t tj 4 NIEUWS In september praten de 27 Het vertrek van de Britten laat Europa zelf in chaos achter. De vraag is welke lessen we uit de Brexit trekken. ©T Vooral niet méér Euro pa, waarschuwt pre mier Rutte zijn ei gen politieke bloed verwant, de Bel gische oud-premier en liberaal fractieleider Guy Verhofstadt. Leiders van de 27 resterende landen komen half september in de Slowaakse hoofdstad Bratisla va bijeen om over hun toekomst zonder de Britten te praten. Doorgaan alsof er niets gebeurd is kan niet, zegt bijna iedereen. Verhofstadt en ook parlements voorzitter Martin Schulz pleiten voor een reuzensprong vooruit. „Europa moet veranderen, of het verdwijnt", meent Verhofstadt. En zwaaiend met opinieonder zoek van de Europese instellin gen: „Europese burgers zijn niet tegen Europa. Ze zijn tegen dit Europa, dat zich specialiseert in de kleuren en precieze maat van een pakje sigaretten, de hoeveel heid water om een toilet door te spoelen of het bedrag aan ge meentelijke subsidie voor een voetbalclub. Maar driekwart of meer wil wel veilige buitengren zen, werkgelegenheid, minder migratie en een steviger optre den tegen terreur." Rutte leest het gevoel van de Europese burger anders: „We moeten niet blind gaan voor meer Europa. Het enige zinnige debat gaat over minder bureau- Stijn Franken had tijdens de behande ling opnieuw betoogd dat Holleeder het afgeperste geld nooit daadwerkelijk in bezit heeft gehad, aangezien het, ook volgens de rechtbank en het gerechts hof, via zakenman Jan-Dirk Paarlberg is weggesluisd. Dat verweer verwerpen de rechters. Zij zien Paarlberg als 'een soort bank' die het geld voor Holleeder bewaarde. Stijn Franken, die het vonnis 'verba zingwekkend' noemt, is het daar nog steeds hartgrondig mee oneens. „De wet schrijft voor dat je alleen geld kunt ontnemen, als je daar de beschikking over hebt gehad. In alle jaren van onder zoek is nooit gebleken dat ook maar één euro bij Holleeder terecht is geko men." En dus kondigt Franken aan dat nog een hoofdstuk kan worden toege voegd. „We gaan in hoger beroep. Deze procedure gaat nog wel even duren." Hoe de rechtszaak ook afloopt, het is zeer de vraag of de Staat ooit een cent van de topcrimineel zal vangen. Op pa pier heeft Holleeder namelijk geen be zittingen. Willem Holleeder gaat in hoger beroep tegen de ontneming van een kleine 18 miljoen euro, waartoe hij gisteren is veroordeeld. Dat zegt zijn advocaat Stijn Franken. In de extra beveiligde rechtbank op Schiphol zijn Willem Holleeder en ad vocaat Stijn Franken aanvankelijk goed geluimd. „Het is altijd goed om de heer Holleeder weer te zien", beaamt Fran ken, die in mei van dit jaar de verdedi ging in Holleeders strafzaak moest neerleggen. Sonja, de zus van Holle eder en zijn ex Sandra den Hartog had den een klacht ingediend wegens belan genverstrengeling bij de Orde van Ad vocaten. Op dringend advies van de Amsterdamse deken trok Franken zich terug. De ontnemingsprocedure voert hij nog wel. Als de rechter het vonnis voorleest in de ontnemingszaak, verstrakken de ge zichten van beiden al snel. Het oordeel van de Haarlemse rechter luidt dat Hol leeder, net zoals eerder gevonnist, een kleine 18 miljoen euro moet terugbeta len. 17.952.921,75 euro om precies te zijn. Dat bedrag heeft hij volgens de rechters afgeperst van de geliquideerde vastgoedhandelaren Willem Endstra en Kees Houtman en van zakenman Rolf Friedlander. Terwijl de rechter het vonnis voorleest, schudt Holleeder re gelmatig opzichtig van nee. Het is het voorlopig slot van een pro cedure die zich al tien jaar voortsleept. In juli 2012 was Holleeder al veroor deeld tot het betalen aan de Staat van een kleine 18 miljoen euro, maar het Amsterdamse gerechtshof haalde een streep door dat vonnis. Het proces moest opnieuw, omdat de voorzitter van de Haarlemse rechtbank Rino Verpalen zich na uitlatingen in de media schuldig had gemaakt aan partijdigheid. En zo moest de he le ontnemingszaak weer over. 10 dagen Istrië Opatija 10/12 dagen Kust van Dalmatië RR. Dalmatische kust 10 dagen Porec Istrië 12 dagen Makarska Riviera en Dubrovnik 12 dagen Rondreis Kroatië woensdag 6 juli 2016 Holleeder moet miljoenen betalen fi ooral niet méér Europa' Frans Boogaard Eelco van den Heuvel Straatsburg De rechter heeft gisteren bepaald dat Willem Holleeder een kleine 18 miljoen euro, geld dat hij via afper sing zou hebben verkregen, moet te rugbetalen. Koen Voskuil Paul Vugts 1 Holleeder moet, net zoals eerder gevon nist, een kleine 18 mil joen euro terugbeta len. 17.952.921,75 eu ro om precies te zijn. Dat bedrag heeft hij volgens de rechters af geperst. Willem Hol leeder is de Staat 18 mil joen euro schuldig. FOTO HH Amsterdam it rJj.1 2 i-v Vertrekdata: 18, 25 juli 15, 22, 29 aug/12,19,26 sept etc. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! I Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 22 aug 5,19 sept 3 okt Vertrekdata: 22 aug 5,19 sept 3 okt Vertrekdata: 11 juli 22 aug19 sept/3,17 okt lil» 11 Vertrekdata: 18 juli 15,29 aug 12,26 sept710,24 okt Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: 5 www.bolderman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4