Hoogseizoen met hikjes 'Buren hebben geen last van uienbedrijf Dwangverpleging met jaar verlengd 2 ZEELAND Afvallen A ZOMER TIEN KEER BLIJ MET Commentaar Er zijn nog Zeeuwen die zich toch weer zullen ergeren als ze deze zomer ergens per ongeluk in het Duits worden be diend. Maar veel zijn het er niet meer. Deze provincie kent inmiddels de effecten van het toerisme wel. Het hele jaar loop je hier buitenlandse gasten tegen het lijf. Onder ons zijn we in Zee land eigenlijk nooit meer. Dat is doorgaans geen enkel probleem. Vergeleken met Nederlandse toeristen in het buitenland zijn de ve le Belgen en Duitsers die hier komen uiterst voorkomend. Misschien dat Zeeland deze zomer net iets minder gemakkelijk went aan het hoogseizoen. Want zelf kunnen we nog even niet met vakantie. Die is dit jaar nogal laat. Voor de vele Zeeuwen die in de toeristische sector werken, maakt dat natuurlijk niets uit. Die zijn hoe dan ook de hele zomer druk. Met resultaat: het toeris me is hier goed voor zo'n tien procent van de bedrijvigheid, ander half miljard euro aan bestedingen. Dat is niet te versmaden. Het hoogseizoen begint dit jaar met een paar hindernissen. Eerst de mosselen. Die staan er ineens niet zo goed op omdat er sporen van gif in worden gevonden. Vooralsnog absoluut niet ver ontrustend, maar het imago van de Zeeuwse mossel blijkt toch be hoorlijk kwetsbaar. En dan het weer. Dat is zoals altijd grillig. Dus kiezen veel Nederlanders toch nog voor een vlucht naar de zon. Het is even afwachten wat dit doet voor de bezetting hier. Verder is er een paniekerige discussie over het bouwen aan de kust. Hoe beschermt Zeeland de kip met de gouden eieren? Deze hikjes mogen de pret niet drukken. Onder de streep staan voor Zeeland mooie inkomsten uit een drukke, maar gezellige be drijvigheid. Naar zijn aard wel een beetje grillig, maar toch een vas te waarde. Deze provincie zal er jaar op jaar het beste van maken. Toerisme mag naar zijn aard grillig zijn, het blijft een vaste waarde Het plan van Joossen Agro om een uienbedrijf te beginnen aan de Tweede Vlietweg in Oostdijk, stuit op weinig weerstand bij de Reimerswaalse raad. Wethouder Jaap Sinke wist zorgen van protes terende buurbedrijven Jonika en Marbo goeddeels te weerleggen. Beide uienverwerkende bedrij ven lieten via een zienswijze we ten niet op de omvorming van het loonbedrijf van Joossen tot uien- verwerkend bedrijf te zitten wach ten. Hun advocaat zei gisteren in de opinieraad dat de buurbedrij ven zich vooral zorgen maken om de hygiëne, omdat Joossen uien- pellen wil verwerken. De bedrij ven vreesden ook dat de uitbrei ding van Joossen ten koste gaan van hun eigen toekomstige uitbrei dingsmogelijkheden. Volgens Sinke was van dit laat ste punt geen sprake. Enige over last van de uienpellen is volgens de wethouder ook niet te verwach ten, omdat alle activiteiten én op slag binnen de bestaande loods moeten plaatsvinden. De gemeenteraad besluit pas la ter dit jaar definitief over het plan van Joossen. Dit maakt onderdeel uit van een wijziging van bestem mingsplan buitengebied. Daar zijn meer plannen in verwerkt. De activiteiten van Joossen gaan niet ten koste van de andere bedrijven ALMANAK Iedereen weet het: pas op met wat je zegt in het bijzijn van kleine kinderen. Toch haalde een Goese moeder het onlangs in haar hoofd om tijdens het avondeten taal over haar broer uit te slaan die binnen de mu ren van de woning had moeten blijven. „Hij mag wel weer eens een paar kilootjes afvallen", zei ze tegen haar man. Een paar da gen later wipte broerlief even binnen. 