staatssecretaris Van Rijn, Falende instellingen moeten verbeteren met zelfde budget De staatssecretaris gaf dinsdag een lijst met 'slecht presterende zorginstellingen'. Journalist Hugo Borst schrijft hem hoe het beter kan. 4 NI OPEN BRIEF FALENDE ZORG Ik ben mantelzorger voor mijn man, die elf jaar parkinson heeft en de laatste vier jaar ook dementie. Hij is twee jaar geleden opgeno men in een middelgroot huis in Breda. Ik ben me kapot geschrokken hoe het er daar aan toeging, 's Morgens werd ontbijt neergezet, er werd niet ge keken of hij het ook opat. Ook daarna had nie mand aandacht voor hem. Hij had geen privacy; medebewoners liepen zijn kamer in, sloegen hem, gingen in zijn bed liggen, 's Avonds moesten twee verzorgenden dertig mensen bedklaar maken! Ne derland, zo'n rijk beschaafd land, hoe kan dit ijn tante bezoekt dagelijks mijn oom die een vorm van dementie heeft. Hij is door medicijnen incontinent en zij moet hem als ze komt eerst verschonen, want daar komt het verplegend personeel niet aan toe! Je snapt dat hij daardoor soms klachten heeft als een kapotte huid. Omdat hij zo mager is heelt dit ook weer niet goed. Toen ik mijn tante daarop aansprak, zei ze dat het personeel het al zo druk heeft en dat ze ook geen boze gezichten wil. Op basisbehoeften wordt hier dus ook al bezuinigd. En dan hebben we het niet eens meer over een arm om een schouder of een troostend woord. Sinds twee maanden heeft mijn dochter van 21 een vaste baan bij een fijne zorgin stelling in Zwolle: kleinschalig wonen voor dementerenden. Mijn dochter vertelt vol en thousiasme en met liefde over haar werk. Maar toch: het werk is fysiek erg zwaar, er is een enorm hoge werkdruk en er is een hoog ziekteverzuim. Ze ziet dat er bewoners zijn die meer zorg nodig hebben dan ze nu kan realiseren, omdat ze ook al le huishoudelijke taken erbij moet doen. En de meeste tijd in haar dienst is ze alleen. Zorgleef- plannen moeten geschreven worden, maar wan neer? Mijn grootste zorg is dat ook de goede initia tieven ten onder gaan, doordat enthousiaste mei den zoals mijn dochter al vroegtijdig afbranden. Rotterdam, 7 juli 2016 Verwarde ouderen die niet meer voor zichzelf kunnen zorgen aan dachtig en liefdevol verplegen en hun veiligheid garanderen. Ik weet hoe dat veel beter kan. Ik ben die voetbaljournalist. Te gen wil en dank ben ik een ken ner van verpleegzorg geworden. Het is mijn plicht het woord tot u te richten; mijn demente moeder die in een verpleeghuis van Laurens zorginstelling zit kan het niet meer. Omdat haar zussen daar vijf jaar geleden uitstekend werden verzorgd (topklas- sering in magazine Elsevier) zei mijn moeder met een zucht: „Als ik ook alzheimer krijg dan wil ik in hetzelfde verpleeghuis als Jos en Leny worden opgenomen." De ironie van het lot: nu blijken vol gens de Inspectie voor de Gezondheid (IGZ) diver se huizen van Laurens niet aan allerlei normen te voldoen. Daar is de voorzitter van de Raad van Be stuur van Laurens dan weer boos over. Deze open brief - noem het een pamfletje - is niet alleen aan u gericht, geachte staatssecretaris, maar aan iedereen die al jaren het vermaledijde systeem dat verpleegzorg heet in stand houdt. Ik heb slechts 750 woorden tot mijn beschikking, maar in Jip-en-Janneketaal kom ik een heel eind met uitleggen hoe het veel beter kan. Dankzij de inzet van geweldige verzorgers heb ben de bewoners van de woongroep waar mijn moeder zit het redelijk goed. Maar het zou beter kunnen. Want er zit overdag en 's avonds meestal maar één verzorger op negen bewoners. Op een rustige dag is dat al amper te doen, bij calamitei ten is de veiligheid in het geding. Het ergst is dat die ene verzorger veel achter de computer zit. Dat moet. Want het systeem schrijft voor dat veel (overbodigs) moet worden geregistreerd. Als dat niet gebeurt, wordt er een manager boos. Hoeveel verzorgers mij de afgelopen maanden niet hebben verteld dat ze tijdens het administreren in gewe tensnood komen omdat bewoners aandacht en zorg nodig hebben en ze die niet kunnen geven. Geachte staatssecretaris, verzorgers hebben één talent: ze kunnen magistraal zorgen. Laat ze dat dan doen. Laten we afspreken dat ze voortaan al leen het hoognodige opschrijven. Ik heb het over maximaal 10 procent van wat ze nu doen. Wij mantelzorgers willen dat onze vader of moeder op tijd wordt verschoond en geknuffeld. Dit is geen wens, dit is een eis. De menselijke maat moet te rug. Kappen met die DDR-achtige bureaucratie. Die zorgmedewerkers willen het ook niet meer. Er komt een moment dat ik die computer het raam uit gooi. Echt. Vergeef me mijn frustratie, meneer Van Rijn. Dat deed die ene directeur van een ander verpleeghuis laatst. Hij knikte instemmend toen ik mijn gal spuwde. Hij liet zien dat het er bij hem anders aan toe ging. Ik telde in dat andere verpleeghuis vier verzorgers op zestien mensen. Financieel was dat geen probleem. De overhead bleek ruim 10 pro cent minder dan bij Laurens. Het rook in het knus se verpleeghuisje niet naar urine, er werd aan tafel een balspel gedaan, er liepen huisdieren rond, de bewoners hadden gezellige, ruime kamers, ik zag blije gezichten. Met gelijkgestemden verricht ik veldwerk, spreek mensen uit de verpleegzorg van alle niveaus. Een vertwijfelde manager zei dat ze zo moe was: „25 kantjes vocht- en voedingbeleid. 