Als een olifant... 4) \^m Bierruzie Jumbo en Heineken waait over UWV maakt haast met herkeuring 12 ECONOMIE Krapte in woningmarkt creatief aangepakt Ruim een op de vijf huiseigenaren wil een deel van zijn woning verhuren en bijna evenveel woningzoekenden hebben wel oren naar zon tijdelijke huuroplossing. UI UI In de schijnwerper Van de grijze muis in supermarktland die Jumbo begin jaren 90 was, moet Van Eerd weinig hebben. Snelle boli des vindt hij interessanter. Hij weet zijn va der Karei (hobby: golf) te overtuigen dat Jum bo spectaculairder moet worden. Maar die geeft hem de directiezetel niet cadeau. Gro ter worden dan Albert Heijn: die droom van Frits komt door overnames van (grotere) con currenten als Super de Boer, C1000 en La Pla ce almaar dichterbij. Het snelgroeiende Jum bo-imperium moet ook de Belgische grens over. De grens zoekt Frits in zijn hob by's ook op. Hij bezit een megalo mane verzame ling auto's, moto ren en trucks. In een gele Jumbo vrachtwagen stoof de voorma lige Nederlands rallykampioen over zandbergen in de Dakarrace. Als sponsor van snelle sporters kan hij zijn geluk niet op. Zowel coureur Max Ver stappen als de renners uit Jum bo's wielerploeg boeken onver wachte succes sen. De voormalige Prins Carnaval van Veghel haal de ooit de top 40 met een carnavalshit die hij maakte met de Gebroeders Ko. Hij richtte ook een meidengroep op, Djumbo. Wat een super met een bandje moet? Simpel, aldus Frits: het land op z'n kop zetten en nog meer huisvrouwen naar zijn winkels lokken. Inmiddels is hij baas van een keten met 580 supermarkten en 60.000 man personeel. Maar bedaagder heeft hem dat niet gemaakt, zegt Rupert Parker Brady, die een boek over de supermarktfamilie schreef. „Frits veroor zaakt graag reuring. Heineken aanpakken in een krantenadvertentie: zoiets zou Albert Heijn nooit doen." Flitsen TomTom Randstad Philips Lighting Arcadis Grootbank ING signa leert een nieuwe trend in de woning markt. Mensen die een huis willen ko pen vinden tijdelijk onderdak bij bezitters van een koopwoning die juist ruimte over hebben. „Zo zijn mijn opa en oma ook ooit begonnen: eerst een tijdje op de zolderkamer inwonend bij een ouder echtpaar. Vroeger ging dat zo, dan spaarde je eerst en dan ging je pas kopen", vertelt make laar André van Luijk van Woonvi- sie. Het doet wellicht wat on-Neder- lands aan, maar die tijd van toen zou zomaar kunnen terugkeren. Volgens het ING Woonbericht dat vandaag uitkomt heeft 22 procent van woningeigenaren en 19 pro cent van de starters interesse om nu een deel van zijn woning te verhuren dan wel te huren. „Dit zou zomaar een mooie oplossing kunnen zijn voor de krapte op de Zo zijn mijn opa en oma ook ooit begonnen woningmarkt", schat directeur Wim Flikweert van ING in. Helemaal onlogisch is het niet. Voor veel starters valt het niet mee om aan een huis te komen. Zij moeten meer eigen geld mee brengen willen ze aan een hypo theek komen en dat bedrag zal de komende jaren alleen maar op lopen. Daarnaast liggen huurwo ningen ook niet bepaald voor het oprapen; in de sociale sector zijn de wachtlijsten lang en in de parti culiere sector zijn de prijzen toren hoog. Daar staat een groep van middel bare leeftijd (en ouder) tegenover die graag in zijn koopwoning blijft, maar voor wie het huis ei genlijk te groot is of die wel wat AMSTERDAM Jumbo ziet waar schijnlijk af van een kort geding tegen Heineken over de levering van kratten pils. Dat liet de super marktketen gisteren weten. Het bedrijf zegt met ingang van deze week weer de 'reguliere volumes' geleverd te krijgen, en dat die ver der worden opgevoerd. Jumbo had in een paginagrote advertentie hard uitgehaald naar Heineken. De brouwer zou de ge vraagde hoeveelheid niet willen le veren uit onvrede over de sei zoensaanbieding van de grootgrut ter, die voor een