23 voorsprong betekent doorgaans dat coach Fernando Santos de deur achterin op slot draait om vervolgens te gokken op de snel heid van zijn snelle aanvallers. Maar Wales was zo aangesla gen dat het de wedstrijd drie mi nuten na de eerste mokerslag he lemaal uit handen gaf. Ronaldo schoot en zag zijn poging door EK IN CIJFERS Nani achter Hennessey worden getikt. De aanvaller sprong om de nek van Ronaldo, die zijn elf tal in drie minuten tijd aan een finaleplaats had geholpen. Underdog Zondag in Saint-Denis zal de Portugese ploeg als underdog de strijd aangaan met Frankrijk of Duitsland. Maar wel in de weten schap dat Ronaldo de smaak weer te pakken heeft. In de kleedkamer van Wales stond zoals gebruikelijk het num mer 'Wonderwall' van de Britse band Oasis klaar onder de pauze knop. Bondscoach Chris Cole man maakte er in Frankrijk een gewoonte van om direct na over winningen van zijn elftal het nummer van de broertjes Liam en Noel Gallagher op te zetten. Maar gisteren realiseerde de coach al kort na rust dat het lied nu eens niet zou klinken. Monter stapt Didier Deschamps door de catacomben van het Stade Vélodrome, woensdagmiddag, op weg naar een persconferentie in de stad die hem vormde, als voet baller én als trainer. „Bonjour, mijn vrienden", zegt de Franse bondscoach, mild glimlachend. Deschamps heeft reden zich hier thuis te voelen. Hij tilde de historische Champions League-be ker omhoog in mei 1993, als aan voerder van Olympique Marseille, de enige Franse club die ooit de belangrijkste Europa Cup won. Als trainer werd hij later lands kampioen met dezelfde club, in 2010, nog altijd de laatste landsti tel van l'OM. Maar om nou te zeggen dat De schamps een volksheld is in het Mediterrane bolwerk van chaos en emoties: nou, nee. Marseille is nu eenmaal geen stad die snel knuffelt of omhelst. Het schuurt er. De mensen zijn er warmbloe dig en hartelijk, zeker, maar haast niets is er zacht of teder. Deschamps is een Baskische Fransman uit Bayonne, dat helpt ook niet echt. Maar bovenal is het die fascinerende stad zelf, zo on eindig anders dan Parijs, en onver gelijkbaar met welke Franse plaats dan ook. 'La Bouillabaisse Ethnique', doopte socioloog Michel Peraldi het karakter van de stad, als de vis soep van culturen die het is. Het is liefkozend bedoeld. Want hoe groot ook de contrasten, en hoe voelbaar soms ook de spanningen, de rellen en onlusten die heel Frankrijk in 2005 en 2006 teister den, gingen opvallend genoeg aan Marseille voorbij. Uitgerekend in de meest rauwe, vuige stad van al lemaal bleef het opmerkelijk rus tig- De verklaringen daarvoor liepen uiteen, maar een veelgehoorde conclusie luidde dat de sociale on gelijkheid in Marseille minder af standen kent, domweg in meters gezien. De Banlieues liggen vlak bij het centrum, en de binnenstad is van zichzelf al een smeltkroes. Waar Parijs is ingedeeld in min of meer gescheiden gebieden van arm en rijk, is Marseille juist één potpourri van volk, elite en alles Schweinsteiger op tijd fit daar tussenin. Een Bouillabaisse, zogezegd. Een ondersteunende verklaring werd gevonden in het voetbal. Vol gens velen heeft Olympique Mar seille de meest multiculturele aan hang ter wereld. Noord-Afrika nen, West-Afrikanen, autochtone Fransen, Portugezen, Italiaanse gastarbeiders: ze bevolken alle maal de tribunes van het stadion. De club telt tal van supportersver enigingen met verschillende etni sche achtergronden, die zeker niet in alles met elkaar versmolten zijn, maar die wél naast elkaar le ven. Ze delen hun gezamenlijke liefde: Olympique. Die liefde is onmiskenbaar groter dan die