ZEELAND GEBOEKT Adieu les polders Literair zomeren in de nieuwste Ballustrada Nehalennia eert Johannes Goedaert ZEELAND 11 Robbert Jan Swiers en Jan J.B. Kuipers schrijven spannende historische romans. Om jongeren bij de tijd te houden. donderdag 7 juli 2016 tnanuscri ts~ de guerre Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Zeeuwse schrijver Mario Molegraaf Jan van Damme Als je als uitgeverij nog een duidelijk historisch accent in je fonds wil aanbren gen. En het moeten boe ken zijn die jongere lezers (12-18 jaar) bij de les houden. Dan is de kans groot dat je bij twee Zeeuwse auteurs terechtkomt. Jan J.B. Kuipers en Robbert Jan Swiers. Beiden ge pokt en gemazeld in het schrijven van publieksvriendelijke lectuur. Sterker nog: ze hebben diverse onder wijsmethoden geschreven. En ze zijn kenners van het dichtbije en ver re verleden. Het is geen toeval dat ze in 2005 de Zeeuwse Boekenprijs wonnen met het geschiedenisover zicht Het verhaal van Zeeland. Dus: toen uitgeverij Aspekt na ging denken over een serie histori sche jeugdromans, ging er al snel een telefoontje richting Zeeland. Of Kuipers en Swiers hun schouders on der het initiatief wilden zetten. Oké en geen probleem: beide auteurs had den nog wel een verhaal liggen dat zo kon worden bewerkt of uitge bouwd tot een deel van de nieuwe se rie. Het algemene thema is: 'In het heetst van de strijd - verhalen in tij den van oorlog en bezetting'. Mor gen (vrijdag) worden in boekhandel de Drvkkery in Middelburg de eerste twee delen gepresenteerd. Jan Kuipers (1953) had voor de pocketserie Vlaamse Filmpjes al eens het verhaal 'Stormvanger' geschre ven. Voor de nieuwe gelegenheid heeft hij dat verhaal uitgebreid tot Waluch de Bard. Hoofdpersoon is Wa- luch, 'een hoffelijke Menapiër' van een jaar of veertien, die rond het be gin van onze jaartelling vanuit Dom burg naar Brittannië wil oversteken om daar de opleiding tot bard te vol gen. De Menapiërs woonden in het noordwesten van het huidige België. Hij wordt ontvoerd en vervolgens ge vangen genomen door Germaanse pi raten. Kuipers: „Ik probeer het voor-christelijke wereldbeeld naar Er is een hele nieuwe, van vertrouwen bulkende Bal lustrada beschikbaar. Bal lustrada: het enige echte literaire tijdschrift van Zeeland. Later dit jaar mogen we op een jubileum nummer rekenen, want Ballustra da bestaat dertig jaar. Dit zomernummer kent de vas te rubrieken, zoals Laaglandse Poëzie, deze keer met bijdragen van dichters uit Groningen. Er is een keur aan 'gasbevingspoëzie': 'in de breuklijn van de muren wringt/ mijn permanente staat van ongemak als de toekomst in de stutten kreunt.' Pierre-Jean Brassac verzorgde de 'vertaalrubriek' over 'hedonis me in de Franse dichtkunst'. Jos Rouw en Wouter van Acker stel den een 'onorthodox verslag' sa men van hun reis door de Balti- sche staten. Voor wie wel eens in het zie kenhuis in Goes heeft gelegen zal het verhaal Hartkatheterisatie van Ko de Jonge herkenning op leveren. Wie is er voor de terug keer van het glazen urinaal? Jan J.B. Kuipers (links) en Robert Jan Swiers. foto lex de meester Manuscrits de guerre ter ten oosten van wat hij 'Port Paal' noemt. Er is, blijkbaar tot zijn verbazing, geen restaurant voor het diner, maar een aardige vrouw maakt een omelet klaar. Al snel moet de aftocht worden geblazen: 'Adieu les polders.' Via Hulst, Axel en 'Sas-de-Gand' ver laat men Nederland weer even haastig als men er arriveerde. Waarmee zijn 'souvenirs' nog lang niet zijn afgelopen, want de drie dagen aan de Schelde zijn een onderdeel van drie weken volstrek te verwarring en zigzagtochten. Op 2 juni moet hij