n n Een huis precies zoals je zelf wilt 'Hoger loon toezichthouders mag' 1 KOOPJES 3 Tweedeling in Zeeuwse huizenmarkt LONKT nog 2 dagen Drie keer per week rij den ze even langs hun nieuwe huis. „Het is zo leuk om de ontwikke ling te zien: eerst was er een lap grond, dan krijgt de woning vorm en nu zitten de dakpannen er op", zegt Michaël Strenk (28). Samen met zijn vriendin Deni se Louwerse (28) heeft hij een nieuwbouwhuis gekocht in de wijk Rittenburg in Middelburg. „We kunnen niet wachten tot we erin kunnen", vertelt Michaël. De twee waren aanvankelijk niet specifiek op zoek naar een nieuwbouwhuis. „Maar telkens als we naar een bestaand huis gin gen kijken, zagen we alleen maar dingen die we anders zouden doen: dan vonden we de keuken niet bij het huis passen, of wilden we muurtjes of kozijnen anders. Het voordeel van nieuwbouw is dat je de vrijheid hebt om alles precies zo te maken als je zelf wilt. We hebben bijvoorbeeld de trap gedraaid, zodat de woonka mer ruimer lijkt, we hebben met een de uitbouw laten zetten en aan de tuinkant heeft het huis openslaande deuren." En de wijk spreekt aan. „We vin den het sfeertje leuk: de kromme straatjes, de groene omgeving. En je bent in no-time in het centrum of bij het strand." Michaël is architect bij WTS Ar chitecten, die de huizen ont wierp. „De architectuurstijl, met een knipoog naar de jaren twintig is speels. De gevel heeft bijzonde re metselwerkjes. Dat zorgt voor een gevarieerd straatbeeld." Onder de Westerschelde zijn huizen nu duurder dan voor de crisis Schippers antwoordt dat op schriftelijke vragen die SP-Kamer- lid Renske Leijten heeft gesteld. Aanleiding was het onderzoek van deze krant waaruit bleek dat bij een deel van de Zeeuwse zorg instellingen de raad van toezicht zijn eigen beloning vorig jaar heeft verhoogd, in meerdere ge vallen met tientallen procenten. Zij mogen dat op zich doen, omdat in de Wet Normering Top inkomens (WNT) de maximale bezoldiging voor toezichthouders vorig jaar is verdubbeld. Diverse zorginstellingen maken daar be wust geen gebruik van, omdat ze salarisverhoging in deze tijd maat schappelijk niet verantwoord vin den. De SP acht het 'moreel verwer pelijk' dat toezichthouders hun vergoeding royaal verhogen. Mi nister Schippers antwoordt dat de bezoldigingsnormen zijn ver ruimd omdat raden van toezicht meer taken en grotere verant woordelijkheden hebben gekre gen. Ze besteden er ook meer tijd aan dan voorheen. Aanvanke lijk was dat twee of drie dagde len in de maand. Inmiddels zou dat ongeveer het dubbele zijn. Een hoger honorarium is daar om op zich gerechtvaardigd. Ik houd niet bij hoeveel publiek geld er aan bezoldigingen wordt uitgegeven De SP had ook gevraagd hoe veel publiek geld er, door de ver ruiming van de normen, extra gaat naar toezichthouders in de zorgsector, het onderwijs en bij woningcorporaties. Schippers zegt dat niet te weten en daar ook niet zozeer in geïnteres seerd te zijn. Het doel van de wet is te zorgen voor een verant woorde en passende beloning. „De WNT heeft geen bekosti- gings- of bezuinigingsdoelstel ling als zodanig. Om deze reden houd ik niet bij, noch ben ik voornemens bij te houden, hoe veel publiek geld er aan bezoldi gingen van topfunctionarissen wordt uitgegeven." Deze week bleek dat ook de ra den van commissarissen van vier Zeeuwse woningcorporaties hun beloning afgelopen jaar aan zienlijk hebben verhoogd. Zonne-energie 1e etage DELSCHER. Grote Markt 11-13, Goes vrijdag 8 juli 2016 woning is in trek Michaël Strenk en Denise Louwerse kochten een nieuwbouwhuis in de wijk Rittenburg in Middelburg. In het najaar wordt hun huis opge leverd. FOTO RUBEN OREEL Jeffrey Kutterink Vlissingen Er ontstaat een tweedeling in de Zeeuwse woningmarkt. Woningen in Zeeuws-Vlaan deren worden goedkoper, ter wijl de prijzen boven de Wes- terschelde stijgen. Makelaarsvereniging NVM ziet een bijzondere ontwikke ling op de Zeeuwse woning markt. Bestaande huizen in Zeeuws-Vlaanderen zijn nu gemiddeld duurder dan voor de crisis. Boven de Wester- schelde zijn de prijzen juist la ger dan in 2008. Maar er komt een omslag, denkt de NVM. Voor de crisis kostte een huis in Zeeuws-Vlaande ren gemiddeld 160.000 euro. Dat is nu 190.000. „Dat komt door de toestroom van Bel gen", zegt voorzitter Mark Faasse van de NVM Zeeland. Een huis boven de Wester schelde kostte voor 2008 ge middeld 240.000 euro. Dat is nu 215.000. De NVM ver wacht dat de prijzen in Zeeuws-Vlaanderen gaan da len en boven de Westerschel de gaan stijgen. De eerste te kenen zijn zichtbaar. Zeeuws-Vlaanderen deed het in het eerste kwartaal beter dan Midden- en Noord-Zee land. Nu zijn de rollen omge draaid. In Zeeuws-Vlaanderen zijn minder woningen ver kocht. Ook zijn de prijzen la ger. Boven de Schelde stij gen de verkopen en prijzen. Minister Edith Schippers (Volks gezondheid) onderneemt geen actie tegen toezichthouders in de zorg die hun eigen honora rium fors hebben verhoogd. Rolf Bosboom Vlissingen minister Edith Schippers Omdat duurzaam onze passie is www.dt-walhout.nl Annie M.G. Schmidtlaan 52 4481 DS Kloetinge info@dt-walhout.nl +31 (0)6 -10 97 67 66 Duurzame technieken Walhout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31