Inspraak is niet mee beslissen Zomervoetballend in contact met jeugd Gemeenten hopen nog op kabeltaks 2 ZEELAND WONINGMARKT NIEUWBOUW Oogst De verkoop van nieuwbouw zit de laatste tijd in de lift. Energiezuinig en onderhoudsvrij: dat spreekt aan. Commentaar Zeeuwse gemeenten hebben verschillende strategieën bij de huisvesting van asielzoekers. Zierikzee en Kapelle proberen met een opiniepeiling een aanloopje te nemen tot een goed besluit over een centrum voor statushouders. Borsele acteert heel anders. Daar confronteert het gemeentebestuur de bevolking per brief met een keuze en geeft pas daarna gelegenheid tot inspraak. Sluis slikt na hevige protesten het plan in voor een asielzoekerscen trum te Breskens. Middelburg geeft min of meer opgewekt de aan zet tot een tweede centrum omdat het eerste goed wordt geaccep teerd. Wat is de juiste aanpak? Als bange burgers het beleid bepalen, komt nérgens een asielzoe kerscentrum. Daarom is veel te zeggen voor de aanpak van burge meester Jaap Gelok van Borsele. Die windt er geen doekjes om, zegt van meet af aan wat hij wil en blijft ondanks protesten bij zijn standpunt. Deze harde, duidelijke lijn voorkomt dat de burger het idee krijgt dat hij mee mag beslissen. Die indruk is gevaarlijk. Want dan ontstaat gemakkelijk het beeld dat je asielzoekers kunt weren door hard te schreeuwen. Maar het kan beter dan in Borsele. Zierikzee en Kapelle houden vóór ze beslissen een opinie- of een draagvlakonderzoek. Dat is een goede manier om de eerste emoties te kanaliseren. Uiteinde lijk zullen die gemeentebesturen net zo standvastig moeten zijn als dat van Borsele, want als tegenstanders hun kans ruiken zullen ze alsnog verzet trachten te mobiliseren. Toch lijkt het verstandig om de bevolking zo vroeg mogelijk te betrekken bij de huisves tingsplannen. Als maar duidelijk is, dat de gemeenteraad uiteinde lijk beslist. Inspraak als onderbouwing van het beleid is goed. In spraak die in de plaats komt van bestuur leidt geheid tot chaos. Als bange burgers het beleid bepalen, komt nérgens een asielzoekerscentrum Middelburgse jongeren van 12 tot 16 jaar kunnen deze zomer mee doen aan een competitie voor zo meravondvoetbal. Stichting Wel zijn Middelburg (SWM) hoopt zo de contacten met deze groep jon geren te verbeteren. „De jongerenwerkers willen een betere relatie hebben met de jon geren, zodat we weten wat hen be zig houdt en wat hun wensen zijn. Deze jongeren zijn moeilij ker te bereiken dan kinderen in de basisschoolleeftijd en ze stappen niet zomaar naar ons kantoor", zegt organisator Robin de Pagter, betrokken bij het team Samen Ac tief van SWM. Het zomeravondvoetbal is een competitie die in zeven weken wordt gespeeld. De wedstrijden zijn steeds op woensdagavond, van 18.30 tot 22.00 uur op het Cruyff Court op het Meiveld in Middelburg-Zuid. Per avond kun nen vier wedstrijden worden afge werkt, van elk 40 minuten (twee helften van twintig minuten en vijf minuten rust). De competitie begint op woensdag 3 augustus. Volgens De Pagter kunnen jon geren zich vanaf nu aanmelden. Er is plaats voor acht teams. Elk team moet bestaan uit zeven spe lers. Deelname is gratis. Informa tie is te vinden op de Facebookpa- gina facebook.com/voetbalcom- petitiemiddelburg. Daarop kun nen teams zich ook aanmelden. In schrijven kan tot 30 juli. „Als de competitie een succes wordt, willen we in het najaar be ginnen met een zaalvoetbalcompe titie", zegt De Pagter. „Daarover zijn al contacten gelegd met het zaalvoetbalteam Groene Ster uit Vlissingen." Almanak Zelfvoorzienend zullen ze niet zomaar worden, maar het Zeeuwse echtpaar dat de mees te tijd van het jaar hoog in de Italiaanse bergen woont, doet een aardige poging. Dit jaar pro beerden ze zelfs hun eigen erw ten te telen. Een groot succes was het niet, de tere plantjes brachten maar enkele peulen op. Goed voor maar 24 erwtjes, ieder precies 12 stuks. Hoe ze smaken, zullen ze echter nooit weten. De groene bolletjes ein digden aangebakken en dus zwartgeblakerd in de afvalbak. Politiebureau digitaal geveild Van Doornum raadsgriffier CSW haalt geld op voor villa OOST-SOUBURG Het relaas van de reis van Molukkers Het gaat als een speer", zegt makelaar Wim Bodmond van make laardij Faasse Fer- mont over het pro ject Rittenburg in Middelburg, aan de rand van Park Tooren- vliedt. „Van de vijftig woningen zijn er nog drie beschikbaar", zegt hij. „Toen we in het voorjaar van 2014 begonnen met de verkoop stonden tweehonderd mensen voor het stadskantoor. Dat is type rend voor de belangstelling." Makelaar Collin Hoondert van Kuub Makelaars merkt ook dat nieuwbouwwoningen weer popu lairder worden. „Voor