concentratie Als ze eenmaal in een wedstrijd modus zitten, hebben ze weinig oog voor de natuurlijke schoonheid rondom. Hun concentratie geldt dan uitsluitend de vis en alle handelin gen om die te aan boord te krijgen. Een aan de haak geslagen snoek(baars) verliezen is dramatisch in een wedstrijd, want alleen een foto van een vangst op de meetlat be vestigt de lengte en de punten. Maar nu het er niet om spant, kunnen ze om zich heen kijken. „Schitterend", zegt Gerald terwijl hij wijst naar een zwaan met jonkies. Het klotsende water geeft een zalig rustgevoel ter wijl vogels klapwiekend overkomen. „De kunst is te denken als een snoek", zegt Hendry als het eerste prachtexemplaar wordt gevangen. „Een snoek is een zichtjager, die moet zijn prooi kunnen zien. Waar het water bruin is, kun je als snoek weinig. De vis heeft ook waterplan ten nodig. Die bieden beschutting, zowel aan kleinere vissen als aan de snoek. Hij kan zich verstoppen en zijn prooi bespringen als een tijger. Een snoek kan accelereren als een straaljager, zijn prooi heeft nauwe lijks tijd om te reageren." Straaljagers onderwater. Sonar- apparatuur aan boord. Kunstaas in alle mogelijke variaties, afgestemd op de meest uiteenlopende omstandig heden. Gek genoeg doet al die high tech denken aan de schoolplaat met die snoek van i9e-eeuwse illustrator Marinus Koekkoek. Die liet al zien wat zich boven én onder water afspeelde. De sonar geeft een eigen tijds beeld. Hendry leest de gegevens uit op de boordcomputer: „Kijk, daar zit een richel, dit is wier en daar rechts van de boot zwemmen vissen. Daar rechts dan kan een snoek zijn." In de tussenstand van het Neder lands kampioenschap snoekbaars vissen staan de heren opnieuw bovenaan. sen, van een eenvoudig kastje voor nog geen 10 euro tot een staand model in de vorm van een Parijse straat lantaarn waarvoor je al gauw 50 euro of meer neertelt. Die muggenlampen zou den eigenlijk insectenlam pen moeten heten, want ze trekken een complete fauna aan van alles wat 's nachts zoemt en vliegt, van de ordi naire mot tot de zeldzaamste nachtvlinder. )e moet er maar van houden, van zo'n nachtelijke slachting. Er zijn alternatieven. Je kunt je defensief opstellen en de muggen weren. Dat kan bijvoorbeeld door een soort muggennetje over je Je moet er maar van houden, van zo'n nachtelijke slachting hoofd te trekken dat met elastiek om je nek sluit. Maar dat maakt het nippen aan een glas Chablis lastig. Je kunt jezelf ook insme ren met muggenwerende middelen. Die zijn er in twee categorieën: de chemi sche, zoals Deet, en de smeersels en olieën die uit planten zijn bereid, zoals eucalyptusolie en citronella. De effectiviteit van Deet staat vast, maar de veiligheid niet. Ik zou het weghouden van kinderen en huisdieren. En zeker uit de buurt van je ogen en mond. Over het nut van natuur- middelen lopen de menin gen uiteen. Citronella ruikt lekker, maar het effect is nooit bewezen. Eucalyptus olie heeft betere papieren, maar niet iedereen vindt het prettig om naar eucalyptus te geuren. Ook olie uit kat- tenkruid schijnt effectief te zijn, maar ook hier vormt de geur een drempel. Er zijn ook geurkaarsen die je in een zomernacht kunt branden. De citronella- kaars is bekend, maar er be staan ook wierook-achtige producten die een hele avond blijven smeulen. En muggen houden niet van rook. Je kunt het ook groots aanpakken door de barbecue aan te steken en daarop af en toe een flinke bos rozema- rijnsnoeisel te gooien. De beste manier om mug- genoverlast tegen te gaan is natuurlijk door het leggen van muggeneitjes in ondiep water te voorkomen. Dat doe je door bijtijds de dakgoot schoon te maken. Weinig romantisch, wel effectief. Waar kun je beter van de zomer genieten dan op je eigen terras? De zomer is pas echt begonnen als je tot laat in de avond buiten kunt zitten, waar in de tuin de kamperfoelie geurt. En de muggen zoemen. Want wat is een zomer zonder mug? Rond die mug is de laatste jaren een complete industrie ontstaan. Waar we vroeger ons lot in lijdzaamheid ondergingen en hoog stens om ons heen mepten, gaan we in de tegenaanval: we kopen een mug genlamp. Die lampen zijn er in alle prijsklas- vrijdag 8 juli 2016 ■4 Hendry (r.) en Gerald hebben veel high tech aan boord. FOTO KOEN VERHEI JDEN Tijgeren op het Veluwemeer Bob van Huët Reageren? binnenenbui- ten@persgroep.nl Tuinexpert Romke van de Kaa buigt zich elke week over zomerse artikelen die de tuincentra uitvliegen. Vandaag: de muggenlamp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50