Twee Nederlandse militairen komen om bij oefening in Mali Caminos de Pasión 3 VU onderzoekt effect C8 FNV stelt DuPont aansprakelijk voor gezondheidsklachten die werknemers door hun werk hebben opgelopen. Scherm rond schip tegen lekken van olie 389 389 399 Werknemers en oud-werk nemers van DuPont die ziek zijn geworden door hun werk, hebben recht op erken ning en compensatie, vindt direc teur Marian Schaapman van Bu reau Beroepsziekten van de FNV. De vakbond sprak tientallen werk nemers en oud-werknemers, die jarenlang met de stof C8 werkten. „We zien dat veel van deze men sen ernstige gezondheidsklachten hebben, die in verband kunnen staan met de blootstelling aan de ze stof', zegt Schaapman. „En daarvoor willen ze compensatie. Wij pakken deze zaak serieus op. We zijn niet uit op ellenlange rechtszaken en Amerikaanse toe standen, maar willen met het be drijf tot een snelle en fatsoenlijke schadeafhandeling komen." DuPont gebruikte de hulpstof C8 jarenlang bij het maken van Teflon, dat onder meer in de anti aanbaklaag van pannen zit. Al in de jaren tachtig had het aanwijzin gen dat de stof mogelijk gevaarlijk was. Inmiddels is uit Amerikaans on derzoek duidelijk dat hoge concen traties C8 ernstige aandoeningen kunnen veroorzaken, zoals nier en teelbalkanker en verhoogd cho lesterol. Uit recent bloedonder zoek blijkt dat veel voormalige en huidige werknemers van de onder neming hoge concentraties C8 in hun bloed hebben, soms vele ma len boven de door het RIVM vast gestelde risicowaarde. Wat de stof precies met de ge zondheid van de werknemers heeft gedaan, is nog niet duidelijk. Hoogleraar Jacob de Boer van de Vrije Universiteit wil dat gaan on derzoeken. „En dat is niet alleen belangrijk voor deze mensen", zegt De Boer. „Dit moet een zaak met een voorbeeldfunctie wor den, want dit is veel groter dan DuPont alleen." Dit is blijkbaar wat er in de chemische industrie gebeurt als je niet controleert, DuPont had veertig jaar geleden moeten bewijzen dat het veilig was stelt De Boer. „En misschien ge beurt dat wel bij veel meer bedrij ven, met andersoortige stoffen. De wetenschap moet nu gaan be wijzen dat C8 onveilig is, maar ei genlijk had DuPont veertig jaar ge leden moeten bewijzen dat het veilig was. Zo hoort het te gaan. Deze zaak is een enorme wake-up call." Chemours, het bedrijf dat in 2015 de chemische activiteiten van DuPont overnam, wilde giste ren niet reageren. Het gaat om sergeant der eerste klasse Henry Hoving (29) en kor poraal Kevin Roggeveld (24). Ze waren met hun eenheid op de schietbaan ten zuiden van Kidal aan het oefenen toen een mortier viel en ontplofte. Een derde mili tair (23) raakte zwaargewond. Hij is na een operatie in een veldhos pitaal in Kidal overgebracht en daarna naar Gao. De drie militai ren zijn afkomstig van de Lucht mobiele Brigade in Assen. Defensie doet onderzoek naar wat er precies gebeurde rond het middaguur Nederlandse tijd. De plaatsvervangend commandant der strijdkrachten, viceadmiraal Rob Bauer (foto), sprak van een 'afschuwelijk ongeval'. „Sergeant Hoving laat een partner en een dochtertje na." Premier Rutte noem de het nieuws 'nauwe lijks te bevatten'. „Twee jonge mensen, zomaar ineens wegge rukt uit het leven door een noodlottig incident, terwijl zij ons land dienden onder de moeilijkste omstandig heden." Minister Jeanine Hennis van Defensie heeft 'met verdriet kennisgenomen' van het tragi sche nieuws. In maart 2015 kwamen twee Nederlandse militairen, René Zeetsen en Ernst Mollinger, in Mali om het leven toen hun Apa che-helikopter neerstortte bij Gao. In november dat jaar stierf de Nederlandse luitenant-kolo nel Wolter van Thiel (40) een na tuurlijke dood in het VN-hoofdkwartier in de Malinese stad Bamako. Nederland levert sinds 2014 400 militai ren aan de vredesmis sie Minusma. Het voor naamste doel is geweld dadig moslimextremisme in het noorden van het land te bestrijden. Nederlandse militai ren vergaren vooral inlichtingen. De militaire vakbond VBM wil dat oefeningen met mortieren worden stilgelegd zolang de oor zaak van het ongeval niet duide lijk is, stelde de bond gisteren. GEZONKEN donderdag 7 juli 2016 Vakbond FNV klaagt DuPont aan Ingrid de Groot Peter Groenendijk Amsterdam —hoogleraar Jacob de Boer STAVOREN Rond een dins dag op het IJsselmeer gezon ken Belgisch binnenvaart schip is een scherm gelegd. Het schip, dat een paar kilo meter van Stavoren ligt, lekt olie. De opvarenden konden allemaal op tijd van boord worden gehaald. Een persoon lag enige tijd in het water raakte onderkoeld. FOTO BRAM VAN DE BIEZEN/ANP Bij een schietoefening met mor tieren in het West-Afrikaanse Mali zijn twee Nederlandse mili tairen omgekomen. Hanneke Keultjes Raymond Boere Den Haag Bezoek de karakteristieke plaatsen in het authentieke Andalusië. Ontdek authentiek sfeervol Osuna Bezoek de omgeving van Osuna en ontdek o.a. Sevilla, Ronda en het sfeervolle Lucena. Verblijf in het centrum van Osuna Klantbeoordeling 8,3: "Aanrader" Zie: Kras.nl/38409 Historie natuur rondom Cabra Verblijf temidden van (olijf)boomgaarden. Tip: bekijk de Mezquita Moskee in Córdoba. Verblijf in 4*hotel bij Cabra met zwembad Klantbeoordeling 7,7: "Geslaagde vakantie" Zie: Kras.nl/38555 Het cultureel erfgoed van Carmona Ervaar het prachtige Andalusië in o.a. traditie rijk Puente Genil en het witte dorpje Baena. 4*charmehotel in het centrum van Carmona Klantbeoordeling 8,3: "Veelgezien" Zie: Kras.nl/38677 6 dagen v.a. 6 dagen v.a. 6 dagen v.a. CAMUdOS DE PASIOK)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3