s 26 De media-aandacht voor Joelia Ste panova was ongekend. De 30-jari- ge, geblesseerd geraakt bij het in gaan van de laatste bocht, strom pelde als laatste in haar serie over de streep. Als laatste, dik een uur na afloop van de 800 meter, kwam ze ook de mixed zone in van de schrijvende pers. Daarvoor had ze in vrijwel iedere microfoon van welk tv- of radio-station dan ook al haar verhaal gedaan. Via een tolk, die flink wat overuren kon bijschrijven. Stepanova is namelijk niet meer alleen een middenafstandloop- ster. De Russische gaat door het le ven als klokkenluidster, de per soon die er - mede - verantwoor delijk voor is dat de atleten van de Russische atletiekbond uitgeslo ten zijn voor deelname aan inter nationale wedstrijden. Inclusief dus het EK en de Olympische Spe len van Rio. Stepanova werkte eind vorig jaar mee aan een Duit se tv-documentaire, waarin het omvangrijke dopingschandaal in Rusland bloot werd gelegd. Van wege haar openheid en strijd voor een schone sport kreeg ze pas eer der deze maand toestemming mee te doen aan de Europese titel strijd in Amsterdam. De interna tionale atletiekfederatie IAAF maakte alleen voor haar een uit zondering. Ze rende gisteren on der neutrale vlag. Had ze gewon nen, dan zou Beethovens 'Ode of Joy' tijdens de medailleceremonie hebben geklonken. Zo ver kwam het dus niet. „Ik voelde opeens een 'snap', maar had geen idee wat het was." Ze wilde nog wel doorlopen, maar dat bleek niet meer mogelijk. Twee jaar was ze geschorst, on dergedoken in de Verenigde Sta ten. Samen met haar man Vitali, Voor zover ik weet heeft president Vladimir Poetin dat nooit gezegd een voormalig antidopingagent van Rusada, maar inmiddels ook beschouwd als een staatsvijand. Niemand die weet waar ze wonen of verblijven. Uit angst voor repre sailles. Bang Wat ze er van vond dat Poetin haar 'Judas' had genoemd en of ze bang was voor haar leven? „Voor zover ik weet heeft de president dat nooit gezegd", was het enige wat ze er over kwijt wilde. Wel gaf Stepanova aan erg blij te zijn om aan het EK mee te mogen doen. „Ik ben dankbaar dat ik de ze kans heb gekregen. In de kleed kamer kwamen veel atleten naar me toe en zeiden dat ze het knap vonden wat ik heb gedaan. Dat be tekent veel voor me. In Rusland geloven ze mijn verhalen niet, denken ze dat ik alleen maar op re vanche uit ben. In het begin was het vrij moeilijk, was er veel druk. Veel mensen geloofden me niet. Nu gaat het gelukkig beter." WENNEN AAN ELKAAR Stepanova is de enige Russische op de startlijst van het EK. Onder tussen wachten 68 landgenoten gespannen op de uitspraak van het Internationaal sporttribunaal CAS, dat gaat beslissen of die groep volgende maand mag deel nemen aan de Spelen. De groep 'schone' atleten vindt dat ze het slachtoffer zijn van de algehele uit sluiting vanwege de diepgewortel- de dopingcultuur. Onder hen Jele- na Isinbajeva, tweevoudig olym pisch kampioene polsstok hoogspringen. Op 21 juli komt het oordeel. Rio 'Ja' of'Nee'. Stepanova heeft goede hoop dat haar blessure op tijd is hersteld voor de Spelen, waarvoor ze al is gekwalificeerd. „Ik ben niet wel kom als Russische, ik zal er onder de neutrale vlag gaan lopen." AZ haalt vervanger voor Janssen Lacruz toch nog naar Rio Diks naar Fiorentina Wéér geen Spelen Derkx donderdag 7 juli 2016 'Judas' Stepanova na twee jaar weer atlete |A(Vf5r£RDAM De grote baas van Rusland noemde haar 'Judas'. Vladimir Poetin vond dat Joelia Stepano va het land had verraden, door dat de 800 meter-loopster had meegeholpen aan het blootleg gen van het door staatswege gestuurde dopingnetwerk. Na een schorsing van twee jaar maakte de dopingzondaar giste ren in Amsterdam haar rentree in de atletiekwereld op het EK. Ralph Blijlevens Amsterdam —Joelia Stepanova Joelia Stepanova is de enige Russi sche op de startlijst van het EK. Onder tussen wachten 68 landgenoten gespan nen op de uitspraak van het CAS. Die volgt op 21 juli. Joelie Stepanova is blij om weer terug te zijn, maar raakt wel geblesseerd in de series, foto afp VOETBAL AZ heeft zich al ingedekt tegen een mogelijk vertrek van Vincent Janssen. De club uit Alkmaar presenteerde gisteren Wout Weghorst. De 23-jarige spits komt over van Heracles Almelo en tekende voor vier jaar. „Wout is balvast, is goed met de rug naar de goal en mede door zijn lengte een goede kopper. Buiten zijn voetbalkwaliteiten is hij een echte winnaar. Je ziet aan alles dat hij het maximale eruit wil halen", aldus Max Huiberts, directeur voetbalzaken bij AZ. De Alkmaarders waren op zoek naar een spits omdat Spurs zijn zinnen heeft gezet op Janssen. BOKSEN Bokser Enrico Lacruz gaat definitief naar Rio. De boksbond heeft de 22-jarige lichtgewicht uit Huis- sen na zijn eindzege op het olympisch kwa lificatietoernooi in Ba koe voorgedragen en NOC*NSF heeft de voordracht geaccep teerd. Voor het eerst sinds 1992 stuurt Ne derland weer boksers naar de Spelen. Peter Müllenberg en Nouch- ka Fontijn kwalificeer den zich al eerder. VOETBAL Kevin Diks (19) heeft de medische keuring bij Fiorentina door staan en tekent in Italië een vijfjarig con tract. De transfer van de rechtsback van Vitesse is afgerond. De transfersom is niet bekendgemaakt. HOCKEY Frederique Derkx moet na Londen 2012 ook de Spelen van Rio missen. De hock- eyspeelster van SCHC behoorde tot de laatste afvallers, net als Maartje Krekel aar (Den Bosch) en de Amsterdam-speel sters Jacky Schoen aker, Lauren Stam en Anne Veenendaal. Bondscoach Alyson Annan bracht zestien speelsters en drie re serves gisteren wél goed nieuws. t\ MAYRHOFEN Ajax is in Oostenrijk neergestreken. Met Peter Bosz staat een nieuwe, strenge trainer aan het roer. Er klinkt echter ook geregeld een lach door het Zillertal. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26