Busreizen 3 Duizenden scholieren krijgen dit jaar een cv bij hun diploma, waarop extra activiteiten en vaardigheden staan vermeld. 159 289 399 769 r v ijna een op de drie middelbare scholen reikt deze week een zo geheten plusdocument uit aan geslaagde leerlingen. Dat is een verslag van hun ervaringen en (sociale) vaardigheden. De populariteit van het document op scholen neemt enorm toe. Vorig jaar kreeg slechts een enkeling zo'n verslag, binnenkort vrijwel iedereen. „Over een paar jaar krijgen alle leerlingen een aan vulling op het diploma", verzekert Paul Rosenmöller, voorzitter van brancheorgani satie VO-raad. Scholen bepalen zelf wat ze op het formu lier zetten. Meestal worden extra activitei ten van de leerling vermeld, zoals een plek je in de feestcommissie, de leerlingenraad of bij de schoolkrant. Ook extra vakken, waarin leerlingen geen examen doen, komen erop terecht. Denk bijvoorbeeld aan leerlingen die alleen in de onderbouw Latijn of Grieks hebben gedaan. Daar naast vermelden scholen maat schappelijke stages, theatervoor stellingen en sterke sociale vaar digheden, zoals samenwerken of organiseren op het extra 'di ploma'. Waardering Middelbare scholen willen hun leerlingen een blijk van waarde ring geven voor de extra's die ze doen. „We willen ze laten zien dat we dat echt zien", zegt Patricia van der Steen, de caan bij ORS Lek en Linge in Culemborg. Want al hebben sommige leerlingen de grootste moeite om zesjes te scoren, ze zijn altijd ergens écht goed in. Jaap Bakker, directeur van het Ubbo Em- mius in Winschoten, noemt nog een voor deel: „Ze hebben nu een stimulans om iets extra's te doen." De leerlingen kunnen het aanvullende document bij de intake voor een vervolgop leiding gebruiken; steeds meer studies la ten aspirant-studenten een selectieprocedu re doorlopen. „Voor ons is het belangrijk dat leerlingen hun talenten leren kennen", Een diploma met een cijferlijst geeft geen volledig beeld van een leerling zegt Ellis van Kemenade van het Dr. Knip penbergcollege in Helmond. De huidige eer steklassers leren zelf zo'n document bijhou den. „Zo staan ze vanaf het eerste jaar stil bij waar ze goed in zijn. Hoe beter ze dat weten, hoe beter ze die vaardigheden kun nen inzetten." Uiteindelijk controleren mentoren de lijsten en maken scholen er een officiële aanvulling op het diploma van. Kritisch Zo lyrisch als de scholen zijn, zo kritisch is Ruud Duvekot. Aan de Universiteit Utrecht promoveerde hij op het thema 'Leven lang leren'. „Dit voegt echt niets toe en geeft niet ineens toegang tot vervolgonderwijs. Dat geeft het gewone diploma al", vindt hij. Wel past de komst van het plusdocument volgens hem in een maatschappelijke ont wikkeling. Duvekot: „Kinderen leren zich op jonge leeftijd te profileren. Ze voelen zich beter dan anderen als ze extra dingen doen en die op een document zien staan. Voor som mige kinderen zal dit extra stress veroorzaken, want zij heb ben de handen al vol aan het be halen van het gewone diploma." Hogescholen maakt het niet uit of leerlingen een plusdocu ment kunnen laten zien. „We konden prima uit de voeten zon der en dat kunnen we nog steeds", aldus woordvoerder Marjolein Schooleman van de Vereniging Hogescholen. Zo'n document is volgens haar vooral nuttig als het leerlingen helpt een betere studiekeuze te maken. Universiteiten zijn wel enthousiast. „Het is een mooie toevoeging en kan meer infor matie geven over capaciteiten en interesses van leerlingen", zegt Rianne Kouwenaar, woordvoerder van de vereniging van univer siteiten VSNU. En dat is precies de bedoeling van het aanvullende diploma, zegt Rosenmöller. „Een diploma met een cijferlijst geeft geen volledig beeld." Missen leerlingen die zon der plusdocument van school gaan iets? Rosenmöller: „Ja, dat vind ik wel. Zij heb ben meer geleerd dan op het document staat waarmee ze de school verlaten." Sophie Baars (17) Kevin van Balkom (18) Doesjka Vuurens (16) per Comfort Class touringcar De wereld is Kras Compleet verzorgd 100% vertrekgarantie 4 dagen al v.a m vrijdag 8 juli 2016 Diploma 2.0 wordt de norm Ellen van Gaaien Utrecht B —Paul Rosenmöller C»É.L- „Waardering voor mijn inzet." foto koen verheijden „Fijn te zien wat je hebt gedaan." foto kees beekmans Opleiding: vwo School: ORS Lek en Linge in Culemborg Plusdocument Tweetalig onderwijs Deelname Clinic Softbal Acteur in de voorstelling Ik ben Sem Betrokken bij Eenakterfestival Cabaret, rol acteur „Elke vrijdag bleef ik twee uur lan ger op school voor theaterproduc ties. Schoolgenoten snapten dat niet. Maar ik vond het zo leuk om te doen en nu wordt dat ook nog gewaardeerd." Opleiding: vwo School: Dr. Knippenbergcollege in Helmond Plusdocument Maatschappelijke stage, 30 uur Eerste drie jaar vwo-plus met extra vakken Spaans, Latijn en Onderzoek Ontwerpen Cambridge Engels Deelnemer Natuur- en Scheikundeolympiade „Het is fijn dat je terugziet wat je hebt gedaan. Op een gewone eind- lijst staat dit niet, terwijl je er wel energie in hebt gestoken." Opleiding: vmbo, theater en dienstverlening School: Ubbo Emmius in Winschoten Plusdocument Succesvol meegedaan aan theaterproductie Oud Spoor „Het is leuk om dit document erbij te hebben, want het laat zien dat je meer doet dan je moet doen. Dit iaat zien hoe toegewijd je bent." „Leuk om dit erbij te hebben." fotocornésparidaens Voordeelreis Parijs i Ontdek de stad van de romantiek, het Louvre, de Seine en de Eiffeltoren. Optioneel voordelige excursies. Verblijf in Hotel Kyriad La Défense Bezons*** Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/39468 Ahrdal de Moezel Vanuit het gezellige Altenahr maken we uitstapjes naar o.a. Maria Laach, Mayen, Monschau en Cochem. Oók 3 x lunch inclusief en een muziekavond Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/39472 Hartje Tirol i Machtige bergen, groene alpenweiden én veel gezelligheid. Bezoek aan o.a. Innsbruck en Pertisau. 3*hotel met vele extra's inclusief Klantbeoordeling 7,6 Zie: Kras.nl/39347 Zwitserse Alpen Italiaanse Meren Combinatie van natuur, cultuur en het goede Italiaanse leven. Met o.a. de Matterhorn, Gardameer en Saas Fee Klantbeoordeling 7,8 Zie: Kras.nl/3949S 4 dagen v.a. 5 dagen v.a. 8 dagen v.a. 12 dagen v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3