Het grootste onbekende sporttoernooi ter wereld mÜBI Tommy 13 Geen bosaardbei aan je voeten, geen kamperfoelie bij je kruin in de Hortus Botanicus te Du blin hoorde ik de beheerder eens klagen over vrouwen die van de exotische planten en bloe men stekjes afscheurden en vlug in hun zakken stopten. Dat was verboden. Meestal droegen die vrouwen bloemetjesjurken, voeg de hij er misprijzend aan toe, als of zulke camouflage indruiste te gen wat een bepaalde Geneefse Conventie over het stelen van stekjes had verklaard. Amstelglorie, een volkstuinen complex in Amsterdam dat door ruim 400 vrijwilligers wordt be heerd. De tuinders hebben gerief lijke huisjes gebouwd, met bed den en keukentjes erin, en soms boekenkasten waarin romans ge duldig op lezers wachten. Mijn vriendin had een grootmoeder, vertelt ze, die zich net zo gedroeg als de vrouwen in Dublin. Overal waar ze kwam verzamelde ze zaad en scheurde ze stekjes af; toen ze stierf schudden haar dochters haar jurken uit boven een laken. Van het zaad dat uit haar zakken dwarrelde, stichtten ze een bloeiende tuin in haar na gedachtenis. Ik kijk naar haar - het is niet on denkbaar dat ze zelf ook zo'n vrouw wordt, een stekje van haar grootmoeder. Haar tuin is een verrukkelijk oord, drassig door de natte zomer, maar zoemend van kleur en leven. We zitten in de ochtendzon, een vogeltje klinkt alsof hij wild met bek kens slaat, verder weg kraait een haan. De dagboeken van Jan Wolkers liggen op tafel, hij had in de jaren 70 op Amstelglorie een huisje. Zijn tuin was wild; met wellust schrijft hij over de bittere andijvie, juist geoogst, en hoe hij in het vrijgekomen gat in de grond onmiddellijk weer de volgende generatie poot. Hij werkt er aan De Walg vogel, drinkt champagne met vrienden en neukt zijn liefje op het gras. In de dagboeken uit '74-'75 is niet een man aan het woord die in de natuur is, maar een man die weet dat hij zelf na tuur is. Hij schrijft over de vorde ringen van de primula, de kor noelje en het Japanse kweeappel tje als over zijn kinderen. Dag na dag getuigen zijn notities van het geluk in leven te zijn. Het huisje en de tuin van Wol kers zijn vervallen nu, binnen bijt een sterke schimmellucht in je neus. Men wil het restaureren en er een schrijvershuis van ma ken. Dertigduizend euro onge veer, schat de vriendin. Er is be hoefte aan plekken waar je in af zondering kunt schrijven. In Ne derland bestaan ze nauwelijks, terwijl ze van levensbelang kun nen zijn voor het welslagen van een werk. Of het ervan komt is onzeker, want hier schuift een wolk voor de zon. Tuinpark Amstelglorie staat op nominatie om te worden ge sloopt. Een oord van vriendelijk geluk, een niet-economische ruimte waar de mens een beetje kan prutsen moet verdwijnen voor glas, steen en kunstlicht. Geen bosaardbei aan je voeten, geen kamperfoelie bij je kruin. Andrisoa heeft met zijn voet een cirkel in het grind gete kend. Hij gaat in het rondje staan, staart geconcentreerd voor zich uit, spuugt even in zijn hand, buigt licht door zijn knieën en gooit dan. De metalen bal maakt een boog, daalt, en komt - zo'n 7 me ter verderop - met een harde knal precies neer op de bal van de te genstander die wegschiet en me ters verderop belandt. „Yes!", roept hij lachend. De tegenstan der is uitgeschakeld. „Ik speel al petanque sinds ik 6 ben", vertelt Andrisoa Rakotoni- nosy (29) uit Madagaskar. „Ieder een speelt het bij ons. Wat voetbal in Brazilië is, is petanque op Mada gaskar." Hij is samen met me despeler Judichaël Ratianarison (18) naar Marseille gekomen, om mee te doen aan het officieuze WK jeu de boules. „Op straat speelden we eerst met knikkers", vertelt Judichaël. „Daarna met plastic ballen. Kinde ren op Madagaskar maken die zelf omdat echte petanqueballen voor de meesten te duur zijn." Van Thailand tot Texas Inmiddels maken de twee deel uit van het officiële petanqueteam van Madagaskar: ze horen bij de wereldtop. Dezer dagen verdedi gen ze hun eer in Marseille waar zich bijna 12.000 petanquespelers uit alle hoeken van de wereld heb ben verzameld, variërend van Thailand tot Texas en van Zweden tot Zwitserland. Zes dagen lang wordt er op 2.000 plaatsen in de stad jeu de boules gespeeld. Het evenement trekt naar verwachting zo'n 150.000 bezoekers: op de openings dag waren dat er zo'n 70.000. „Dan heb je het dus