Van Rijn: Dit is me uit het hart gegrepen Pruikenbende slaat drie keer toe onder leiding van Amsterdamse Mortier in de ban na ongeluk in Mali 4 NI FALENDE ZORG REACTIES OP BRIEF HUGO BORST Hulde aan Hugo Borst voor zijn open brief over de verpleegzorg aan de staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Politiek, word wakker! Persoonlijk zou ik (93) nog liever zelf moord plegen dan naar een door graaiende bazen en bovenbazen geregeerde zorginstelling te moe ten gaan. Gebrek aan deskundig inzicht maakt dat liefdevolle verzorgers niet meer optimaal hun werk kunnen doen. Het wordt tijd voor een mana gement dat goed kan delegeren. Verzorgers zou den niet bezig moeten zijn met registreren en ad ministreren. go Borst in de krant staat met zijn mening over de zorg. Arme, arme werkvloer. Veel van degenen die daar werken heb ik een burn-out zien krijgen. Velen gingen gefrustreerd naar huis omdat ze geen goede zorg konden verlenen. Helaas is het waar dat door alle administratie de zorg tekortschiet. Daarnaast verdienen de hoge heren, van wie er veel te veel zijn, te veel. Door deze vaak schandalige salarissen wordt de werkvloer uitgebuit. Wij, verpleegkundi gen, worden ook niet vertrouwd. Dat vond ik nog het ergste. Ik heb bijna 45 jaar als verpleegkundige gewerkt. Sinds de invoering van de marktwerking, waarbij heel veel geld over de balk wordt gesmeten, heb ik het plezier in mijn werk verloren. Wat was ik blij dat ik weg kon. Onze moeder woont op een beschermde af deling in de Driehof in Hazerswoude-Dorp. Alle lof voor de mensen die daar werken. Moeder wordt goed verzorgd. Iedere dag neemt een van de kinde ren haar mee naar buiten. Maar veel mensen ko men niet meer buiten. Daar is geen tijd voor. Ook wij zien dat er tijd verloren gaat aan schrijfwerk. In deze tak van zorg kan niet gestaakt worden, maar ze kunnen wel massaal kiezen om alleen dat op te schrijven wat echt van belang is. Als iedereen daar aan meedoet, moet dat toch discussie opleveren waar iets positiefs uit voort kan vloeien. Bij dezen wil ik mijn diepe respect en waarde ring uitspreken voor alle verzorgenden en verpleeg kundigen die werken in onze verpleeghuizen. Zorg er vooral voor dat jullie in het team goed communi ceren, heb respect voor elkaar, help elkaar en creëer een veilig en gezellig werkverband. Uiteindelijk wer ken jullie voor hetzelfde resultaat: een schone, veili ge en gezellige woonomgeving voor de bewoners. Misschien wordt het tijd dat de heer Van Rijn zelf op een zwarte lijst komt. In een reactie op de open brief van Hugo Borst in de ze krant gisteren, zegt hij: „Wat Borst schrijft over goe de verpleeghuiszorg en min der regeltjes is mij recht uit het hart gegrepen." De twee hebben afgespro ken om snel met elkaar om de tafel te zitten. In de brief riep Borst de bewindsman op iets te doen aan de soms erbarmelijke omstandighe den in verpleeghuizen. Ver plegers zijn te veel tijd kwijt met het invullen van formu lieren en komen te weinig toe aan hun patiënten. Ma nagers hebben te veel oog voor het naleven van proto collen en het in stand hou den van de organisatie. „Het is me bittere ernst", zegt Borst. „Ik ben ook in contact met andere politie ke partijen. Het systeem moet op de schop. Mis schien ben ik een Don Qui- chot, maar ik zie dit als mijn morele plicht." Borsts eigen moeder woont in een instelling die volgens de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) on dermaatse zorg levert. Borst is gisteren bedolven onder steunbetuigingen van le zers. Hij is ervan onder de indruk. „Ik ben heel blij met alle reacties. Dat sterkt me erg in de strijd. Ik lees alles, maar ben helaas niet in staat iedereen te antwoorden." Het is niet voor het eerst dat Van Rijn zegt dat er iets moet gebeuren aan de bu reaucratie in de zorg. Politi ci van links tot rechts vin den dat het er nu snel van moet komen. „Ik ben het 100 procent eens met Hugo Borst", aldus SP-leider Enti le Roemer. „Protocol en pa pier maken de zorg kapot. Dit is een failliet systeem, het roer moet om!" PvdA'er Marith Volp laat weten zwaar onder de indruk te zijn van zijn open brief. Ook zij wil met de schrijver in gesprek over de verande ringen die hij voorstelt. Volgens PW'er Fleur Age- ma heeft Borst volkomen ge lijk en is de praktijk weer barstig. „De inspectie moet op andere dingen gaan let ten dan goed ingevulde for muliertjes. Het gaat niet om de administratie, maar om mensen." Borst gaf de essen tie aan, zegt Vera Bergkamp (D66): „Er zijn in verpleeg huizen heel veel mensen die met liefde zorgen voor cliënten. Zij lopen tegen re geltjes aan en dat moet ver anderen. Want die tijd kan personeel niet besteden aan goede zorg. Investeer ook in die medewerkers, daar moet een actieplan voor komen." Heel veel bewondering heb ik voor alle verzor genden die onder moeilijke omstandigheden hun veeleisende werk moeten doen. Maar ik wil ook een lans breken voor al die vrijwilligers die in verpleeg huizen actief zijn. Ik ben vrijwilliger in het verzorgings- en ver pleeghuis Crimpenersteyn in Krimpen aan den IJs sel. Volgens een van onze managers drijft dit huis op de hulp van meer dan 200 vrijwilligers. Zij hel pen onder