Genieten van de gele kwikstaart m8& 0 Klassiek 5 Kunstenaar op orgel Ode aan de klarinet Te voet voer te gebruiken van en naar het fes tival. Loes Maveau benadrukt het belang van die voorbeeldfunctie en de aan sluiting bij Green Track, een initiatief om de cultuursector duurzamer en ecologischer te maken. „Wij zijn ons ervan bewust dat het opzetten van een festival een seri euze impact heeft. We proberen die zoveel mogelijk te beperken door alle onderdelen van onze organisatie te scannen en waar mogelijk te kiezen voor groene en duurzame opties." EK-FINALE Klassiek 1. Franse Begraafplaats Onze wandeling begint bij de Franse militaire begraafplaats. „Elke Zeeuw zou een keer stil moeten staan bij deze plek", zegt de burgemeester. Veel mensen buiten Kapelle weten niet eens dat Frankrijk Nederland te hulp schoot tijdens de oorlog in 1940. Onze blikken zijn gericht op de 228 graven van Franse militairen die tij dens de Tweede Wereldoorlog in Zuid- Beveland en Walcheren omkwamen. „Sinds 1950 her denken we jaarlijks de Fransen en vanaf 2013 is dat uitgebreid tot een Franse Week. Vorig jaar kwam hier een groep, on der wie twee Fransmannen van rond de 90 jaar. De ene bezocht het graf van zijn comman dant, de ander voor het eerst het graf van zijn broer. Ik krijg nog een brok in mijn keel als ik daar aan terugdenk." 2. Kerktoren Na een wandeling van een paar minuten komen we aan bij de Hervormde Kerk. Een routekaart is niet nodig, want de toren is een oriëntatiepunt. De burgemeester ziet de kerk en de karakteristieke toren als het centrum van de Kapelse ge meenschap. „Dit is het visi tekaartje van ons dorp. De toren beklimmen kan ik ie dereen aanraden. Van bo venaf kun je bij helder weer een groot deel van Zeeland zien." Met een hoogte van 65 meter is dit de hoogste kerktoren op Zuid- Beveland. „Ik heb al veel gasten, familieleden en kennissen mee naar boven genomen. Voor mij doet elk bezoek denken aan Marco Eversdijk, het voormalig raadslid die op oude jaarsavond 2011 overleed. Een half jaar voor zijn dood beklom ik met hem en mijn vrouw de toren. Ik koester de foto's, maar ook zonder staat dat moment voor altijd op mijn netvlies gedrukt." 3. Kapelse Moer Een tocht van 3,5 kilometer brengt ons tot slot op het kruispunt van de Dankerseweg met de Teken- burgseweg. Natuurliefhebber Stapelkamp is in zijn nopjes wan neer een mozaïeklandschap voor ons opduikt. „Dit is het verborgen pareltje van Kapelle. Velen ken nen alleen de Yerseke Moer, terwijl de Kapelse Moer die in schoonheid evenaart. Ik wandel hier zo nu en dan over het paadje dat door het land schap loopt." Behalve de bollingen in het land valt de flora op. „Door de af wisseling van zoute en zoete grond zie je een grote diversiteit aan planten en vogels. Voor weidevogels als grutto en kieviet is de Kapelse Moer in het voorjaar belang rijk. Daarnaast broe den er typische boeren landsoorten als veldleeu werik, gele kwikstaart en gras pieper. Ook planten als lamsoor en zeekraal kom je tegen. Te weinig mensen beseffen de waarde van dit natuurgebied." donderdag 7 juli 2016 ■4 Anton Stapel kamp: „Te weinig mensen staan stil bij de waarde van dit natuurge bied." FOTO MARCELLE DAVIDSE J'Ff Het Cactusfestival trekt in totaal zo'n 25.000 bezoekers. FOTO KORNEEL COOLS Cactusfestival, morgen, zaterdag en zondag in het Minnewaterpark in Brugge. Info: cactusfestival.be Het Cactusfestival begint morgen om 17.00 uur met War- hola. Die avond en de daaropvolgende twee dagen beklimmen ruim twintig formaties het podium in Brugge. Op zaterdag onder andere Eefje de Vis ser, Laura Mvula, Gre gory Porter en als klap op de vuurpijl Damien Rice. Zondag geven onder anderen SX en The Cinematic Orchestra acte de presence. AIR heeft de eer het festival op zondagavond rond middernacht af te sluiten. Gedurende het festival draaien er dj's op het terras van de festivalmarkt, zijn er foodtrucks en Cactus Oasis om even tot rust te komen. Voor de kin deren is er een speel tuin en een circusate lier. Wie niets wil mis sen, verblijft op de camping die is gere serveerd voor festi valgangers. Zelfs aan de voetbalfans is ge dacht: de EK-finale is zondag live te volgen op een groot scherm. De in Temeuzen ge boren Wim van de Wege (1966) begon al op jonge leeftijd met orgel spelen. Hij studeerde aan het Brabants Conserva torium in Tilburg en koos daarna voor het docentschap in het voortgezet on derwijs. Daar geeft hij ook les als beel dend kunstenaar. Als organist opent hij de reeks orgelconcerten van deze zomer in Sas van Gent, met werken van Karg- Elert, Guilain, Bonnet, Van Weste ring en Monniken dam. Morgen, Cuypers- kerk Sas van Gent, aanvang 20.00 uur. Brahms kreeg op latere leeftijd een grote waardering voor de warme klankkleur van de klarinet. De musici Eric Le Sage (piano) en Oli vier Patey (klarinet) willen dit zondag in Veere met de twee klarinetsonates van Brahms laten horen. Daarnaast vertolken zij de klarinetsonate die Poulenc in 1962 schreef. Le Sage en Patey zijn Franse topmu- sici die ieder een eigen carrière op bouwden. Daarnaast treden zij regel matig als duo op. Le Sage speelt zon dag solo ook variaties voor piano van Brahms en Clara Schumann. Eric Le Sage en Olivier Patey, zon dag in de Grote kerk Veere, aanvang 15.30 uur. In deze rubriek lopen we met prominente Zeeuwen langs mooie en bijzondere plekjes van hun woonplaats. Vandaag maken we met burgemeester Anton Stapelkamp een ronde door Kapelle. Hans Puik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49