T oekomstbestendig Drie-, vier- en vijfjarigen samen in één klas bij De Twijn Politiek wil eenduidige norm voor TTX in mosselen Arie Dekker traint de hele zomer door Basisschool De Twijn in Terneuzen brengt 'passend onderwijs' in de praktijk: eerder kleuteren als het kan, langer peuteren als het nodig is. Kinderen van drie jaar oud zijn soms erg toe aan de basisschool donderdag 7 juli 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl De fracties van CDA en SGP hebben in de Tweede Kamer om een eenduidige Europe se norm gevraagd voor de aanwezigheid van TTX in mosselen en oesters. Nu is Ne derland het enige land dat op TTX test. ZEELAND 2 Terneuzense herstel- en conditietrainer helpt spelers fit en blessurevrij aan het nieu we voetbalseizoen te beginnen. ZEELAND 12 RETRANCHEMENT Een echte ontmoetingsplaats, dat is de speelweide en speeltuin in Retranchement al veertien jaar. Kinderen (ook uit omliggende dorpen) weten de stek aan de Noordstraat te vinden. Vrijwilligers van de Stichting Speelweide Retranchement knapten het ter rein de afgelopen tijd grondig op. „De veiligheidseisen zijn strenger geworden en veel toestellen waren ver ouderd", zegt secretaris Ellen Raas. „We hebben ruim tien nieuwe gekocht en we hopen dat er vol gend jaar nog meer bijkomen." Gisteren was de officiële heropening, met onder meer spelletjes en de onthulling van een nieuw, vrolijk bord, getekend door Eric van Rootselaer. Martijn de Koning Terneuzen Kinderen van drie jaar kunnen ko mend schooljaar meedoen in de kleuterklas van basisschool De Twijn in Terneuzen. Met het in stellen van een gecombineerde peuter- en kleuterklas laten De Twijn en kindercentrum Juultje de 'harde grens' van vier jaar als schoolleeftijd los. Spannend, noemt directeur Ri chard Bertram van De Twijn het initiatief. „Dit is in deze regio nog niet eerder gedaan, dus het is echt afwachten hoe het gaat lopen." In het nieuwe schooljaar wor den twee dagdelen per week acht driejarigen van kindercentrum Juultje toegevoegd aan de kleuter klas van De Twijn. Een pedago gisch medewerker van Juultje komt dan met de kleuterleider voor de groep te staan. Het initiatief komt voort uit er varingen in de praktijk, zegt Ber tram. „We horen bij intakegesprek ken van ouders vaak dat hun kin deren heel erg toe zijn aan school, maar nog een paar maanden naar de peuterspeelzaal moeten. Mede werkers van Juultje merken dat ook. Daarmee doe je zo'n kind ei genlijk tekort. En andersom zien we dat sommige vierjarigen eigen lijk nog een poosje zouden willen peuteren. Dan is het goed voor hun zelfvertrouwen om nog even wat minder in een 'schoolse' om geving rond te lopen. Het ene kind is het andere niet." Dat De Twijn en Juultje in de brede school samen al onder één dak zitten, maakt de vergaande vorm van samenwerking gemakke lijker. „We overleggen nu al veel, de lijntjes zijn kort." De reacties Richard Bertram, De Twijn zijn positief, zegt Bertram. „De ouders van de driejarigen die we dit hebben voorgelegd, zijn alle maal enthousiast." Voorlopig gaat het om maxi maal acht peuters die twee dagde len - waarschijnlijk dinsdag- en donderdagochtend - de kleuter klas komen versterken. Bertram: „Als er veel belangstelling is, kun nen we een tweede groep peuters op andere dagdelen in die klas zet ten." De Twijn is de eerste in de regio met een dergelijk aanbod. Op een aantal Zeeuws-Vlaamse scholen kunnen wel al driejarigen terecht, maar daar zitten ze met hun leef tijdgenoten in de klas. Bertram verwacht dat het voorbeeld van De Twijn navolging krijgt. „Het past in de richting die steeds va ker wordt ingezet: passend onder wijs voor elk kind, en een doorlo pende leerlijn." ""«in, FOTO RONALD DEN DEKKER Peuters in de kleuterklas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70