Degenkolb nog altijd zoekende na helse crash I k Van Avermaet weet nu hoe zwaar het is om de gele trui te dragen Tourgids 2016 25 U BON Tourgids 2016 zondag morgen Froome zal de Tour waarschijn lijk niet vandaag al in een beslis sende plooi gooien, met een aan komst na de afzink van de Col d'Aspin. Het was een beetje een traditie geworden bij Team Sky, nadat Froome in 2013 in Ax-3 Do- maines en vorig jaar in La Pierre Saint Martin meteen een klap op het klassement gaf. Tradities zijn er echter om gebroken te wor den, ook bij de Britse miljoenen ploeg. Opwarmertje „Chris heeft het op weg naar zijn twee eindzeges wel gedaan, maar toen was de finish steeds bergop. De rit van vandaag is typisch zo'n opwarmertje, waar zelfs een vlucht nog wel kans maakt", denkt ploegleider Servais Kna- ven. „Er zal heus wel iets gebeu ren, hoor. Maar de Aspin is niet de Tourmalet." Die Pyreneeën- reus van de buitencategorie wacht morgen, met nog twee cols van de eerste en één van de tweede categorie op de menu kaart. Een dag later gaat het heel de dag op en af, met een finish op een berg van de buitencatego rie in Andorra. „Daar gaat Froome zeker iets doen en ook Quintana en dat soort mannen", verwacht Mollema. Bij Lotto-Jumbo hopen ze dat Kelderman in de top kan blijven. Bij Giant-Alpecin mikken ze op de Franse kopman Warren Barg- uil. „Als Warren zo blijft rijden, zal het voor hem vrij weinig pro blemen opleveren", denkt berg- luitenant Laurens ten Dam, die eerder denkt dat hij zijn kopman koest moet houden dan aan moet sporen. „Warren is wel een man netje dat een gekke stunt uit kan halen, maar dat is niet de insteek. Hij moet proberen zich een beet je te sparen, we zitten nog in de eerste week." Het Pyreneeëndrieluik gaat tel len. Maar beslissend? „We krij gen daarna nog twee tijdritten, de Mont Ventoux en een heel zware laatste week in de Alpen. Zelfs als de verschillen na zondag groot zijn, staat er nog niks vast", besluit Mollema. Drie dagen geleden, toen zijn vriend en oud-ploegmaat Marcel Kittel in Limoges zijn terugkeer in de Tour vierde met een ritzege, werd Degenkolb 77ste. De ene comeback is de andere niet. Giste ren eindigde hij op plek zestien, ver achter Mark Cavendish, die zijn derde zege van deze Tour boekte. „John zat in de wasmachi ne. Achter de trein van Sky", zegt ploegleider Aike Visbeek. De wasmachine. Dat is zoveel als de carrousel vlak achter de topsprinters. Hier wordt gehos seld, gebeukt, gedraaid en getold. Wie daar zit, weet nooit of-ie er uit komt en zo ja, op welke plek. Kortom, daar wil je niet zijn. De genkolb: „Als je te ver van achte ren zit, is het helemaal slecht. Ze ker als je niet de beste benen uit je carrière hebt. Ik kan alleen resul taat boeken als ik in perfecte posi tie kom voor de laatste 500, 400 meter." Degenkolb zegt het nadat hij eerst met zijn teamgenoten de mislukte sprint tegen het licht heeft gehouden. Wat als ze een halve seconde eerder... Wat als ze een stuk naar rechts... Ondertus sen trappen ze hun benen los. Het zweet druipt over zijn linkeron derarm, over het litteken dat van boven naar beneden loopt. Om zijn linkerwijsvinger zit een blau we brace. „Want als er een valpar tij is, wil ik die vinger niet weer breken. Die vinger doet niets meer. Ik heb mijn hele systeem aangepast zodat ik met mijn lin kerhand met vier vingers race." Het