meer bij de gezamenlijke maaltijden en in de kleine bibliotheek van het huis. Ik bezoek regel matig bewoners, de vrijwilligers halen mensen op in de kamers om hen naar de recreatiezaal te brengen. De vrijwilligers helpen overdag en 's avonds om kof fie en thee bij de bewoners op hun kamers te breng en. Voorts werd ons een lijst toegestuurd met de vraag of de vrijwilligers ook konden helpen met het wassen van de gordijnen, het naar het ziekenhuis be geleiden van bewoners en het brengen van maaltij den naar de mensen in de aanleunwoningen. Telefonistes en receptionistes zijn vervangen door zogenoemde gastheren en -vrouwen. Zelf ga ik in de maand augustus, als veel perso neelsleden met vakantie zijn, helpen met post sorte ren en assisteren in de dagopvang. Zo kan ik nog wel even doorgaan. De lijst is oneindig. Kortom, alle lof voor de verzorgenden, maar de vele vrijwilligers verdienen ook een pluim. Het pamflet van Hugo Borst is mij uit het hart gegrepen. Ik werk in de zorg en kan mij goed vinden in de opmerking over protocollen en de hoeveelheid administratieve taken. De hoge salarissen van ma nagers, directeuren en bestuurders - ook als ze falen gaan ze weg met gouden handdrukken waar een he le afdeling een jaar lang met riante bezetting en extra faciliteiten van kan floreren - zijn ook mij een doorn in het oog. Ik hoop dat men in Den Haag ein delijk inziet dat het zo niet kan. Ik heb nog nooit een ingezonden brief gestuurd maar op dit meester lijke pamflet van Hugo Borst moest ik reageren. Beste heer Borst, uw brief maakt ook mij diep bedroefd! We weten helaas dat ouderen het sluit stuk van de begroting zijn. De afgelopen jaren zijn zij een blok aan het been van dit kabinet geworden. Zelfs de brief van de vader van staatssecretaris Van Rijn heeft daar geen verandering in gebracht. Partij politiek gaat boven gezondheid. Dit beleid is erop gericht om alleen rijken een goede oude dag te be zorgen. Er bestaat een film waarin iedereen die 75 jaar werd, op een humanitaire wijze om het leven werd gebracht. Helaas heb ik het gevoel dat we daar niet ver meer vandaan zijn. De opgepakte Nederlandse vrouw is klein (1.65 meter) en zéér domi nant. In de krakerskringen waarin de vrouw rondhangt, noemen ze haar 'kameraad'. Op extreemlink se websites wordt al gedemon streerd tegen haar aanhouding. De bende sloeg in juli 2012 voor het eerst toe bij de Aachener Bank. Rond het middaguur ren den bendeleden de bank binnen en eisten geld onder bedreiging van een vuurwapen. Daarna slo ten ze de bankmedewerkers op in een ruimte. De Nederlandse vrouw droeg een blonde pruik, een zonnebril en had een pistool in haar hand. Ze sprak goed Duits. Toen exact een jaar later weer een vrouw opdook bij een bank overval, vermoedde de politie met een dat het om dezelfde groep moest gaan. Opnieuw was een fili aal van de Aachener Bank het doel wit. De buit: 42.000 euro. In november 2014 sloeg de ben de de grootste slag: bij de overval van de Pax-Bank in Aken werd ruim 300.000 euro buitgemaakt. De bende wist zich 's ochtends vroeg in te laten sluiten in het pand. De bankmedewerkers die bin nenkwamen werden een voor een onder schot gehouden en vastge bonden. „Het was een extreme bankoverval, waarbij mensen doodsangsten uitstonden", zei woordvoerder Sebastian Fiedler van het Duitse Openbaar Ministe rie in de media. „Een bankoverval van dit formaat zie je zelden." Hij beschrijft de bende als zeer profes sioneel. DEN HAAG Nederlandse militai ren mogen voorlopig geen ge bruikmaken van mortieren. De fensie wil eerst de oorzaak van het dramatische ongeval in Mali ophelderen. De militairen waren woensdag bezig met een schietoefening toen een granaat van een 60 mm-mortier ontplofte. Henry Hoving (29) en Kevin Roggeveld (29) kwamen om het leven. De marechaussee gaat onderzoeken hoe dit kon gebeuren. Tot die tijd mag geen militair het wapen aanraken. In Nederland gebruiken vooral commando's, mariniers en lucht mobiele verkenners de 60 mm- mortier, die slechts 8 kilo weegt en erg handzaam is. Voor zover bekend is er in de recente geschiedenis niet eerder een ongeluk geweest met dit type. In 2007 kwam de 44-jarige Jos Leunissen eveneens om het leven door een mortier, maar dat was een zwaarder type, de 81 mm. Destijds zouden er twee granaten in de pijp zijn gestopt. Dit zou ook bij het ongeval in Mali gebeurd kunnen zijn. Maar ook mogelijk is dat de granaat is ingeslagen in het voorterrein, waar andere militairen liepen, of er is een richtfout gemaakt. vrijdag 8 juli 2016 J. Huygen-Greven toom E. van Dalen Nieuwerkerk aan den IJssel Wat heerlijk dat een bekend iemand als Hu- Els Bader J. Driesen Staatssecretaris Van Rijn (Volksgezondheid) zegt het mes te willen zetten in de regels en administratie ve rompslomp in verpleeg huizen. Hans van Soest Den Haag Ria Melenboer-Scholte Krimpen aan den IJssel Annemieke Rietveld-Buitkamp Capelle aan den IJssel M.C. van Gils De zogeheten 'pruikenbende' be roofde tot drie keer toe banken in Aken. De 29-jarige vrouw uit Amsterdam die de groep leidde, droeg daarbij telkens een pruik met kort blond haar. Victor Schildkamp Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4