Volkerak-Zoommeer moet wachten op geld Word bezorger! Voorzitter van Veiligheidsregio slaapt slecht Klachten jungle te lijf Goes 's-Gravenpolder BEVELANDEN EN THOLEN 7 De aanpak van het Volkerak- Zoommeer kost zoveel geld, dat een volgend kabinet dat mag oplossen 150, bonus! Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen gaat uit van het goede in de mens. Dat maakt hem - naar eigen zeggen - kwetsbaar. Ruzie met een ambtenaar, oneer lijk behandeld of van het kastje naar de muur gestuurd? Voor wie vastloopt in de papieren jungle van gemeenteland, is het lastig een klacht in te dienen. Gemeen ten besteden steeds meer taken uit aan samenwerkingsverbanden. Op initiatief van het CDA gaat de gemeente Reimerswaal de ko mende tijd de klachtenjungle te lijf. Het moet voor burgers veel duidelijker worden waar ze hun grieven kunnen uiten. Daarvoor zal op de eigen site een duidelijk overzicht worden gezet. Ook gaat de gemeente er voor pleiten dat de klacht altijd op dezelfde ma nier wordt behandeld. Verder moe ten de gemeenteraden op de hoog te worden gebracht welke klach ten er binnenkomen en welke les sen de organisatie hieruit trekt. Volgens CDA-fractievoorzitter Carla Hoogerland is dat laatste las tig te controleren. „GR De Beve- landen verstrekt een heel goed overzicht. Bij Sabewa is dat an ders. Daar gaat het in het jaarver slag alleen over de aanbevelingen van de Zeeuwse ombudsman en niet hoe interne klachten worden verwerkt." Hoogerland wil dat klachten in alle 'regelingen' het zelfde worden behandeld. Hij besteedde maanden, ja zelfs ja ren, aan de komst van een outlet- centrum naar Sas van Gent. Slape loze nachten had hij van de straf zaken tegen de te groot gegroeide coffeeshop Checkpoint. Die had hij de afgelopen maanden, naar ei gen zeggen, ook van de crisis bij Ik realiseer me dat een burgemeester veel wind vangt de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ). Tijdens de raadsvergade ring van Terneuzen, dinsdaga vond, schetste burgemeester Jan Lonink een beeld van wat zich achter de bestuurlijke VRZ-scher- De PvdA vraagt het kabinet 75 miljoen voor het gezond maken van het Grevelingenmeer. Waar is dat geld voor nodig? Doordat er geen eb en vloed is, gaat de waterkwaliteit achteruit. De zoute Grevelingen is in de diepere delen vrijwel zuurstof- Het gezond- maken van Grevelingen en Volkerak-Zoom- meer kost rond de 350 miljoen loos. Dat is slecht voor bodemle ven, kreeften en vissen. Het zoe te Volkerak-Zoommeer wordt troebel en kampt met giftige en stinkende blauwalgen. Het weer (beperkt) terug brengen van getij. De diep ere delen van het zoute Grevelin genmeer krijgen dan vers water en zuurstof. Het zoete Vol- kerak-Zoommeer wordt zout en blauwalgen worden uitgebannen. Dat alles is goed voor natuur, toe risme en landbouw, vond het ka binet in oktober 2014. Dat presen teerde toen een aanvalsplan om de meren er bovenop te helpen. Het stelde één voorwaarde: voor dat het Volkerak-Zoommeer zout wordt, moet er voldoende zoet water zijn voor de landbouw. Rond de 350 miljoen eu ro, te betalen door onder andere Rijk, regio (provincies Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant en gemeenten) en ondernemers. Er is te weinig geld om bei de meren aan te pakken. Even de keiharde cijfers. Het zout maken van het Volkerak-Zoom meer (opening in Philipsdam) kost 109 miljoen. Niemand weet wie dat moet betalen. Een alter natieve aanvoer van zoet water kost nog eens 62 miljoen; 