Provincie subsidieert kustvervoer Terug naar EK '88 ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Eindelijk plannen voor herbouw van de Sint Niklaaskerk De kerk in het Belgische Westkapelle is straks weer bruikbaar. Ook de 25 meter hoge, markante torenspits komt terug. De Sint Niklaaskerk oogt drie jaar na de brand als het spook slot van de Efteling. Glas-in-lood is gebar sten, in de muren groeien plant jes, een oud altaar baadt fotogeniek in het licht. De heiligenbeelden hebben geen gezichten meer. Te gen een pilaar rust het kruis dat ooit op de spits stond. Bobcats rij den af en aan en schuiven as en puin op zwarte bergen. Op 27 maart 2013 ging de Sint Ni klaaskerk in vlammen op. Alleen de muren van het vroegveertien- de-eeuwse gebouw bleven over eind. Sindsdien is er niets veran derd. Pas nu wordt de boel opge- kuist. Tussen de kleine graafmachines loopt Hannes van Crombrugge. De archeoloog, in dienst van een be drijf dat aan sloop en restauratie doet, kijkt wat er na de brand nog allemaal is overgebleven. Het valt mee. „Ondanks dat de kerk drie jaar leeg heeft gestaan komt er veel meer uit dan gedacht. Vooral veel edelmetaal." Van Crombrugge wijst naar kope ren platen die volgens hem ooit de ruimte sierden waar de kelken in opgeborgen werden. „Hier moeten we zeker wat mee doen, anders wordt het maar weggesmeten", wijst de archeoloog architect Philip pe Depotter op een stapel zwartge blakerde stoffen. Onduidelijk is of het priestergewaden of kleden wa ren. Depotter is in de kerk om zijn plan te trekken. Dat de kerk weer wordt zoals voor de brand, dat is uitgesloten. Ook in Westkapelle is het aantal kerkgangers flink ge daald. Het in 1908 aangebouwde deel wordt een multifunctionele ruimte. Het oudere deel, waar het altaar staat, wordt weer kerk. „Vanaf augustus gaan we kijken welke werken noodzakelijk zijn", vertelt Depotter. „Dan gaan we met proefboringen zien hoe de mortel tussen de stenen eraan toe is. Wat precies de impact van de brand is geweest." Een ding is ze ker, de hoge spits komt terug, be looft architect Depotter. De 25 meter hoge spits maakte de Sint-Niklaaskerk beroemd in de wijde omgeving. Schepen die via het Zwin naar Brugge voeren navi geerden op de torenspits van de Sint Niklaaskerk. Vandaar ook dat de Engelsen tijdens de 100-jarige oorlog in 1405, na een mislukte aan val op Sluis, de kerk van Westkapel le in brand staken. In 1412 werd de spits alweer herbouwd op verzoek van de Hanzesteden. Stalen spits Het wordt wel een andere spits. De potter heeft het helemaal voor ogen. „Het zal een stalen spits met horizontale en verticale lijnen wor den die van een afstand transpa rant lijkt maar van dichtbij steeds ondoorzichtiger wordt. We willen de buitenwereld laten zien dat de kerk nu ook een andere functie heeft. De kers op de taart moet de verlichting worden waarmee de to ren straks verlicht wordt. „Heel sub tiel, op een zachte manier. We wil len geen kermis." De provincie betaalt voor in to taal ruim 46.000 euro mee aan de kustbus en de zonnetrein die deze zomer langs de West- Zeeuws-Vlaamse kust rijden. De Stichting Beleef Zeeuws- Vlaanderen, die beide initiatie ven coördineert, ging al uit van provinciale bijdragen. GS hebben daarover gisteren een definitief besluit genomen. De zonnetrein, die dit jaar voor het eerst tussen Breskens en Nieuwvliet rijdt, kan rekenen op een bijdrage van 25.000 euro. GS waarderen het duurzame en toeristische gehalte ervan. Het treintje is toegankelijk voor eigenaren van het pluspak ket van de Zeelandpas. Dat kost 8 euro. De zonnetrein is een toevoe ging op het bestaande openbaar vervoer, erkent het provinciebe stuur. Daartoe behoort de regulie re 'kustbus', lijn 814 van Con- nexxion tussen Breskens en Knokke. Die is gratis voor bezit ters van een 'gewone' Zeeland pas, die 4 euro kost. De stichting moet Connexxion daarvoor wel een afkoopsom betalen. De pro vincie neemt daarvan 21.593 euro voor haar rekening. Zowel het treintje als de bus rij den komende zondag hun eerste ritten. TERNEUZEN Omdat er dit Euro pees Kampioenschap niet gejuicht kan worden voor het Nederlands Elftal, doet café De Vliegende Hol lander in Terneuzen de succesvol le editie van 1988 maar over. Van donderdag tot en met zondag zijn de vier winnende wedstrijden van dat kampioenschap te zien. Donderdag is het Nederland-Enge- land, vrijdag Nederland-Ierland en zaterdag Nederland-Duitsland, steeds om 20.00 uur. De kraker te gen Duitsland wordt voorafge gaan door een EK-quiz. De finale, zondag om 15.00 uur tegen Rusland, wordt opgeluis terd met een optreden van de Orangeband. Ook is oud-voetbal- Ier Barry van Aerle aanwezig. Hij won in 1988 en vertelt over die succesvolle periode in zijn loop baan. Toegang is steeds gratis. De Vlie gende Hollander bevindt zich aan het Tuinpad in Oud-Terneuzen. r \liserére nost»- y Fiat mis«ic6td mine super n°*' K Quemüdmodum mus in te. ,r y Dómineaxaudi clamor mei e. .- woensdag 6 juli 2016 Onder het drie jaar oude puin komt van alles tevoorschijn Guido van der Heijden Westkapelle Zo'n beetje alles dat kon branden ging bij de brand op 27 maart 2013 in vlammen op. Archeoloog Hannes van Cromberge (gele helm) zoekt in de kerk- ruïne naar zaken die de brand overleefden, foto peter nicolai Architect Philippe Depotter (tweede van links) overlegt over de aanpak van de herbouw van de kerk. foto peter nicolai Marlijn de Koning Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 73