r Cultuurgeld voor Mercuur wekt gram Nieuwe verordening voor huishoudhulp WALCHEREN 7 65 JAAR MOLUKKERS IN NEDERLAND A Oma's verwennen graag met koekjes. Nel Lekatompessy kreeg biskwietjes. Zo'n groot blik van Verkade. Van oma, uit de Molukken. Info: www.mae-uku.nl Opgestuurd omdat zij bezorgd was om haar klein kinderen in dat ka le, koude Neder land. Biskoewit, op zijn Moluks Maleis gezegd. De herinne ring van Nel aan het koek blik dat haar oma 65 jaar ge leden op de post deed vanuit het Am- bonese dorp Latuhalat moet heel herkenbaar zijn voor vele Molukse families. Zij vertelt er vandaag over bij de start van de expositie Molukkers in Ne derland die wethouder Albert Va der opent om 19.30 uur. Nel werd geboren in Kamp Lunet ten in Vught, net als oud-raadslid van Vlissingen Alex Soplantila, die met Mary de Lima de werkgroep educatie vormt van de stichting Mae Uku. In het verenigingshuis aan de Prins Hendrikstraat haalden zij de reizende expositie binnen die Museum Maluku in Utrecht maakte naar aanleiding van 65 jaar Molukkers in Nederland. Met dertig panelen wordt het ver haal verteld over Ambon, de Knil-militairen die meevochten te gen de Japanse bezetters maar later knel kwamen te zitten tussen de nieuwe Indonesische Republiek en de wens tot een Molukse Repu bliek. Dat langlopende politieke conflict dat Nederland met zijn Ko ninklijke Landmacht maar niet op gelost kreeg, resulteerde in een dienstbevel voor de Ambonezen, die verzameld waren op een vijan dig Java. Verschepen naar Neder land. Met familie als dat konOn derweg bleek dat de militairen als burger aan wal zouden gaan. Wat volgde, lijkt sterk op wat de huidige vluchtelingen mee maken: opvang in kam pen, later verdeling over woonoorden, de gaarkeu kens en de opdracht tot zelfredzaamheid, uitein delijk de Molukse woonwijken. Soplan tila kwam er in 1962 wonen. „Op 25 april, RMS-dag. Ik vond het zo stil, maar iedereen was naar de herdenking in Den Haag." De expositie is zaterdag open van 10 tot 13 uur; zondag van 14 tot 16 uur; maandag en dinsdag van 9.30 tot 15.30 uur. Maandag en dinsdag zijn scholen welkom voor een spe ciale rondleiding. Dinsdag sluit de expositie met een maaltijd met ver halen, waarbij iedereen voor een paar euro kan aanschuiven. MOLUKS MUSEUM Vlissingen gaat niet actief op zoek naar mensen die misschien onterecht geen huishoudelijke hulp uit de Wmo vergoed krij gen. Als mensen een aanvraag doen en die blijkt terecht, dan krijgen zij hulp. Daar hield wethouder Albert Vader gisteravond in de raad Vlis singen aan vast. Ook al is inmid dels gebleken dat Vlissingen de regels voor huishoudelijke hulp in de Wmo vanaf eind 2014 ver keerd heeft toegepast. De uit spraak op 28 mei van de Centrale Raad van Beroep leidt er wel toe dat Vlissingen een nieuwe veror dening krijgt voor het regelen van de huishoudelijke hulp vol gens de bedoeling van de wet Wmo zoals de raad die nu be paald heeft. Daarbij regelt de ge meente prijs- en zorgafspraken met de zorgaanbieders en krijgt iedere cliënt een zorggesprek. Eind dit jaar wil Vader die veror dening voorleggen aan de raad. PvdA, GroenLinks, POV en SGP hadden schriftelijke vragen gesteld aan het college om uit te vinden om hoeveel mensen het nu gaat en of de gemeente actie onderneemt om de hulpgebrui kers uit 2015 en zij die gekort zijn op hulp alsnog persoonlijk te spreken. Nee, de nieuwe werkwij ze wordt gehanteerd vanaf de dag van de uitspraak, zei Vader. Wel wordt er onderzocht of de 320 mensen die een toeslag krij gen op huishoudelijke hulp bui tenom de Wmo wel in aanmer king komen voor Wmo-zorg, om dat die toeslag per 2017 vervalt. Frances Oreel (PvdA) bleef onte vreden. De gebruikers van huis houdelijke hulp hebben eind 2014 dus verkeerde informatie ge kregen van de gemeente die stel de dat zij zelf verantwoordelijk waren voor inkoop van die hulp en daarmee feitelijk werkgever van hun hulp werden. Dat mag niet van de rechter. Zij wilde dat de gemeente die desinformatie aan alle 1200 oorspronkelijke afne mers van huishoudelijke hulp op zorggronden herroept. Dat doet Vader niet. Ieder die zorg nodig heeft, kan gewoon naar Porthos. Het duurt nog wel even voor het oude torpedowerkschip Mercuur in het Dok van Perry ligt, waar schuwde wethouder John de Jon ge de gemeenteraad van Vlissin gen gisteravond. „Defensie heeft een stevige be- zuinigingsopgave en weet nog niet of het schip gesaneerd kan worden." De Mercuur heeft asbest sanering nodig voor het naar Vlis singen kan. De stichting Maritiem Erfgoed Vlissingen heeft ook nog geld nodig om voormalige mijnen veger 'Onverschrokken'zoals het schip voor de verbouw heette, naar Vlissingen te kunnen halen. Het college heeft de stichting over twee jaar 15.000 euro toegezegd uit het Aanjaagfonds Cultuur. Dat zette de stekels op bij POV en PvdA. Had wethouder De Jonge in maart, toen de raad over het plan verteld werd, niet gezegd dat de gemeente geen geld zou steken in de komst en de exploitatie van de Mercuur? Ja, beaamde De Jonge, maar dat was voordat bekend was dat de stichting een beroep zou doen op dat fonds en dat ook bin nen de subsidieregels bleek te kun nen. Pim Kraan (POV) was niet overtuigd. „Hoe kan het dan dat de stichting op 1 mei bij Defensie een businessplan had liggen waar in de subsidie is meegerekend", vroeg hij. Bovendien was het Aan jaagfonds vooral bedoeld voor po diumkunst, waarop zo hard bezui nigd wordt, stelde hij. Het fonds blijkt echter ruimer van opzet. De Jonge beloofde inzicht in het tijds verloop van de subsidiegift. vrijdag 8 juli 2016 Herinneringen aan 'thuis' Claudia Sondervan A (vlnr) Onnie Tuhuleruw, Mary de Lima, Alex Soplantila, Mesak Lopulissa, Ben de Lima en Adrie van Room werken hard ana de inrichting van de reizende expositie van Museum Maluku, ruben oreel l Historicus Wim Manuhutu uit Utrecht houdt maan dag 11 juli een lezing over de geschiedenis van de Mo lukkers in Nederland, zijn specialistisch vakgebied. Manuhutu was jarenlang di recteur van Stichting Mo luks Historisch Museum en woordvoerder en curator van het Moluks Museum in Utrecht. Nu stelt hij als zelf standig curator exposities samen. De Molukse historie is direct verbonden met het einde van de Tweede We reldoorlog in Zuid-Oost-Azië, de strijd te gen Japan en het begin van de Indonesische Republiek. De lezing begint om 19.45 uur. Entree is drie euro. Claudia Sondervan Vlissingen Claudia Sondervan Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35