35 mil joen is nog niet gedekt. Bij de Grevelingen is de situatie iets minder zwart. Het maken van een opening in de Brouwersdam kost 139,5 miljoen. Hier is nog een financieel gat van 75 miljoen. Minister Melanie Schultz van Infrastructuur oppert de mo gelijkheid eerst het Grevelingen meer gezond te maken. Ze wil daarvoor 30 miljoen extra uittrek ken. Dat betekent dat er nog steeds een tekort is van 45 mil joen. De PvdA vraagt de minister vandaag om de volle 75 miljoen op te hoesten. Of daarvoor een meerderheid is, moet blijken. En het Volkerak? Dat laat Schultz over aan een volgend kabinet. Wat staat er tegenover: Kijk voor meer informatie of aanmelden op: www.krantenbezorgen.nl men afspeelde. Hij meende wat hij zei oprecht, zoals altijd. En wie daaraan twijfelde, kon in de meeste gevallen rekenen op een fikse uitbrander. In 2010, toen Check point en zijn mede werkers door Justitie werden gedaagd, ver weerde Lonink zich nadrukkelijk tegen de aantijging dat Terneu zen de coffeeshop te veel had gefaciliteerd. „Er is heel erg op de man gespeeld. Ik realiseer me dat een burgemees- ter veel wind vangt. Maar dat mijn integriteit ter discussie is ge steld, heeft me diep geraakt." Zes jaar later zou hij die woor den kunnen herhalen in de kwes tie rond VRZ-directeur Gerrie Ruijs, die inmiddels ziek thuis zit en tot december wordt vervan gen door rot in het vak Elie van Strien. Lonink, in mei 1951 geboren in Markelo, is bezig aan zijn derde termijn in Terneuzen. Hij zet zich ongebreideld in voor samen werking in Zeeland. Zie de VRZ, die mede door zijn toedoen is uit gegroeid tot hét hulpverleningsin stituut van de provincie. Tot nu toe lukte het hem de dertien kik kers (lees burgemeesters) in de kruiwagen te houden, al springen met name Middelburg en Vlissin gen regelmatig over de rand. Vraag is of zich morgen, als het al gemeen bestuur van de VRZ praat over de begroting, meer dwarsliggers melden. En ook of Lonink nog het vertrouwen geniet. Eerder spraken de dertien burgemeesters hun vertrouwen in hem uit. Lonink gaat ervan uit dat daarin geen verandering komt. Ondanks het feit dat hij in de hele kwestie niet altijd even handig is omge sprongen met de door hem zelf ingestelde commissie Demmers. Met haar heeft hij de zaken uitge sproken. „We streven allebei het zelfde doel na: het vertrouwen in de brandweerorganisatie herstel len en onrust wegnemen." Dat klinkt optimistisch, goedgelovig en ook een beetje naïef. „Dat maakt me kwets baar, hoor ik weieens; ik ga altijd uit van het goede in de mensen." Werk met voldoende beweging? donderdag 7 juli 2016 Goedgelovig en naïef Joeri Wisse Kruiningen Jeffrey Kutterink Vlissingen Wat is er met het Grevelin genmeer en Volkerak-Zoom- meer aan de hand? 2 Wat is de oplossing? 3 Hoeveel kost dat gezond- maken van beide meren? 4 Wat is nu het probleem? 5 Hoe gaat het kabinet dat oplossen? Gezocht, vroege vogels* voor het bezorgen van dagbladen zoals AD, de Volkskrant, Trouw en PZC. 's Ochtends voor 7 uur de krant bezorgen is goed betaald en snel verdiend. Het bezorgen duurt 1 tot 1,5 uur per dag, van maandag tot en met zaterdag. een aantrekkelijke 4-wekelijkse vergoeding; gratis de krant lezen; gratis regenpak; diverse extra's te verdienen. *De minimumleeftijd is 15/18 jaar, afh. vd wijkgrootte. Wout Bareman Terneuzen Jan Lonink: „Dat mijn integri teit ter discussie wordt gesteld, raakt me." foto PETER N1C0LAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69