Bolland in bonis Bi 4) 'Schade aan imago Rabobank gering' CPB: Veel hackers gaan vrijuit 14 ECONOMIE Vier stellingen over de spaarpot voor later Staatssecretaris Klijnsma betreurt de onrust rond de nieuwe Europese pensioenregels. „De uitbetaling komt op geen enkele manier in gevaar", zegt ze. V-l In de schijnwerper I ij zijn vertrek als topman van de Brit- kse warenhuisketen Marks Spencer 'eerder dit jaar, had hij nog zijn pensio nering aangekondigd. Overigens tot opluch ting van veel Engelsen. Hij 'heeft het charis ma van een nat weekend in Rotterdam' zeg gen ze over de man die dineerde met Bondac- teur Roger Moore, telefoon kreeg van prins Charles en wiens leiderschap wordt ge roemd door Al Gore. Elke stap die Bolland zet, komt in Enge land onder het vergrootglas. Voor Britten voelt Marks Spencer belangrijker dan de Hema, Heineken en KLM bij elkaar, is de ver klaring van Bolland zelf. Hij werkte er zes jaar, om het fundament voor de toekomst te leggen. Zakenanalisten geven hem krediet als de 'Bollandfrom Holland' die de food aan trekkelijk maakte en als de leider die belang rijke veranderin gen doorvoerde. Als een wande lende etalagepop droeg hij ook wat hij verkocht - tot en met zijn on derbroek. En dat met een baan die van deze vrijge zel eenmultimil jonair maakte. Dm In 1959 Uiteindelijk deed geboren in volgens de Britse Apeldoorn pers de dameskle- Studeer- ding hem de das de aan de om. De lage de- Hotelschool cemberverkopen Oen deed be- vielen vies tegen drijfskunde en dat leidde na In 2010 de feestdagen tot topman een financiële ka- Marks ter. Volgens Bol- Spencer land een gevolg Partner van de warme Blackstone winter. Het fami liebedrijf was mild en zwaaide hem uit met een mooie oprotpremie. Mare Bolland is niet alleen met het grote zakendoen bezig. De beelden van de aardbe ving op Haïti in 2010 schokten hem zo, dat hij actief werd voor UNICEF. Deze zomer zit hij in Jordanië om vluchtelingen te helpen. In zijn nieuwe baan mag Bolland zelf gaan winkelen. Hij gaat voor Blackstone in Europa op zoek naar interessante bedrijven. In de be- drijfsportemonnee zit 24 miljard dollar. Flitsen Aegon Wessanen Altice Tata Steel Deborah Jongejan Den Haag Her en der in het land is on rust ontstaan over de nieu we Europese pensioen richtlijn, genaamd IORP II. Daarin staan onder meer de spelregels voor pensioenfond sen die naar een ander EU-land willen verhuizen. Dat gebeurt nu al met ondernemings pensioenfondsen. Zo verhuizen de pen sioenen van oliemaatschappij ExxonMo bil naar België, omdat het bedrijf niet uit de voeten kan met de strenge Neder landse pensioenregels. Voor internatio nale bedrijven kan het bovendien goed koper zijn om hun oudedagsvoorzie ning in één land onder te brengen. De afgelopen week tuimelden voor- en te genstanders van de nieuwe richtlijn over elkaar heen. Welke bewering klopt wel en welke niet? Driekwart van de Ne derlanders spaart pen sioen via algemene pen sioenfondsen als ABP en Zorg en Welzijn. In theorie kunnen deze pensioenfondsen naar andere EU-landen ver huizen, maar de kans dat dit gebeurt is mini maal. Mocht dat gebeu ren, dan zou het ver- EVEN VRAGEN AAN CEES VAN RIEL „Het is in ieder geval niet handig in het reputatiespel. Maar ik denk dat de invloed op hun reputatie gering is. Het gaat om rentederiva ten, geen mens die weet wat dat zijn. Ik denk dat de meeste men sen denken: prima, en nu over tot de orde van de dag." „Nee, dit zijn onvergelijkbare za ken. Bij de Liboraffaire