'Wat zie je er weer prachtig uit', zei hij tegen zijn 4-jarige nichtje. Zij had een wat minder vleiende bood schap voor haar oom. „En jij moet een paar kilo afvallen!" GOES Rabo en Betho werken samen Fietsen met de burgemeester Pontje vaart op Westerschelde 'S-GRAVENPOLDER Weerstand tegen azc neemt toe 1. WINKELS BLIJVEN IN STAND 2. BANENMOTORS 3. LEVEN INDE BROUWERIJ 4. GELD IN HET LAATJE MIDDELBURG De 45-jarige Oost-Souburger die in 2008 werd veroordeeld tot vijfjaar cel straf en tbs met dwangverple ging blijft vooralsnog onder het regime van de dwangverpleging. De Middelburgse rechtbank heeft beslist dat die dwangver pleging met één jaar moet wor den verlengd. Volgens de behan delaars 'doet hij het goed' en wor den er voorbereidingen getrof fen voor proefverlof. De reclasse ring is ingeschakeld om daarover een rapport te maken. De man werd destijds veroor deeld voor het stelselmatig mis handelen en seksueel misbrui ken van zijn stiefdochter, het mishandelen van zijn partner en het vervaardigen van (kin derporno. De misdrijven von den plaats van 2000 tot en met medio 2007. Zowel de toen zeven jaar oude stiefdochter als zijn partner wer den dagelijks mishandeld. Drie keer per week, zeven jaar lang, misbruikte hij het meisje. Als hem tijdens het misbruik iets niet beviel werd het kind letter lijk het bed uit getrapt. De laat ste twee jaar dwong hij zijn part ner mee te doen aan zijn uitspat tingen en alleen of samen het meisje seksueel te misbruiken. woensdag 6 juli 2016 ii Joeri Wisse Oostdijk —Jaap Sinke Tip? redactie@pzc.nl Rabobank Oosterschelde en sociaal werkbedrijf De Betho werken sinds deze week samen. Vier medewer kers van de Betho legen van maandag tot en met vrij dag postbussen van de Ra bobank op Zuid-Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen. Tevens leveren ze diverse goederen voor de zes Rabo-kantoren. De sa menwerking heeft geen consequenties voor arbeids plaatsen binnen Rabobank. KAPELLE Net als vorig jaar kan er de ze zomer weer door en rond Wemeldinge gefietst wor den onder begeleiding van 'gids' Anton Stapelkamp. De burgemeester van Kapelle neemt op 8 en 15 juli en 19 en 26 augustus van 15.00 tot 17.00 uur weer fietsers mee door de geschiedenis. De start is bij Hof Keizers- weel aan de Hoogeweg 3. Volwassenen betalen, inclu sief consumpties, 5 euro, kin deren 3 euro. HANSWEERT Het pontje tussen Perkpol- der en Hansweert gaat weer op en neer over de Westerschelde. Vanaf ko mende vrijdag tot en met 4 september vaart de pont De Onderneming van De Atol elke vrijdag, zondag, maandag en woensdag drie keer heen en weer. Vertrek tijden vanuit Perkpolder zijn 9.00,11.00 en 16.15 uur, en vanuit Hansweert 10.00, 12.00 en 17.00 uur. Meer in formatie op de-atol.nl. Er is veel onrust onder de in woners van 's-Gravenpolder en 's-Heer Abtskerke. De ma nier waarop de gemeente Borsele er een asielzoekers centrum wil doordrukken stuit op meer weerstand. Het gebrek aan communica tie en informatie maakt de mensen boos. Maar bovenal is er angst.H Winkels en horeca spinnen garen bij de komst van honderd duizenden vakantiegangers. Bijna een kwart van die 1,5 miljard, 363 miljoen euro, landt in de detailhandel. Zeeland telt afgezet tegen haar inwonertal dan ook een bovengemiddeld aantal en ook een enorme rijk dom aan winkels. Uit rapporten van onder meer ING blijkt dat in Zeeland de winkelleegstand minder groot is en dankzij de toeristen ook minder hard doorzet dan in veel andere plattelandsgebieden. Ook ver voersbedrijven (252 miljoen) en vermaakcentra (119) harken veel geld uit het toerisme binnen. Het toerisme en de horeca ontpoppen zich de laatste twee jaar als banenmotors hoewel het deels seizoens gebonden banen betreft Onduidelijk is of het om structurele banengroei gaat. Het toerisme is niettemin goed voor bijna 14.000 banen ofwel ongeveer 12 procent is van de Zeeuwse beroepsbevolking Zeeuwen profite ren mee van het grote aantal toeris tische activiteiten. Hoe saai zou Zee land zijn zonder al die leuke marktjes, toeristische routes en festivalletjes die toeristen afstruinen? Toeristen en dagjesmensen pompen veel geld in de Zeeuwse economie. Ze besteden jaarlijks ruim 1,5 miljard euro in Zeeland. De helft daarvan gaat naar logies en horeca. Het toerisme beslaat inmiddels een tiende van de regionale economie. i-J FOTO ANP/MARCO DE SWART I 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65