3 Vind je ook dat Nederland als vakantieland enorm wordt ondergewaardeerd? aanbidder die op een mooie herfst morgen juichend kon schilderen. Hij kon het niet uitstaan wanneer een schilder gedachteloos en gemak zuchtig te werk ging in de natuur. Of je doet het goed, óf je doet het niet. Dat perfectionisme komt goed tot uiting in dit berglandschap, een met olieverf geschilderd doek, waarop geen schuimkop of boomblad is overgeslagen en schaduw en zonlicht strijden om de aandacht. ©Vijf keer Italië Reiskoorts werd schilder Mar tin Monnickendam 1874 -1943) op 68-jarige leeftijd noodlottig. Hij ging naar buiten om te tekenen, ergens aan de Amsterdamse Bloemgracht, vatte ernstige kou en overleed vier dagen later. Monnickendam was een ware workaholic. Zelfs op zijn huwe lijksdag kon hij het niet laten om, Voor mij is zand een drager van herinneringen terugfietsend van het stadhuis met zijn vrouw achterop, bij het Rijks museum af te stappen en te zeggen: „Fiets jij maar door, ik ga hier nog wat tekenen." Tussen 1929 en 1938 reisde Mon nickendam vijfkeer naar Italië, vaak onder de noemer van een verkapte familievakantie. Italië is van oudsher al het mekka voor kunstenaars. Michelangelo, Da Vinei, Caravaggio en Rafaël waren van grote invloed op kunstenaars uit het noorden. Een groot aantal van hen reisde naar het zuiden, soms zelfs te voet, om het werk van de grote meesters en de klassieke oudheid te bewonderen. Ook Martin Monnickendam zette meerdere keren koers naar Italië, met als resultaat honderden studies vol kleur in (pastel)krijt en waterverf. Daar baseerde hij later zijn groter werk op, zoals het doek Rome, van 2 bij 2 meter. Met zijn werk wilde hij landgenoten aansporen om de zon overgoten, kleurrijke zuidelijke ste den te bezichtigen. OWereldzand Zand heeft iets magisch voor de reislustige kunstenares Elvira Wer sche (1948) uit Nuenen. Ze verzamelt het zand, ook met behulp van ande ren, tijdens haar talrijke reizen over de wereld en strooit deze in tijdelijke, geometrische vormen op de grond. In het kunstwerk in De Hallen in Haarlem vind je okerkleurige aarde van het Franse streek Roussillon, fijnkorrelig zand uit de Sahara, zwarte vulkanische aarde uit IJsland en wit glinsterend zand van de Portugese Serra da Estrela. Het zijn slechts enkele voorbeel den uit de inmiddels duizenden soorten tellende verzameling wereldzand van Wersche. „Voor mij is zand een drager van herinnerin gen." In een eerdere tentoonstelling in Berlijn, legde Wersche bewust het zwartgeblakerde zand van Ground Zero in New York naast het roze zand uit Irak. Zo weet ze verschillende de len van de wereld met elkaar te ver binden. Wersche heeft naar eigen zeggen last van Fernweh, een Duits begrip voor verlangen naar het onbekende. Een typisch gevalletje reiskoorts dus. donderdag 7 juli 2016 GO heb kunnen oogsten! In België hebben experts be rekend dat er dit seizoen op bewerkte grond wel dertig slakken per vier kante meter te vinden zijn. Dertig! Het valt me ook op dat de naaktslakken zo enorm dik zijn. Durven de kikkers, egels en zanglijs ters ze nog wel te eten als ze zo monsterlijk groot zijn? Ook al barst het van de kikkers in mijn tuin, ik heb tot mijn grote frustratie Lenette van Dongen (57), cabaretière en zangeres. Dit jaar maakte ze indruk als verteller bij 'The Pas sion': „Niet verder vertellen hoor, maar Nederland is prachtig! Vooral in de zomer als iedereen weg is. Als een lief- -4 Van Japan (1), naar Duitsland (2). Italië (3) en zand uit New York en Irak: Nederlandse kunstenaars halen inspiratie uit reizen. 44 Elvira Wersche De tentoonstelling Reiskoorts bij Nederlandse kunstenaars sinds 1850 is tot en met 11 september te bezichtigen in De Hallen Haarlem. Even verderop bij het Frans Hals Museum is tot en met 30 oktober Reiskoorts in de 16de en 17de eeuw te zien. nog nooit een kikker een slak zien eten. Er zit niets anders op: ik moet zelf aan de slag. Dus loop ik 's avonds met een schepje en een bakje door de tuin om slakken te verzamelen. Echt, ik wil ze doodmaken maar ik kan het niet. Daar loop ik dan weer met mijn bakje vol slijmerige schepsels naar het park om ze daar in de bosjes te kieperen. Hoe wapen jij je tegen de slakkeninvasie? Groeten! Corlijn Y Grote naaktslak. Wie durft hem op te eten? devolle moeder zwaai ik de hele buurt met veel en thousiasme uit. In volge pakte auto's vertrekken ze allemaal tegelijk naar verre paradijse lijke gebieden. Ga maar lekker hoor! Doei en veel plezier. En dan: die rust die neer daalt in de tui nen, straten en win kels. Nederland in de zomer is de fijnste plek op aarde."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47