langere periode elk tweede krat Heineken voor de helft van de prijs verkoopt. De brouwer spreekt dat tegen, en zegt zich nooit te bemoeien met het prijsbeleid van zijn klanten. Jumbo wilde een miljoen krat ten extra hebben. Aan dat verzoek kon Heineken naar eigen zeggen niet op korte termijn voldoen zon der dat afspraken met andere afne mers in het gedrang zouden ko men. „Voor een miljoen kratten moet de productielijn drie weken op vol le toeren draaien. Door te schui ven in de productie en onze men sen meer te laten overwerken is dat gelukt", aldus de zegsman. Hij benadrukte dat Jumbo van begin tot eind op de hoogte is gesteld van dat proces. „Het gaat bijvoorbeeld om chro nisch zieken die een jaar of ze ven thuis zitten met een arbeids ongeschiktheidsuitkering. Maar ook om mensen met een psychi sche ziekte als depressie, ge wrichtsaandoeningen, hartziek ten of kanker." „We hadden onvoldoende geld en verzekeringsartsen om ieder een te beoordelen. Daarom heb ben we eerst naar mensen geke ken die we snel richting werk konden krijgen. Het kabinet heeft nu 24 miljoen euro voor de moeilijke groep gegeven." „Dat is absoluut niet het doel. We beoordelen mensen medisch en arbeidskundig. En we kijken of werken erin zit, eventueel na het volgen van een cursus. We zijn nu aan het proef draaien en zijn verrast dat negen van de tien men sen blij zijn dat we contact opnemen. We willen zeker twee keer per jaar echt con tact. Onze eer ste vraag is: hoe gaat het met u?" „Vaak toch moeilijk. We zien schulden, eenzaamheid of drank problemen. Gelukkig kunnen we bij gemeenten aankloppen voor schuldhulp. Of voor vrijwil ligerswerk tegen eenzaamheid. Dat zijn de eerste stappen om weer mee te doen, misschien ook richting werk." „We doen het verantwoord. Ken ners kijken mee. Wat niet kan, is nog langer niet naar deze men sen omkijken." Jumbo blies deze week een ordinair ge schil met een leverancier op tot publieke bieroorlog. De super won dubbel: volop pu bliciteit voor zijn aanbieding én nieuwe le veringen van Heineken. De actie typeert di recteur Frits van Eerd: hij zoekt graag de grens op - of gaat er net overheen. Annemieke van Dongen Parijs hengelt opzichtig naar de komst van Britse bankiers. Volgens Frangois Ville- roy de Galhau, baas van de Franse centrale bank, werkt de Franse overheid aan diverse lokkertjes die banken moeten stimuleren 'The City' te verlaten. Minister Ploumen (Buitenlandse Handel) mag dit weekend aanschuiven bij de G20-vergadering van handelsministers in Shanghai. Nederland is daar geen lid van, maar gastheer China heeft Ploumen uitgeno digd. Flet is de tweede keer dat Ploumen aan wezig is bij de jaarlijkse vergadering. 1967: ge boren als zoon van Jumbo-op- richter Ka rei van Eerd 2002: directeur van Jumbo 2006: ral lykampioen Gehuwd, drie kinde ren. O donderdag 7 juli 2016 De navigatiespe- cialist haalt 13 van de omzet uit VK en wacht las tige tijden, aldus Barclays. De uitzender lijdt harder onder het Brexitreferen- dum dan finan cial, omdat het sterk conjunc tuurgevoelig is. Toonaangeven de banken ga ven beleggings adviezen. Gold man Sachs zette het aandeel op de kooplijst. Het ingenieurs- bedrijf haalt een flink deel van zijn omzet uit VK, waarschuwen analisten. O o T erug naar de jaren vijftig Natasja de Groot Rotterdam —André van Luijk, Woonvisie Het UWV maakt haast met het herkeuren van de grote groep van 20.000 arbeidsongeschik ten. Nog dit jaar wordt de helft opnieuw beoordeeld. Fred Pa ling, lid van de Raad van Be stuur legt uit hoe het UWV dit voor elkaar denkt te krijgen. Bart van Eldert Amsterdam Waarom duurt het zo lang? Moeten zij vrezen voor hun uit kering? Fred Paling En, hoe gaat het met ze? Uw verzekeringsartsen zijn be zorgd omdat er ook artsen in opleiding keuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12