tegen de Duit sers roepen: 'Niet schieten. We ge ven ons over.' Een verbijsterend en voor Zee land belangrijk document door de officier L. Poirier, maar 'Souvenirs de guerre' leest tegelijk als een overrompelend prozagedicht van de grote schrijver Julien Gracq. voren te halen, met veel goden en magie. En toch ook met een op groeiende knaap die ook voor jonge ren van nu veel herkenbaars heeft." Aan boord van het piratenschip ont moet Waluch een andere gevangene, druïde Benorix. Pagina 29: V denkt dus dat we aan de piraten zullen ont snappen?' 'Tja, de toekomst voorspellen in deze omstandigheden is een beetje moeilijk', grinnikt Benorix. 'Daarvoor zou ik eerst een stukje vlees van een bos kat, een hond en een varken moeten eten. Dan moet ik op een stierenhuid sla pen, om een voorspellende droom te krij gen. Ook moet ik de goden aanroepen... Robbert Jan Swiers (1959) vertelt dat de nieuwe serie bestemd is voor 'gasten die geschiedenis leuk vin den'. Zijn boek Tussen vuur en water speelt op Walcheren in de jaren 1940-1946. Het is gebaseerd op de dagboeken van zijn vader, Gerard Swiers (1925-2002). Vader Gerard en opa Geert spelen een belangrijke rol in de verzetskring Walcheren. Pagi na 60: 'Foute boel', zegt pa. 'Dat klinkt naar een huiszoeking. Hij krijgt gelijk Gerard schuift de vitrage wat opzij en ziet dat de soldaten hard op de deu ren bonken. Nog een paar huizen en ze komen bij hen. 'We hebben net een nieuwe zending Douw', sist pa. 'En kijk eens snel of de radio verstopt ligt.' Jan J.B. Kuipers: Waluch de Bard, 158 pag.; Robbert Jan Swiers: Tussen vuur en water, Walcheren 1940-1946; 142 pag.; beide boeken: Uitgeverij Aspekt, 14,95 euro per stuk. Presentatie: vrijdag 8 juli om 16.00 uur in de Drvkkery Middelburg. Op het omslag van het ca hier met 'Souvenirs de guerre' staat niet zijn schrijversnaam Julien Gracq, maar zijn echte naam L. Poirier. Eind au gustus 1939 was hij gemobiliseerd als luitenant. Maanden gebeurde er niets, tot hij op 10 mei 1940 om 3.45 wakker werd: 'Quel bruit!' Wat een herrie! De 'souvenirs de guerre', in 2011 afgedrukt in Manuscrits de Guerre, zijn inderdaad herinneringen, geen dagboekaantekeningen, al wekken ze wel die indruk door vorm en intensiteit. Hij wilde rich ting zee, dan zou de oorlog nog een zekere charme hebben. En hij en zijn manschappen gingen rich ting zee, Zeeland, een hoekje Zeeuws-Vlaanderen. Hij kon over 15 mei, de dag van zijn aankomst noteren: 'Quelle guerre bucoli- que!' Wat een arcadische oorlog! Hij geniet van het landschap, je moet volgens hem aan Vermeer denken. Zelfs spreekt hij na een nacht slapen onder de sterren op een dijk van 'het paradijs van don derend groen.' De Fransen maakten ook toen al geweldige landkaarten, alleen was het stuk met Nederland erop blank gelaten. Toch bereikte hij via de 'polders de Saaftingen' de Schelde, 'een enorme zeearm'. De bedoeling was om Duitse troepen tegen te houden die de zeearm zouden oversteken. Vanachter de dijk zag hij de overkant, Zuid-Be veland. Zelf zat hij vijftienhonderd me- Julien Gracq (2) Wie het tijdschrift Nehalen nia volgt weet langzamer hand veel over Johannes Goedaert (1617-1668). Kees Beaart is toe aan de derde aflevering van zijn serie over de Middelburgse kunst schilder en kenner van insecten. Hij biedt een selectie insecten, die Be- aart als eerste heeft beschreven. Ri- nus Willemsen duikt in de geschie denis van de molenaarsfamilie Lij- baart in Biervliet. Jaco Simons schrijft over de ontdekking van het eiland Middelburg in de Stille Zuid zee. Vroeaer hebt verbeeldina

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40