^5 Q O 22 EK VOETBAL EURD2016 Van Gaal te duur voor Er werd getwijfeld aan hem. Maar juist dan is Cristiano Ronaldo een roofdier. De superster wees Portugal gisteren de weg naar de finale. VANDAAG <^4 FRANCE Column WILLEM VAN HANEGEM Frankrijk en Duitsland bij de laatste vier, wie had dat nou niet verwacht? Ik in elk geval wel. En ik ben be nieuwd. Vooral naar de slag op het midden veld. Wie die wint, wint de wedstrijd. Maandag had ik het over de trend dat spel- bepalende middenvelders dit EK helemaal terugzakken tot in de verdediging. Om daar vandaan allerlei overbodige passes te geven. Ik erger me daaraan en het leuke is dat we vanavond normaal gesproken verschillen gaan zien op dit punt. Want: Duitsland doet mee aan die trend, maar Frankrijk niet. Van de toplanden zijn zij wat mij be treft de prettige uitzondering. Kort gezegd zal een mooie speler als Toni Kroos bij Duitsland vast weer het midden veld 'uit' worden getrokken vanavond. Ter wijl Frankrijk zijn beste spelers juist zoveel mogelijk het middenveld 'in' haalt. Loop hun wedstrijden maar na: Griezmann scoort door naar het middenveld te komen en zich daarvandaan te laten wegsturen in de diepte. Pogba en Matuidi denderen van af het middenveld de zestien-meter in. En in de laatste wedstrijd tegen IJsland had Sis- soko van Newcastle United zijn eerste basis plaats. Hij was meteen uitblinker. En wat je ook ziet: de Franse mid denvelders gebruiken hun spits Giroud om op door te bewegen. Gir oud wordt gezocht met een lange bal en hij weet: ik hoef'm alleen maar door te koppen. Want Pogba of een an der is al onderweg. Bij Duitsland zie je dat minder. Kom ik weer op Kroos. In de voorbereiding op het EK zag ik hem wél meer naar voren spelen. Toen haalde hij nog wel eens uit met die mooie trap van hem. Dat wil ik nu óók zien. Ik denk dus dat Frankrijk de slag op het middenveld wint. Duitsland moet boven dien puzzelen. Khedira geblesseerd. Gomez geblesseerd. Hummels geschorst. En Sch- weinsteiger hebben ze moeten oplappen. Bij deze grote speler is het beste er al een tijdje vanaf helaas. Ik denk dat Löw hem heeft meegenomen uit eerbied voor zijn carrière. Maar als-ie meedoet is-ie meteen hun achilleshiel. Dan heb ik meer vertrouwen in die jongen die in de eerste poulewedstrijd meedeed en scoorde, Mustafi. Die was toen centraal ach terin de vervanger van Hummels, maar vol gens mij kan-ie met zijn fitheid en loopver mogen ook op het middenveld. Mustafi lijkt me geen aangename tegenstander, dus als ik Löw was zou ik denken: jongen, ga jij Pogba en co vanavond maar partij geven. Ik wil die mooie trap van Toni Kroos nu óók zien EK-primeur WK 1982 Helemaal onderop lag hij op de grond. In de hoek van het veld. Cristiano Ronaldo was gisteren kort na rust in extase richting de cornervlag gerend, maar voor hij zijn beroemde juichgebaar met het sprongetje wijdbeens kon ma ken, was hij al volledig bedolven onder zijn dolblije ploeggenoten. Natuurlijk, toen ze allemaal van hem af waren, volgde dat traditio nele juichen alsnog. Ronaldo had de aanloop richting de halve fina le van het EK met een glimlach ge volgd. Opeens werd er in Europa getwijfeld of hij nog wel echt de koning van Real Madrid was. Clubgenoot Gareth Bale, die in La Liga zelden de kans kreeg om uit zijn schaduw te stappen, deed in Frankrijk een serieuze aanval op de hiërarchie in Madrid. Het was exact het zetje in de rug dat de Portugese recordinter national in Frankrijk nog nodig had. Natuurlijk is hij niet meer zo topfit en messcherp, zoals hij dat- zo vaak in de Spaanse Primera Di vision wel is. Maar de allergroot ste spelers staan op als het er écht om gaat. En dat was gisteravond in Lyon. Coach Chris Coleman zuchtte kort na rust een keer diep toen hij de juichende spelers van Portugal voorbij zag komen. De voorzet was van Raphael Guerreiro, die ko mend seizoen bij Borussia Dort mund speelt. Ronaldo sprong om hoog en terwijl verdediger James Chester de wetten van de zwaarte kracht voelde en de daling alweer had ingezet, hing de superster nog altijd in de lucht om de bal vervol gens met een snoeiharde kopbal achter Wayne Hennessey te knik ken. Het was het rampscenario dat Coleman en zijn spelers hadden willen voorkomen. Portugal op donderdag 7 juli 2016 Favoriet Halve finale: Duitsland - Frankrijk Speelstad: Marseille Scheidsrech ter: Rizzoli (Ita) Historie: 27x eerder ge speeld, 9x winst Duitsland, 12x winst Frankrijk. Doelsaldo: 43-43. 1 Het is de vijfde competitieve ont moeting en de eerste op een EK. De andere vier waren op een WK. Frank rijk won er één, Duitsland twee en één wedstrijd eindigde in een gelijkspel. 54 Dat ene gelijke spel was in de halve finale van het WK 1982, waarin de Duitse goalie Schuma cher ongenadig hard in botsing kwam met Battis- ton (foto). Duits land won na penalties: 5-4. ■E o a België kan het zich finan cieel niet permitteren om een trainer van het kaliber Louis van Gaal aan te stel len als bondscoach. Dat zegt Gérard Linard, die op interim-basis leiding geeft aan de Belgische voetbal bond, in Het Laatste Nieuws. „Een topcoach van wereldniveau - zoals bijvoorbeeld Louis van Gaal - is voor ons in principe onhaalbaar." Ronaldo wijst PORTUGAL Mikos Gouka Lyon Cristiano Ronaldo kan eindelijk een prijs pakken met Portugal. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22