Raad: NIP-test vanaf 2017 Missie Libië tegen mensensmokkel effeweg.nl I m J j 8 NI ér& 'foil Koning luistert, knikt en stelt vragen, maar Willem-Alexander sprak als koning nog niet eerder met vluchtelingen en asielzoekers. Gisteren in Katwijk kwam het ervan. www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Kunt u iets doen om mij te helpen? Alstublieft, alstublieft? Ik vind het stoer dat de koning hier is, al zal hij kritiek krijgen Volgens onderzoeker Erik Sister mans van het VUmc betekent het groene licht van de Gezondheids raad dat aanstaande moeders waar schijnlijk al vanaf komend voor jaar naar de verloskundige kun nen voor de test. Die neemt bloed af dat in een van de centrale labo ratoria wordt onderzocht. Nu kunnen zwangeren pas een NIP-test (voluit: Niet Invasieve Prenatale Test) laten doen als de 'combinatietest' aangeeft dat ze een verhoogd risico op een kindje met een afwijking hebben. Of als ze eerder een kind met een afwij king kregen. Sistermans denkt dat deze test de oudere combinatie test op den duur vervangt. De NIP-test, die kijkt naar het dna van de placenta, is betrouw baarder dan de combinatietest. Bij die laatste worden conclusies ge trokken op basis van leeftijd en bloed van de moeder en een nek- plooimeting van het ongeboren kind. Sinds onder andere het VUmc in 2014 begon met een eerste lan delijke proef met de NIP-test, is de Stichting Downsyndroom kri tisch. Voorzitter Marja Hodes: „We zijn niet tegen de test an sich, maar vragen ons af of ouders na zo'n test wel goede en objectieve informatie krijgen." Ook Sister mans hecht aan 'goed advies'. „Verloskundigen moeten daarin apart worden getraind." Minister Schippers (Volksgezond heid) beslist nog of de NIPtest in het basispakket van de zorgverze kering komt. Met 400 tot 500 euro is deze een stuk duurder dan de combinatietest van zo'n 165 euro. Wil een vrouw na een van deze testen tot abortus overgaan, moet ze altijd nóg een test ter bevesti ging doen: de vruchtwaterpunctie of vlokkentest. DEN HAAG Nederlandse militai ren gaan mogelijk in Libië de kust wacht trainen in de strijd tegen mensensmokkel. Minister Hennis (Defensie) gaat dat onderzoeken. Hennis stuurt de Tweede Ka mer daarover binnenkort een brief, zei ze gisteren tijdens een debat over de komende Navo-top in Warschau. In de brief wordt ge keken naar de 'mogelijkheid en wenselijkheid' van zo'n missie. „Daarna kunnen we er open met elkaar over praten", stelde de mi nister gisteren. Libië wordt door migranten uit Afrika gebruikt als springplank naar Europa. De EU besloot eind mei al de So- phia-missie in het Noord-Afri kaanse land uit te breiden met trainers. Alle lidstaten bekijken hoe zij kunnen bijdragen. De WD stelde eerder al voorstander te zijn van een missie in Libië. Vanuit het land reizen wekelijks duizenden migranten uit West- Afrika naar Italië en verder Euro pa in. ifL&Q.A 3Ü <M. W! i 1 ie had dit gedacht, dat ze ooit nog eens in gesprek zou raken met de koning van Neder land? Azam, vluchtelinge uit Iran, zelf in elk geval niet, nooit, nimmer. Maar nu Willem-Alexander toch te genover haar aan tafel zit, haalt ze diep adem en begint ze aan haar dra matische relaas: hoe ze als christen moest vluchten uit haar land, hoe ze met haar twee kinderen al zes jaar in Nederlandse asielzoekerscentra woont, hoe ze onlangs hoorde dat ze hier niet kan blijven en terug moet naar Iran. Hoe artsen in het zieken huis hebben geconstateerd dat ze te veel stress heeft en depressiefis. Dan smeekt ze Willem-Alexan der, in het Nederlands: „Kunt u iets doen om mij te helpen? Alstublieft, alstublieft, alstublieft, ik vraag het u." Rond de koning: onrust. Het pro gramma van de middag in Katwijk - dat past in een reeks koninklijke werkbezoeken over sociale samen hang in buurten en gemeenschap pen - loopt al uit. Hij moet in dit kerkgebouw nog andere vluchtelin gen en vrijwilligers ontmoeten en dan komt er ook nog zo'n smeekbe de. Burgemeester Wienen is al drie keer gaan staan en weer gaan zitten. Mensen van de organisatie kijken verontrust op hun horloge, en vijftien seconden later weer. Alleen Willem- Alexander blijft doen wat hij doet: luisteren, knikken, net zolang tot Azams bibberende stem zwijgt. Dan reageert hij begripvol, maar ook duide lijk: hij snapt haar wanhoop, maar kan niets doen. Vorsten in andere lan den wel, maar deze koning niet. We hebben hier nu eenmaal procedures. Een ontmoeting met vluchtelingen en asielzoekers is voor Willem- Alexander een expeditie te voet over een met eieren bezaaid parcours. Hij deed het nog niet eerder als vorst, maar hij is net zo goed de koning van de statushouders die hier in Katwijk wonen en werken in verzorgingste huis Salem, als van de mensen die niets van de vluchtelingen moeten hebben. En dat zijn er heel wat hier in Katwijk, op een kwartiertje rijden van de Eikenhorst. „Wat zij op Facebook plaatsen, daar word je misselijk van", zegt Erik Stol ker (36), Katwijker en vrijwilliger bij Salem. „Zo hard, zo vol van haat." Hij wijst naar de Eritrese jongen die net nog met de koning babbelde. „Hij had vorige week een voetbaltoernooi en kwam met dikke enkels thuis. Hij liep moeilijk door het dorp en iemand plaatste een foto van hem op Face book met de mededeling dat hij dron ken was. Binnen een paar uur had die foto 400 likes. Daarom vind ik het stoer dat de koning hier is. Het geeft de vluchtelingen een boost, al zal hij donderdag 7 juli 2016 Alle zwangere vrouwen kunnen vanaf volgend jaar gebruik ma ken van de veelbesproken prena tale NIP-test om hun ongeboren baby op onder meer down te on derzoeken. De Gezondheids raad heeft daar gisteren een po sitief advies over gegeven. Eefje Oomen Amsterdam Met 400 a 500 euro is de NIP-test een stuk duurder dan de combinatie test, die ongeveer 165 euro kost. Accommodatie beoordeling Consumpties tussen 17:00 en 22:00 uur GRATIS in uw hotel in Zeil am See! De veelzijdige natuur in Zeil am See is de perfecte omgeving voor een onvergetelijke vakantie. Speciaal voor het najaar bieden wij u een gezellige all-indusive busreis aan voor een wel heel scherpe prijs. Uw ervaren chauffeur laat u de mooiste plekjes zien als de Krimmler watervallen, Salzburg en het gezellige Kirchberg. Het letterlijke hoogtepunt is natuurlijk de GroRglockner! 8/10 daagse busreis Vertrek in aug, sep, okt en nov Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 personen. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Jeroen Schmale Katwijk —vluchtelinge Azam —vrijwilliger Erik Stolker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8