36 pagina's hygië ne en infectieziekten. Bij het medicijnen geven moet een geel hesje worden aangetrokken met daarop: niet storen. Eerlijk gezegd weet ik niet meer wat we zelf allemaal hebben bedacht. Wat overbodig is. Maar het risico dat de inspectie komt is zo groot dat we alles maar vastleggen." Angst regeert. Verzorgers zijn bang voor mana gers, managers bang voor directeuren en directeu ren bang voor bestuurders. In die cultuur gaat geld en tijd verloren. Die eerlijke, vertwijfelde manager zei: „We worden niet beter van protocollen, regels en procedures. Het begint ermee dat we niet meer vertrouwen op kennis en kunde van de professio nele verzorgende en verpleegkundige." Amen. De macht aan de werkvloer waar de meiden van de zorg excelleren. De managers? Daarvan kan driekwart weg. Niks tekort door de bocht. Ik heb mijn veldwerk verricht. Ik wel, staatssecretaris. Ik heb het wel gezien. Ik kom u met een paar deskun digen graag toelichten hoe het beter kan, maar voor de goede orde: ik ben niet politiek correct. Het systeem is moreel failliet. De zorginstellingen gaan niet over zorg maar over het in stand houden van de organisatie zelf. Topbestuurders (die van Laurens verdient 211.274 euro, bijna 42 mille meer dan een minister verdient) weten niet en/of voe len niet wat zich op de afdelingen afspeelt. Het wachten is op een knal. Boze mantelzorgers, ge frustreerde verzorgers en managers met een gewe ten zullen de pleegzorg in deze mensonterende vorm laten ploffen. Gegroet, Hugo Borst Kalmerende medicijnen omdat er geen tijd is voor zorg: het is een van de vele misstanden in de elf slechtste zorginstellingen van ons land. Zes vragen over de zwarte lijst van de Inspectie. Treurige voorbeelden zijn er te over, blijkt uit een inventarisa tie van deze krant. Bij één van de zwakke broeders, het St. Elisabeth Verpleeg- en Gasthuis in Amers foort, kregen bewoners kalmeren de pillen omdat er geen tijd was voor zorg. Medicijnen misten de juiste stickers en fouten werden niet gemeld. Ook in Tamarinde in Utrecht en Florence in Den Haag werden zorgdossiers niet bijge houden. In een verpleeghuis van Humanitas in Rotterdam liep een patiënt vorig jaar ernstige brand wonden op tijdens het douchen. Pas veel later werd de thermo staatkraan gerepareerd. Kort sa mengevat stelt de Inspectie: er is een tekort aan deskundig zorgper- soneel en bestuursleden. „De kans dat in deze elf zorginstellin gen iets mis gaat, is groter dan op andere plekken", zegt een woord voerder. Voor vakbond FNV is het duidelijk: dit is een direct gevolg van de jarenlange bezuinigingen. Personeel werd ontslagen, de werkdruk nam toe. Het kabinet stuurt erop aan dat ouderen lan ger thuis blijven wonen en de meer zwaardere gevallen worden opgenomen, vaak in de laatste fa se van hun leven. Een verandering waar de zorg medewerkers veelal niet voor zijn opgeleid. Een kwart van de 150 verpleeghuizen die de Inspectie beoordeelde heeft onvoldoende deskundig personeel in dienst. Jan Hamers, hoogleraar oude renzorg aan de Universiteit Maas tricht, onderstreept dat laatste maar wijt de excessen mede aan gebrek aan leiderschap. „Sommige bestuurders zijn meer bezig met financiële zaken en vastgoed dan met de zorg, en op de werkvloer is gebrek aan rolmodellen." Geen paniek, verzekert staatsse cretaris Martin van Rijn. „Er is geen acuut gevaar voor de gezond heid van de bewoners." Zijn eigen moeder woont nu ook in één van de elf zorginstellingen - WZH in Den Haag - en blijft daar ook. Wie meer informatie wil inwin nen, kan de website zorgkaartne- derland.nl raadplegen. Hierop staan 52 duizend beoordelingen van bewoners en mantelzorgers. Kanttekening: er zijn vaak te wei nig waarderingen voor een repre sentatief beeld. Deze week komen op die site ook alle 150 rapporten van de Inspectie, waaronder de zwarte lijst. Zorgkantoor Zilveren Kruis laat weten dat ze bewoners in de elf zorginstellingen helpen, wanneer zij toch willen verhuien. donderdag 7 juli 2016 Thera Boon-Corthals eda Marjan Weigel Arnhem Judith Holtzer /olvega Wat is er aan de hand in de elf zorginstellingen? 2 Hoe heeft dit zo ver kun nen komen? 3 Wat als mijn moeder in een van de ondermaatse verpleeghuizen woont?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4