29°C <D 2 DE REDACTIE KIJKT 'Gek word ik van die courgettevreters' Exposil e Nederlanderse kunstenaars uit vroeger eeuwen reisden graag ver. Te voet of per stoomschip gingen ze op zoek naar mooie luchten, maar vooral naar inspiratie. Dat blijkt uit de dubbelexpositie 'Reiskoorts' in Haarlem. HOE IS'T DAAR? Bates Motel Evert Kwok VANDAAG... TAKKENWIJVEN Nederlanders beho ren tot een reislus tig volkje. Ook kun stenaars voelden eeuwen terug al de aandrang om het exotische te erva ren. Hun werkvakanties zijn dit jaar onderwerp van de dubbeltentoon stelling Reiskoorts in het Frans Hals Museum en De Hallen in Haarlem. Hun reizen gaan grofweg naar vier bestemmingen: In de gouden eeuw was je opvoeding niet compleet zonder een grand tour naar het zui den, met name naar Italië. In de 18de eeuw raakte Duitsland in trek. Na die tijd reisden kunstenaars grotere afstanden, onder wie Barbara Visser die naar Japan trok. Met de heden daagse moderne kunst lijkt reis koorts bijna onontbeerlijk. Denk aan kunst met zand uit Irak. O A day in Holland/ Holland in a day Fotograaf Barbara Visser (1966) reisde in 2001 voor de fotoserie A day in Holland Holland in a day af naar het surreële, tot in detail nagemaakte dorp Huis-ten-Bosch bij Nagasaki in Japan. Het dorp is Holland in het klein, met kopiën van molens, paleis Huis ten Bosch en de Domtoren. Vis ser reisde schilder Rob Scholte ach terna, die er op uitnodiging een enorme plafondschildering maakte, zoals in Huis ten Bosch. „Ik was toen geïnteresseerd in de tegenstelling 'origineel' versus 'kopie' en hoe men daar tegenaan kijkt. Een imitatie Ik ontdekte dat kopiëren in Japan een andere status krijgt werd in Nederland gezien als kits cherig. Maar ik ontdekte dat kopiëren in Japan een andere status krijgt. Daarmee proberen zij de essentie van dingen te vangen." Jaren na haar reis kwam het werk van Visser - twee Nederlanders verkleed als de bewoners van Japan- op een postzegel terecht. De kunste naar: „Dan rijst de vraag 'in hoeverre heb je invloed op je cultuur en in hoeverre maakt die cultuur jou?' A day in Holland Holland in a day tornt aan alles wat je dacht te weten en aan alles wat je denkt te zien." O Groots landschap Kunstschilder Johannes Bilders (1811-1890), die zijn leven grotendeels sleet rond schilderskolonie De Oosterbeekse School in Gelderland, besloot rond i860 zijn biezen te pakken en het berglandschap van de buren in te trekken. Duitsland was toen erg in trek bij zijn Nederlandse collega's. Het was dichtbij, je kon per stoomboot over de Rijn varen en de landschappen pasten mooi in de romantische schilderkunst. Bilders' vertrek was een verrassing voor zijn omgeving. Zijn thuisdorp Oosterbeek was een trekpleister voor kunstschilders, volgens de over levering niet in de laatste plaats vanwege de kwaliteit van de pan nenkoeken van boerderij Hoog Wolfheze. Toch verliet hij huis en haard en schilderde op 51- jarige leeftijd Groots land schap. Het was een van Bil ders' eerste reiswerken. Zijn weduwe typeerde Bilders als een natuur- Cordon Fear The Walking Dead donderdag 7 juli 2016 GO Bali Syben en Saskia zijn drie weken in Indonesië, waar de zon schijnt. Sybren Stroo en Saskia Weerstand (26) uit Amsterdam: „Wij hebben niets te klagen over het weer. Het is lekker warm in de zon, er staat vrij wel geen wind en 's avonds is het lek ker koel. Gelukkig maar, want we heb ben van alles gepland waarbij mooi weer nodig is. Zo hebben we scooters gehuurd om allerlei tempeltjes te bezoeken. Verder zijn we van plan om te surfen en willen we dolfijnen zien zwem men. Daarna gaan we nog watervallen en koffieplantages bezoeken." Volgens bureauredacteur Joyce Hoogland kom je de zomer wel door met deze drie series. In deze zogeheten 'prequel' van de Hitchcock-film Psycho maken we kennis met tiener Norman Bates. Bereid je voor op onbe haaglijke gevoelens want Freddie Highmore (Norman) zorgt ervoor datje niets en niemand vertrouwt en altijd over je schou der wilt kijken. Ook de vreemde, intieme relatie met zijn moeder Norma draagt bij aan het ongemakke lijke gevoel. ...begint in De venter het vier daagse buiten theaterfestival Deventer op Stel ten met meer dan 150 gratis toe gankelijke voor stellingen. ...is het 44 jaar geleden dat de Nederlandse overheid besloot het gebruik van softdrugs niet langer te vervol gen. ...is het 20 jaar geleden dat Ri chard Krajicek Wimbledon won. i o N Gerda Bosman (links) en Corlijn de Groot, auteurs van De tuin als lusthof slagveld, schrijven elkaar dagelijks over hun waar nemingen in de tuin. Ha Gerda, Het huwelijk met de Grote Bladsnijderbij is sowieso van de baan. Hij is uitgevlogen, maar zijn huisgenoot de huisjesslak zit er nog. Slakken, gek word ik van ze. Overal zie ik die planten- moordenaars kruipen. Gister waren er maar liefst vier tegelijk bezig om één cour- gettebloem op te vreten. Vind je het gek dat ik dit seizoen nog geen courgette Kunstenaars vol reislust Johanna Nolet 44 Barbara Visser Ik vind het heerlijk om een hele avond einde-van-de- wereldseries te kijken. De Vlamingen zetten met Cordon een sterk verhaal neer. Vanwege een dodelijk virus wordt een deel van Antwerpen hermetisch afgesloten. Geliefden worden van elkaar gescheiden. Een modern romeo- en-julietverhaal. En dan is er ook nog de regering met een geheime agenda. Ik kan maar geen genoeg krijgen van zombies. Het apocalyptische Fear The Walking Dead laat een peri ode voor The Walking Dead zien. Verwacht niet het snelle tempo uit The Walking Dead maar ontdek wel hoe een deel van de mensheid het eind van de wereld wist te overleven. JK ZEI: SLAGROOM EVEïTKUIOK .hl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46