het project Aria in Goes is de laatste tijd grote belangstelling en in 's-Heer Arendskerke kunnen we na de va kantie beginnen met de bouw. Op het Hollandiaplein in Goes zijn er zelfs meer belangstellenden dan appartementen. Het gaat hard." In Yerseke stonden mensen eind januari in de rij om een kavel in de nieuwbouwwijk Steehof te bemachtigen. Twintig mensen vis ten achter het net. De 23 wonin gen aan de Willem Ruysstraat op het Scheldeterrein in Vlissingen zijn binnen een halfjaar verkocht of gereserveerd. „Het zijn betaalba re woningen, dichtbij het cen trum. Mensen hebben geen zin in onderhoud en willen ruimte", zegt Richard Witlox, eigenaar van vastgoedbedrijf 3D o.g. Ook bij Smolders Makelaars in Terneuzen zit de verkoop van nieuwbouwwoningen in de lift, vertelt Jeanine Rouw. „Drie jaar geleden verkochten we er per jaar een handvol. Sindsdien gaat het jaarlijks beter. Dit jaar komen we naar verwachting rond zestig uit." Diep dal Directeur Ron van Pamelen van het Terneuzense aannemersbe drijf Van der Poel is minder en thousiast. „De verkoop ligt zo'n tien procent hoger dan een jaar of drie geleden. Maar toen zaten we ook wel in een heel diep dal." Van Pamelen verwacht dat de verkoop de komende tijd wel aantrekt. Ook met de verkoop van be staande huizen gaat het de laatste tijd beter, maar nieuwbouwhui zen zijn extra populair, omdat mensen een kant-en-klare wo ning willen. „Mensen ontzien het om een huis te renoveren in hun vrije tijd", zegt Bodmond. „Nieuw bouwwoningen voldoen aan de hoogste eisen qua energiezuinig heid. Dat scheelt in de maandelijk se lasten. Daarnaast kunnen men sen de woning zelf indelen, en zelf hun keuken en badkamer kiezen. Ze zijn qua onderhoud overal vanaf voor de komende jaren." Hoondert ziet dezelfde trend. „Mensen willen niet al te veel klussen. Mensen willen graag een instapklare woning. Als gevolg van die trend kiezen ze voor nieuwbouw." De Zeeuwse gemeenten hebben de hoop nog niet opgegeven dat ze de komende jaren belasting mo gen heffen op kabels en leidingen. Bestuurders komen binnenkort bij elkaar om een strategie te bepa len. „Ik denk dat we een stevige lobby richting Den Haag op poten moeten zetten", zegt de Thoolse wethouder Peter Hoek, die voorzit ter is tijdens het overleg. Minister Plasterk en een meer derheid van de Tweede Kamer wil len de zogeheten kabeltaks verbie den. Alleen Hulst valt onder een overgangsregeling, omdat ze de be lasting vorig jaar al inde. Die ge meente mag de kabeltaks nog tien jaar overeind houden. Hoek hoopt dat de minister zich coulanter wil opstellen tegenover de andere ge meenten. Het niet meer mogen heffen van de belasting slaat een gat van tonnen in de begrotingen. In Tholen staat alleen raadslid Han van 't Hof (ABT) achter het strenge beleid van Plasterk. „Ik zegt het niet snel over een PvdA' er, maar geef die man een konink lijke onderscheiding! Wij zijn al tijd tegen die kabelbelasting ge weest, omdat de rekening toch weer bij de burger terechtkomt." vrijdag 8 juli 2016 li Maurits Sep Middelburg Tip? redactie@pzc.nl SEROOSKERKE Het voormalige politiebu reau aan de Burgemeester Dregmanstraat wordt dit na jaar via internet geveild als vóór 22 september geen in teressant onderhands bod wordt gedaan bij een Rotter dams notariskantoor. Op 7 september kunnen belang stellenden het pand bekij ken. Op de site www.bog- auctions.com/auction/index /3865 zijn alle (veiling)voor- waarden over de koop van het politiebureau te vinden. GOES Barbara van Doornum (35) uit Vlissingen wordt van avond tijdens de raadsver gadering voorgedragen als nieuwe griffier van Goes. Zij volgt Hans Scherpenzeel op. Van Doornum is sinds 2007 werkzaam bij de pro vincie Zeeland, sinds februa ri 2015 is zij waarnemend beleidscoördinator voor GS en vanaf oktober 2015 is zij tevens bestuursadviseur van gedeputeerde Carla Schönknecht. MIDDELBURG De eindexamencommissie van CSW Van de Perre heeft 5.328,44 euro opge haald voor de Stichting Wil lie Wonka Zeeland. Deze stichting wil een Wil lie Wonka Villa' realiseren, waar gezinnen met een ge handicapt kind vakantie kunnen vieren. De scholie ren haalden geld op met on der meer de verkoop van oliebollen, cake en chocola de en de organisatie van het eindexamenfeest. Nel Lekatompessy kreeg als klein kind in Kamp Lunetten koekjes op gestuurd van haar oma, die achterbleef op Ambon. Haar verhaal 'Bis- koewit Verkade' illustreert vandaag de opening van de expositie 'Geschiedenis van de Molukkers in Nederland' bij Mae Uku in Oost-Sou- burgfl Nieuwe Cornelleke Blok Martijn de Koning Vlissingen Rob Paardekam Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30