Winnaars 'We moeten zorgen dat het 22 MIKOS GOUKA Het worstelde een helft lang, maar gastland Frankrijk staat in de EK-finale. Op een meeslepende voetbalavond zat tegen Duitsland alles mee: 0-2. 'Portugal heeft altijd een plan' EURD2016 EK VOETBAL RONALDO <0^7 Column Zou Henk ten Cate het zich nog herin neren? In Kerkrade slaagde hij er op 26 mei 2013 net niet in om Sparta te laten terugkeren naar de eredivisie. Toen de interim-trainer van Sparta die dag naar de kleedkamer slenterde, schudde één speler van Roda JC hem met het hoofd omlaag de hand. Hij voelde zich een kleine jongen naast de man die bij zijn droom- clubs Barcelona en Chelsea als trainer op het veld had gestaan. Diezelfde speler staat zondagavond in Saint-Denis op het veld tijdens de EK-fina- le. Danilo Luis Helio Pereira (24) streek in de zomer van 2012 neer in Limburg, door Parma gestald bij het elftal van trainer Ruud Brood. VI belde verleden week met oud-ploegge noot Mark-Jan Fledderus, die zich Danilo nauwelijks kon herinneren. Wat hij nog wel wist? Dat de middenvelder er tactisch erg weinig van begreep. En o ja, voetbal lend had hij veel moeite. Hij voerde zijn ac ties te laat uit of ging domweg in de fout. Brood riep die dag in mei, direct na de miracu leuze ontsnapping, dat het met Roda JC zo niet langer kon. Hij eiste de fensieve versterkingen. Danilo pakte zijn spul len en verdween naar Maritimo, tekende twee jaar later bij FC Porto en is nu basisspeler bij Por tugal. Hij zit hier in Frank rijk in één kleedkamer met Pepe en Cristiano Ronaldo, die allebei zijn tactisch inzicht roemen. En 0 ja, het feit dat hij in de persoonlijke duels op de een of andere manier altijd op tijd is. Jelle Goes schreef onlangs voor de KNVB het aanbevelingsrapport 'Winnaars van morgen'. Herkennen we die eigenlijk wel in Nederland? Danilo, die snapte er volgens zijn ploeggenoten drie jaar geleden erg wei nig van. In datzelfde jaar stuurde de geroemde jeugdopleiding van Feyenoord de jonge spits Vincent Janssen weg. Drie jaar later is hij topscorer van Nederland, 20 miljoen waard, vechten ze in de Premier League om zijn handtekening en is hij dé spits van Oranje. De 'Winnaars van morgen'? Die werden in Nederland drie jaar geleden in elk geval totaal niet serieus genomen. Danilo snapte er drie jaar geleden bij Roda weinig van teeds opnieuw galmt Le Marseil laise van de tribu nes, galmend door de zwoele avondlucht van Marseille. Overal wappert de driekleur, terwijl An- toine Griezmann op het veld plat wordt geknuffeld als de held van de avond. Frankrijk, het zo geteisterde en sociaal verscheurde land, heeft de zer dagen eindelijk weer iets te vieren, nu het nationale voetbalelf tal zijn gedroomde EK-finale gaat spelen, zondag tegen Portugal. Uit gerekend in het Stade de France, op 13 november 2015 nog het mid delpunt van een traumatische reeks terreuraanslagen. Alles is op deze donderdag avond precies goed gevallen voor de Fransen, alsof het lot dat zo be paald heeft. Ga maar na: een vreemde, maar terechte straf schop op slag van rust. Een from melgoal van Griezmann. De sterk ere Duitsers die de paal raken, of de mooiste kansen missen, en die hun beste verdediger Jérome Boa- teng kwijtraken met een blessure. Het duel was een finale waardig geweest. Door de klasse van beide ploegen, onmiskenbaar de sterk ste twee teams op dit toernooi, Antoine Griezmann scoort twee keer en daarmee staat zijn totaal tijdens dit EK op zes doelpunten maar óók gezien het intense wed strijdverloop zelf. Het wordt maar de vraag of de finale van zondag kan tippen aan deze ontmoeting, wanneer Portugal ongetwijfeld weer zal proberen het spel te ver lammen en te vertragen. In Zuid-Frankrijk is het tempo