zijn herinneringen aan het helse trainingsongeluk in januari, waarbij een auto op volle vaart in reed op de renners van Giant. Dat ongeluk is de voornaamste verkla ring voor de matige prestaties van Degenkolb. Dat weet iedereen bin nen Giant. „En wij blijven werken voor John", zegt Visbeek. „We ba len, maar zijn niet in paniek. We hebben het vertrouwen dat de dag komt dat hij een etappe kan win nen." Blind vertrouwen Als geen ander weet Degenkolb wat winnen is. Gent-Wevelgem, Milaan-San Remo, Parijs-Roubaix en tien etappes in de Vuelta. Nu, in zijn vierde Tour, vervolgt hij een verbeten jacht op een etappe zege. Hij prijst zich gelukkig met het blinde vertrouwen van zijn team. „Het helpt om mijn killers- instinct te behouden, wat nog steeds in mijn hart zit. Het is heel belangrijk dat ik dat niet verlies door dat ongeluk. We moeten het blijven proberen. Elke dag." En toch, hoewel er excuses te over zijn, baalt Degenkolb elke keer weer als het niet lukt. „Mijn kamergenoot Roy Curvers moti veert me elke dag. Natuurlijk weet ik wat er allemaal is gebeurd, maar Roy blijft zeggen: 'John, je moet alles in perspectief blijven zien. Een paar maanden geleden had je dood kunnen zijn.'" „Als de échte klimmers vol gaan rijden, dan weet ik het niet", zegt de Belgische ritwinnaar van afge lopen woensdag, die er echter al les aan gaat doen nog een dag in het geel te blijven. „Dat ben ik aan deze trui verplicht, hoe zwaar dat ook wordt", stelt Van Avermaet. „Want nu pas snap ik waarom Chris Froome wat min der interviews geeft, de laatste ja ren. De druk, de massale aan dacht, dat hele circus dat komt kijken bij het dragen van de gele trui. Het is niet eenvoudig om daar dag in dag uit mee om te gaan. Maar voor even is het na tuurlijk wel mooi." Twee dagen terug had Tom Du- moulin nog dezelfde ambities als Van Avermaet: de gele trui. Dat zit er niet meer in, nu hij in het klassement al maar liefst 24 mi nuten toe heeft moeten geven. Maar die achterstand levert hem vandaag mogelijk wel de vrijheid op om mee te glippen in de vlucht. „Als ik twee keer spring, weet ik wel of ik de benen heb om mee te gaan", kondigt de 25-jarige Limburger van Giant-Al- pecin alvast aan. 4 003201 vrijdag 8 juli 2016 Saint- Lary- Soulan 822m Col de Peyre- sourde 1569m Esquieze- Sère Sainte- 700m Marie-de- Campan 859m Col du Tourmalefi Hourquett'e Col de Val i d'Ancizan I Louron-Azet I 1564m I 1580m Andorra- Port del la-Vella 2115m Port de la Bonaigua 2072m La Guin- gueta £k d'Aneu Sort 691m Canto 1721m 998m Cöte de la Cornelia 1347m Col de Beixalis 1796m La Seu d'Urgell 695m Andorra AKPs-de-Luchon Bagnetes ANDORRA 184,5 VielhaValD'Aran John Degenkolb is deze Tour de grote afwezige in de massa sprints. De Duitser die een abon nement leek te hebben op de voorste rijen, zoekt in Frankrijk naar zijn topvorm. Daan Hakkenberg Montauban Voor Bauke Mollema begint de Tour nu pas echt. foto cor vos Hij kan heel redelijk omhoog, maar of vijf minuten voor sprong op de klassementsman nen voor Greg Van Avermaet genoeg is om vandaag zijn gele trui te behouden? Arjan Schouten Montauban ll/JJijV] De meest complete gids voor de Tourliefhebber 76 po-gcfva/ feiten Verkrijgbaar bij: AKO, Attent, Blz., Bruna, Cigo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Spar, Vivant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25