was er sprake van oplichting, van gesjoe mel in achterkamertjes. Hier zijn producten verkocht aan onderne mers die vaak goed wisten wat ze kochten. Maar achteraf viel het tegen en nu kunnen ze hun schade claimen. Ik begrijp dat Rabobank zich achter de oren krabt nu ze hun halve jaar winst moeten uittrekken om mkb'ers te compenseren. Ik be grijp dat ze tijd nodig hadden de zaken op een rijtje te zet ten." „Ze hadden grote bezwaren te gen de oplossing. Ik kan me dat voorstellen. Je wilt geen vergoe ding betalen aan klanten die geen schade lijden. Ik had mijn poot langer stijfgehouden als ik de Rabobank was." DEN HAAG De overheid moet cybercriminaliteit véél harder aanpakken. Dat stelt het Centraal Plan Bureau in een nieuw rapport. Volgens het CPB leveren phis- hing, DDoS-aanvallen en af- persvirussen toenemende schade op voor burgers en be drijven. Het planbureau wijst op de lage pakkans. Terwijl één op de tien Nederlanders jaarlijks slachtoffer wordt van cybercrime, ontving de politie tussen 2005 en 2014 maar 16.000 aangiftes van hacken. Slechts 130 daders zijn bestraft, minder dan één procent van het aantal aangif tes. De straffen zijn boven dien laag, de gemiddelde boe te bij een veroordeling be droeg 7.362 euro. Dat gemiddelde bedrage staat in geen verhouding tot de op brengst: door ransomware- campagnes, waarbij compu tersystemen of-bestanden worden geblokkeerd, kunnen computercriminelen vaak honderdduizenden euro's buitmaken. Nu de maatschappij verder di gitaliseert, wordt het volgens het CPB hoog tijd dat de over heid financieel hacken hard gaat aanpakken. Onder meer politie en justitie moeten meer mensen erop zetten, en de straffen moeten omhoog. Marc Bolland, de Nederlander die door drong tot de top van de internationale busi ness, heeft weer een nieuwe baan. Hij wordt partner bij het private equityfonds Blackstone. Bart van Eldert De werkgelegenheid in het Nederlandse bedrijfsleven is vorige maand met 12.500 banen gestegen. Dat meldt loonstrookver- werker ADP. De banengroei in juni was daar mee iets groter dan in mei (plus 10.000). Een ontslagaanvraag voor 65 medewer kers van technisch dienstverlener Engie, het voormalige Cofely, is door uitkeringsinstan tie UWV afgewezen. Vakbonden FNV en CNV reageren verheugd, omdat zij al maanden ac tievoeren tegen de gedwongen ontslagen. Het bedrijf zegt zich te beraden op stappen. Engie telt in Nederland zo'n 6.000 werknemers. O vrijdag 8 juli 2016 Eindelijk herstel voor de verzeke raar die de laat ste weken de hardste klappen kreeg. Danone zou ook een oogje heb ben laten vallen op het Neder landse voedings middelenbedrijf. De Franse kabe laar zou zijn Bel gische activitei ten in de etalage willen zetten. -K De verkoop van de Britse poot van de staalgi- gant is op een laag pitje gezet. O o Brussel komt niet aan 'ons' pensioen GeenStijl-redac- teur Bart Nijman stelt dat 'onze' pensioenfondsen straks naar andere EU-landen kunnen worden overgeheveld. IN THEORIE WAAR M De Rabobank gaat twee da gen later dan de andere ban- I ken akkoord met compensa tie voor mkb'ers met een rente derivaat. Schaadt dat hun repu tatie? 2 Zijn er geen parallellen met de Liboraffaire? Toen ging de bank ook pas over tot actie na publieke verontwaar diging. Reputatie- deskundige Cees van Riel. 3 De bank gaat in twee da gen van tegen naar voor. Dat komt niet sterk over. Van Riel is professor corpora te communicatie (Erasmus Uni versiteit)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14