meteen moordend, het prachtige stadion zindert en schitterend is de technische vaardigheid van spe lers zoals Mesut Özil, Toni Kroos, Dimitri Payet en Griezmann. En anders dan zoveel ploegen op dit EK: beide landen spelen bovenal om te winnen. Verwarring Duitsland doet dat zeker voor rust overtuigender, beter ingespeeld als het is. Haast de hele eerste helft regeert en domineert de we reldkampioen, voortreffelijk spe lend in vrijwel alle facetten van het spel. Zelden komt Frankrijk lange tijd in de wedstrijd, voortdu rend wordt het afgejaagd door de Duitsers, die elk dreigend gevaar in een paar tellen neutraliseren. Emre Can, Julian Draxler, Thomas Müller, ze krijgen allemaal een fraai uitgespeelde kans, maar een doelpunt blijft uit. Cruciaal is een moment in de 45ste minuut. De bal is zojuist uit een corner voor het doel getrapt, als het Stade Vélodrome opeens stil valt van verwarring. Scheids rechter Nicola Rizzoli steekt zijn 'Zzzzzzzzzzzzz'. Dat twitterde Kenneth Perez woensdagavond verveeld in de rust van Portugal - Wales. Uiteindelijk wonnen Cristi ano Ronaldo co de halve finale met 2-0 en dat verleidde twitte- raars over de hele wereld tot de volgende conclusie: Vijf keer ge lijkspelen en één reguliere over winning binnen 90 minuten; de fi naleplaats van Portugal zegt alles over dit EK. „Die gedachte, daar zit wel wat in, ja. Het totaalbeeld is dat teams spelen om in de eerste plaats niet te verliezen", zegt voormalig top voetbalier Willem van Hanegem. 'De Kromme' hoopt niet dat die Het uitgangspunt is de bal in de ploeg houden en counters vermijden trend navolging krijgt. „Maar ik vrees er wel voor. Want het is al ingezet vóór dit EK. Ook in het clubvoetbal zie je spelbepalende middenvelders eerder naar achte ren dan naar voren lopen. Het uit gangspunt is de bal in de ploeg houden en vermijden dat er een counter komt." Pure voetbal Bondscoach Danny Blind is het ook opgevallen: „We moeten met z'n allen, trainers, spelers, media, wel zorgen dat het pure voetbal er in blijft." Daarom is hij blij dat Frankrijk en Duitsland er stonden in de halve finales. „Die hebben al lebei de spelers om tóch door dat massieve verdedigen heen te bre- vrijdag 8 juli 2016 FRANCE @MikosGouka 3 De Portugese ve dette Cristiano Ronaldo stond als eerste speler ooit op drie ver schillende EK's in een halve fina le (2004, 2012 en 2015). De Duitser Bastian Schweinsteiger evenaarde die prestatie gister en in het duel met Frankrijk. Ronaldo speelde tegen Wales zijn twintigste wed strijd op een EK. Daarmee is hij re cordhouder. De Duitser Bastian Schweinsteiger volgt met acht tien duels, voor de Italiaan Gian- luigi Buffon, die zeventien keer actief was op een EK. I Ronaldo maakte tegen Wales zijn negende treffer ooit op een EK en kwam zo op gelijke hoogte met recordhou der Michel Plati- ni. Alleen Valen tin Ivanov en Vik tor Ponedelnik (voormalig Sov jet Unie) scoor den ook ooit op twee EK's in een halve finale. ■E o a Nog één zege Sjoerd Mossou Marseille DUITSLAND FRANKRIJK Het EK zit er bijna op. Het was een lange zit die twee vragen op roept: wordt massaal verdedi gen en elk risico mijden ook de trend na dit toernooi? En: is het Europese voetbal bezig zichzelf kapot te maken als kijkspel? Maarten Wijffels Rotterdam —Willem van Hanegem Portugal kreeg al heel wat kritiek te verduren, maar volgens bondscoach Fer nando Santos verdient zijn ploeg nu het respect van ie dereen. „We hebben de kracht om tegenstanders te ontmantelen en hebben altijd een plan, zowel in aan vallend als in verdedigend opzicht. We weten dat we niet de beste ploeg ter we reld zijn, maar we zijn wel heel moeilijk te verslaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22