voor de Franse nationale ploeg. En juist dat maakt de loca tie van deze halve finale zo pikant en prikkelend. Meer dan ooit is Frankrijk klaar om 'Les Bleus' in nig te omarmen. Het geteisterde land snakt naar een volksfeest - en dit toernooi werd het elftal el ke dag populairder, na jaren van diepe teleurstelling, ruzie en ach terklap. Maar de wedstrijd die allesbepa lend zal zijn in dat proces, de hal ve finale tegen Duitsland van van avond, wordt uitgerekend hier in Marseille gespeeld. De stad die vaak zo sceptisch kijkt naar het Franse elftal. Zo gemakkelijk als de jeugd uit de Banlieues zich ver eenzelvigt met Olympique, zo wei nig heeft het op met het nationale elftal. Ja, Zinedine Zidane was hier een kind van de stad en van de ar men. Een man die eind jaren '90 alles en iedereen in Frankrijk bij elkaar bracht, al was het dan maar voor even. Maar de huidige nationale ploeg telt niet één speler uit Marseille. Deschamps liet Noord-Afrikaanse jongens als Karim Benzema, Ha- tem Ben Arfa en Samir Nasri bui ten de selectie. Veelzeggend, zo vinden de miljoenen Fransen van Algerijnse, Tunesische of Marok kaanse afkomst. Tekenend ook voor de manier waarop de kinde ren van de Banlieues worden bui tengesloten, zeggen zij. „De bondscoach laat zich sturen door racisten", zei Benzema on langs, nadat hij buiten de selectie was gelaten, als gevolg van een af persingsschandaal rond ploegge noot Mathieu Valbuena. De spits werd daarin gesteund door Eric Cantona, toevallig of niet; óók een kind van Marseille. Als vanavond 'La Marseillaise' weerklinkt in het Stade Vélodro me, dan zullen de spelers dat uit volle borst meezingen, precies zo als veel Fransen dat zo graag zien. Aan de fans op de tribunes zal het ook niet liggen, maar of ze het volkslied in de stad mee blèren? Het valt nog te bezien. Nawalka blijft donderdag 7 juli 2016 Echte voetbalkraker in rauw, vuig decor de weg Portugal - Wales 2-0 (0-0). 50. Ro naldo 1-0, 53. Nani 2-0. Scheidsrech ter: Eriksson (Zwe). Toeschouwers: 56.000. Gele kaart: Allen, Chester, Bale (Wales), Alves, Ronaldo (Portu gal). Portugal: Patricio, Cédric, Fon- te, Alves, Guerreiro, Sanches (74. Gomes), D. Pereira, A. Silva (79. Moutinho), Joao Mario, Nani (86. Quaresma), Ronaldo. Wales: Hen nessey, Gunter, Collins (66. J. Willi ams), A. Williams, Chester, Taylor, King, Allen, Ledley (58. Vokes), Ba- Ie, Robson-Kanu (63. Church). Voorzichtig begint Frankrijk weer van zijn nationale voetbal ploeg te houden, maar allesbepa lend wordt de halve finale tegen Duitsland van vanavond. Uitgere kend in Marseille, een voetbal- stad als geen andere. Sjoerd Mossou Marseille Bastian Schweinsteiger begint vanavond met Duits land aan de halve finale tegen Frankrijk. De middenvel der is op tijd hersteld van een blessure en vervangt Sami Khedira, net als Mario Gomez geblesseerd. Mats Hummels is vanwege een schorsing afwezig. Frankrijk kent minder problemen, iedereen is fit. Frankrijk heeft slechts één van de laatste tien thuiswedstrijden tegen Duitsland verloren. Op 6 fe bruari 2013 werd het in Parijs 1-2. I De Franse ploeg telt niet één speler uit Marseille. Bondscoach Didier Deschamps liet Noord- Afrikaanse jongens als Karim Benzema, Hatem Ben Arfa en Samir Nasri buiten de selectie. Adam Nawalka, sinds 2013 bondscoach van Polen, is door de voetbalbond gevraagd om het land ook naar het WK van 2018 te leiden. Zijn contract wordt met twee jaar verlengd. Bondscoach Didier Deschamps is vanavond terug in de stad waar hij als speler en trainer successen behaalde met Marseille, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23