over net zo veel mensen als in een groot voet balstadion", zegt Mare Grillon, be stuurder van het toernooi dat vol uit 'Mondial La Marseillaise a pé- tanque' heet. „Maar bij ons heb je geen hooligans!", zegt hij lachend. Het toernooi wordt - dit jaar voor de 55ste keer - voor een groot deel gespeeld in een park in Marseille, op gewone wandelpaad jes van grind, tussen wandelend publiek terwijl joggers en fietsers voorbijkomen en gezinnen onder de bomen picknicken. Het bijzonderste: iedereen mag meedoen. Je betaalt 6 euro in schrijfgeld en de competitie be gint. Dat betekent dat bij de eerste wedstrijden kampioenen tegen over amateurs staan en dat zon dagsspelers het moeten opnemen tegen professionals. Wie wint, gaat door naar de volgende ronde. Petanque werd ruim een eeuw geleden bedacht in een bar, aan de rand van Marseille. De twee broers Ernest en Joseph Pitiot wa ren de uitbaters van café L'Horlo- ge in het stadje La Ciotat waar al lange tijd een andere vorm van jeu de boules werd gespeeld: met een lange baan en spelers die ren nend een aanloop namen. Een vriend van de broers die PETANQUE jeu de boules speelde, kreeg ge zondheidsproblemen en kon niet meer staan. Daarom besloten de Pitiots in 1910 iets nieuws te be denken: staand werpen, vanuit een cirkel. De vriend mocht van uit zijn stoel gooien. „Zo is de hui dige vorm van petanque geboren. Het was dus eigenlijk een soort vriendendienst van mijn opa Jo seph", vertelt Martine Pilate, de kleindochter van de 'uitvinder'. Wereldsport Inmiddels is petanque een we reldsport. De Internationale Petan que Federatie telt meer dan 600.000 leden in 52 landen. Er worden officiële wereldkampioen schappen gehouden, dit jaar op Ta hiti, maar het mondiale toernooi in Marseille geldt als meest presti gieuze. „Bij het WK heb je van elk land één team, en eigenlijk zijn er maar vijf landen echt kanshebber. Hier in Marseille heb je bijna 4.000 teams uit de hele wereld die meedoen en moet je echt dag in dag uit wedstrijden spelen en elke keer winnen, anders lig je er met een uit", legt Marco Foyot uit. Hij won al zes keer de 'Mondial' en won ook al het WK, het EK en de landelijke Franse kampioenschap pen. „Als je in Marseille wint, mag je echt zeggen dat je de beste in de wereld bent." Vandaag is de finale, in een spe ciaal gebouwd stadion, en het win nende team gaat met 4.500 euro, een medaille en vooral de eer naar huis. Door het park lopen nog steeds duizenden spelers, allemaal met een tasje met ballen in hun hand. „Dit is echt het mooiste toernooi ter wereld", zegt Belg Pierre Carnol (55) die met twee andere Belgen, allemaal gehuld in rode T-shirts met de Belgische vlag, meedoet aan de Mondial. „Kijk naar al die mensen hier in het park, spelers en toeschouwers die door elkaar lopen, tegenstan ders die met elkaar lachen, en de zon die altijd schijnt!" Carnol knipoogt, wijst op zijn licht uitdijende buikje, en zegt: „Op welk ander mondiaal sport evenement kan je nou nog mee doen als 55'er met een buikje?" De stad heeft honger. Wonin gen, wegen en winkels komen er, volgende week neemt de Raadscommissie Ruimtelijke Or dening daartoe vermoedelijk de besluiten. De stad vreet groen en schijt beton. 'God zegene de verantwoordelijke autoriteiten', schreef Nescio al, 'als het kan een beetje hardhandig.' CTjbL. 1 JBf vrijdag 8 juli 2016 Geluk Overal in Marseille klinken de metalen ballen tijdens het officieuze WK petanque. foto vincent couderc Deze herinnering vertel ik aan een vriendin die ik bezoek op Sportliefhebbers uit de hele we reld volgen van dag tot dag de Tour de France en het EK voet bal. Maar buiten het zicht van de camera's speelt zich in Frankrijk nog een sportevenement van ni veau af. „Er spelen hier 4.000 teams uit heel de wereld mee!" Frank Renout Marseille Het terrein is 12-15 meter lang en 3-5 meter breed. De ballen moeten een diameter hebben tussen de 7,05 en 8 centimeter en moeten tussen de 650 en 800 gram wegen. Er spelen twee teams tegen elkaar. Teams kunnen uit 1,2 of 3 spelers bestaan. Teams met 1 of 2 spelers hebben 3 ballen per per soon, bij 3 spelers heeft ieder 2 ballen. Het team dat een bal (boule) het dichtst bij het kleine balletje (bouchon) werpt, krijgt een punt. Het team dat het eerst 13 punten heeft, wint. 11 V .w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13