Anniek van den Brand fcft EUWS 11 De Britse premier deed alles fout vóór en tijdens de oorlog tegen het Irak van Saddam. Toch is hij blij met een zeer kritisch rapport: er is geen kwade wil aangetoond. Op onze knieën baden we vurig dat het gauw over zou zijn. Het hielp elk keer De invasie was een daad van militaire agressie onder valse voorwendselen Het kostte de onderzoe kers zeven jaar en 2,5 miljoen woorden om een vernietigend oor deel te vellen over de Britse deelname aan de oorlog te gen Irak. De belangrijkste conclu sie van Sir John Chilcot en zijn team: de invasie in 2003 kwam te vroeg en de gevolgen ervan waren niet goed doordacht. Het langverwachte oordeel is keihard voor de toenmalige pre mier Tony Blair. Hem wordt ver weten dat hij niet alle vreedzame opties heeft onderzocht en de drei ging van Iraks massavernietigings wapens bracht met 'een zekerheid die niet gerechtvaardigd was'. 'Er ging geen onmiddellijke dreiging uit van Saddam Hoessein', zo staat in het rapport. Ook constateert Chilcot dat de invasie niet alleen was gebaseerd op onjuiste inlichtingen, maar dat er ook onvoldoende is gedaan om die inlichtingen te checken. Ver der zijn de gevolgen van de inva sie schromelijk onderschat, on danks vele waarschuwingen. „We hadden het kunnen weten", zei Chilcot gisteren bij de presentatie. „Het risico van een burgeroorlog in Irak, actieve bemoeienis van Iran, regionale instabiliteit en acti viteiten van al-Qaeda; dit was alle maal duidelijk benoemd vóór de invasie." En: de voorbereidingen voor de ontwikkeling van het Irak na Saddam Hoessein waren 'ge heel inadequaat'. Families van gesneuvelde solda ten - er stierven 179 Britten in Irak - reageerden verbitterd. Ze noem den de oorlog 'een fiasco' en Blair 'de ergste terrorist ter wereld'. Sommige sluiten gerechtelijke stappen tegen de regering niet uit, andere eisen excuses. Veteraan Doug Beattie zei tegen de BBC dat veel soldaten niet durven te vertel len dat ze in Irak hebben gediend. Tony Blair gaf gisteren een uitge breide, en soms emotionele reac tie op het rapport. Hij noemde de beslissing om Irak binnen te val len 'de moeilijkste en meest pijn lijke' van zijn leven. Hij wilde het Iraakse volk bevrijden en bescher men tegen 'het kwaad' van Sad dam, zo zei hij, maar in plaats daarvan werden de mensen slacht offer van sektarisch geweld. „Dit spijt me meer dan u kunt gelo ven." Sinds de invasie zijn er in Irak 251.000 doden gevallen. Tegelijkertijd zei Blair dat hij al tijd 'te goeder trouw' heeft gehan deld en dat hij de 'volle verant woordelijkheid' neemt voor 'even tuele fouten'. Hij voelt zich ge sterkt door de conclusie van Chil cot dat hij het Britse parlement en de bevolking niet met opzet heeft misleid. Labourleider Jeremy Corbyn, een verklaard tegenstander van de Irak-oorlog, liet gisteren geen spaan heel van zijn voorganger. Hij noemde de invasie 'een daad van militaire agressie onder valse voorwendselen'. Premier David Cameron zei dat er lessen geleerd moeten worden uit het rapport. Hij kondigde voor volgende week een tweedaags de bat aan. Het is tegen drie uur 's nachts en ik schrik wak ker van een gil - de mij ne. Het is een reactie op een lichtflits en een scheurende don derslag. Als altijd luister ik of de grote walnootboom achter ons huis in tweeën splijt en zich met krakend geweld in de slaapka mer zal boren - een angst die ik al heb zolang we hier wonen. Er boort zich niets naar bin nen. Wel zet een verdieping la ger dochter (12) het op een schreeuwen. Is het genetisch, vraag ik me af, die diepe angst voor on weer? Of heb ik me, ondanks een heilig voornemen, in de buurt van dochter toch niet goed genoeg weten te beheer sen, en kopieert zij nu klakke loos mijn bange gedrag? Maar waarom is zoon dan geen mo ment geïmponeerd door donder en bliksem? Vroeger thuis had den mijn vader en moeder drie huilende meisjes aan hun bed staan als er ook maar één donder- slag klonk. Mijn moeder legde dan een tweepersoonsmatras in de echtelijke slaapkamer, stopte ons gedrieën in en sliep verder. Als de bui van geen wijken wist, en wij bleven huilen, nam ze ons mee naar beneden. In de woonkamer haalde ze uit een la van de kast een zwart-witprent- je met op de voorkant een ge knielde ridder: de Heilige Dona- tus. Ze las het gebed voor dat op de achterkant stond. Op onze knieën, met gevouwen handjes, baden we vurig dat het allemaal gauw over zou zijn. Het hielp el ke keer weer. Ik kan me niet herinneren dat mijn moeder bang was. Wel ver telde zij hoe ze als kind tijdens onweer uit bed werd gehaald, omdat ze opgroeide buiten het dorp, op een boerderij met een rieten dak. Als de bliksem daar insloeg, moest je er snel bij zijn, of de boel brandde af tot op de grond. In een poging genade af te smeken, liep mijn opa tijdens de bui al wijwater sprenkelend rond de boerderij. Ondertussen baden zijn vrouw en acht kinde ren in de keuken tot de Heilige Donatus. Dochter is inmiddels bibbe rend bij me in bed gekropen. Ik ben zo bang, snikt ze. „Ik schrok zo dat ik me niet meer kon bewe gen." Ik omhels haar en druk haar tegen me aan. „Kom maar V', zeg ik. Ik leg haar gezicht mijn hals en streel haar -ug. Voorheen was dat ge noeg om haar binnen een paar minuten vredig in slaap te laten vallen. Nu ont spant haar lichaam zich niet. Haar lange benen wriemelen zich onder de mijne uit, ze heeft het warm zegt ze, en bij elke lichtflits begint ze opnieuw te huilen. „Ik ben bij je", zeg ik, terwijl ik over haar haar aai. „Dat weet ik", zegt ze, „maar ik ben nog steeds bang." „Vroeger hielp het al als je bij me kroop", zeg ik. „Nog steeds wel, hoor", zegt ze; ik denk om mij gerust te stel len. „Ik ben gewoon iets groter geworden, mam." donderdag 7 juli 2016 Onweer Op deze foto uit 2004 schudt Tony Blair de hand van de toenmalige VS-president George W. Bush. De twee waren leiders van de Coalition of the Willing tegen het bewind van Saddam Hoessein, foto epa Blair stuurde te snel aan op de Irak-oorlog Mark van Assen Londen A Tony Blair foto reuters Labourleider Jeremy Corbyn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11