De intense aanpak van John Turturro IOW CULTUUR 19 Earth, Wind Fire is dé attractie op North Sea Jazz, dat morgen in Rotterdam begint. Bassist Verdine White: „Ik zou me oud moeten voelen." waar de formatie zaterdag speelt, zal EWF vanzelfsprekend een greep doen uit haar rijke oeuvre. September, Fantasy, Boogie Won derland, After the love has gone, Let's groove. Het zijn klassiekers waarbij het nog steeds moeilijk stil zitten is en waaraan ook na drukkelijk de naam van broer Maurice White is verbonden, die in februari dit jaar overleed aan de gevolgen van de ziekte van Par kinson. „Maurice was de best big brother die je je maar kunt wen sen", zegt White. „De laatste ja ren maakte hij geen deel meer uit van EWF vanwege zijn aan doening. Maar als oprichter, zan ger en componist is zijn overlij den een voelbaar verlies. Maurice was ons icoon, hij ontwikkelde ons geluid. We zijn voor altijd TIPS In het hotel in Londen staat hij om redenen van privacy geregistreerd als Mister V. Bassman, een pseudoniem dat Verdine White (64) als een geu zennaam in de oren moet klinken. Immers, het oudste oor spronkelijke lid van het collectief Earth, Wind Fire (EWF) ademt basgitaar. Hij behoort tot de top van zijn vakgebied en zijn uiterst energieke spel zorgt al sinds 1971 voor het ritmische fundament van het swingende ensemble met zijn superieure mix van funk, rhythm blues, soul, jazz, disco en rock. Tijdens concerten is hij de on vermoeibare gangmaker die, hoe wel bijna AO W-gerechtigd, als een bezetene over het podium danst, springt en rent. „Ik zou me oud moeten voelen, want met EWF bestrijken we inmiddels drie generaties fans. Maar ik voel me fitter dan ooit, ik word nog steeds door de muziek opgetild." De groep verblijft momenteel in Engeland in het kader van een Europese tournee waarbij ook het prestigieuze Glastonbury Fes tival werd aangedaan. „We kre gen prachtige kritieken. De rode draad in de recensies was dat we nog steeds zo fris klinken. En dat we er niet alleen in slagen onze fans van het eerste uur, maar ook hun kinderen aan ons te binden." Tijdens het North Sea Jazz, schatplichtig aan hem." Met een verkoop van ruim 100 miljoen albums, liefst zeven Grammy's en eeuwige roem in de Rock and Roll Hall of Fame ge niet EWF al 45 jaar de status van supergroep. Op zijn hoogtepunt omvatte de band negen musici, waaronder de befaamde blazers sectie en de zang van Maurice White en Philip Bailey. Boven dien slaagde EWF ook nadrukke lijk een blank publiek aan te spre ken. Verdine White: „In deze tijd van trends en stromingen die el kaar in de muziek in jachtig tem po afwisselen, zijn groepen als EWF een baken. Wij hebben geen label nodig, hoeven niet mee in de race om de smaak van de dag. We konden ons altijd op de muziek zélf concentreren." Hij is, zegt hij, nagenoeg als bassist geboren. White werd tij dens muziekles op school 'smoor verliefd' op het instrument. Hij speelde als jongeling zelfs nog in het prestigieuze Chicago Sympho ny Orchestra, voor hij met de elektrische bas naam en faam in de popmuziek zou maken. „Ik was een iel mannetje, graat mager. Je had me moeten zien, in gevecht met die enorme contra bas. Ik viel bijna om. Maar ik liet me niet ontmoedigen. Mijn bij zondere band met de bas is altijd gebleven. Het is als een perfecte relatie: ik voel me zonder mijn in strument simpelweg niet com pleet." John Turturro (59) kan zijn emo ties nauwelijks bedwingen als hij uitlegt hoe hij de hoofdrol in de misdaadserie The Night Of min of meer in de schoot geworpen kreeg. De acteur, bekend door zijn samenwerking met de gebroeders Joel en Ethan Coen (The Big Le- bowksi, Barton Fink), verving So pranos-acteur James Gandolfini, die in de eerste aflevering de rol van de derderangs advocaat Jack Stone speelde. Maar zijn plotselin ge dood in 2013 op 51-jarige leef tijd stelde de makers voor een pro bleem. De opnamen konden niet meer worden gebruikt, aangezien het aandeel van Gandolfini in het vervolg steeds groter zou worden. De enige oplossing: een herstart met een nieuwe acteur. Toen Ro bert De Niro op het laatste mo ment afzegde, werd een beroep ge daan op Turturro. Moeite „Ik had daar grote moeite mee", zegt de Amerikaanse acteur. „Ja mes was een heel goede vriend van mij. Ik ben op zijn bruiloft ge weest, maar ook op zijn begrafe nis. We waren heel close." Ter voorbereiding op zijn vertol king bekeek Turturro de afleve ring met Gandolfini, die nooit uit gezonden zal worden. „Ik keek met een half oog. Ik wilde zijn rol niet imiteren." In The Night Of een uitgesponnen bewerking van de BBC-serie Criminal Justice, stelt regisseur Steven Zaillian een jon ge verdachte voor die in New York wordt verdacht van de moord op een jonge vrouw die hij in zijn ge leende taxi had opgepikt. Dat de jongen (gespeeld door de rapper Riz Ahmed) van Pakistaanse af komst is, helpt niet, gezien de na sleep van 9/11. Hoewel alle bewij zen tegen hem zijn, krijgt hij toch een aanbod voor een mildere straf als hij schuld bekent. Hij houdt vol onschuldig te zijn. „Dat aspect is één van de sterke kanten van de ze serie. Ook de kijker weet niet of hij deze knaap moet geloven. Omdat hij tijdens de moord een black-out had, klinkt zijn verhaal min of meer aannemelijk." Deals Ter voorbereiding op zijn rol volg de Turturro een aantal advocaten om een indruk te krijgen van hun werkwijze. Eén ding werd hem al snel duidelijk: ga nooit in op de deals die advocaten en officieren van justitie maken. „De verdachte wordt soms een speelbal. Als hij schuld bekent, krijgt hij korting op zijn straf, maar dan kan hij nog steeds onschuldig zijn. Er zitten veel veroordeelden in Amerikaan se gevangenissen een straf uit die ze eigenlijk niet verdienen." De intense aanpak van Turturro kenmerkt zijn carrière. „Voor een andere film heb ik met de politie van New York gepatrouilleerd. El ke avond kreeg ik met een moord te maken. Op een gegeven mo ment mocht ik zelfs de lijken hel pen verplaatsen. Ik werd als lid van het team beschouwd. In het begin moest ik wel kokhalzen. Dat vonden die politiemensen dan weer heel geestig." donderdag 7 juli 2016 Snarky Puppy en hel Metropole Orkest Morgen, 18.30 -19.30 uur H The Roots Morgen, 21.45 - 23.00 uur Kamasi Washington en het Metropole Orkest Morgen, 20.30 - 22.00 uur Pharrell Williams Morgen, 23.45 - 01.00 uur Gregory Porter Zondag, 20.45 - 22.00 uur Meer info: northseajazz.com Arno Gelder De HBO-serie The Night Of kent een opmerkelijke voorgeschie denis. Hoofdrolspeler James Gandolfini The Sopranos) over leed na de opnamen van de eer ste aflevering. Zijn vriend John Turturro moest hem vervangen. Ab Zagt De misdaadserie The Night Of begint op 11 juli op HBO.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19