29°C <D Pas op voor scheurbuik met je bladsnijder 2 DE REDACTIE Fruit Een fruitcocktail bij de barbecue, een smoothie op een zonnig terras, een bakje aardbeien bij het ontbijt, of gewoon een stuk watermeloen tussendoor: in de zomermaanden gaat fruit er in als zoete koek. Maar hoe Nederlands is ons fruit? f HOE IS'T DAAR? The Great War Bach Evert Kwok VANDAAG... TAKKENWIJVEN /"7~\ 8 elfs appels en peren, die we op eigen bo dem telen, komen vaak uit het buiten land. Tot begin juli I moet je al aardig je I best doen een paar stuks Hollands fruit op de kop te tik ken in de supermarkt, zo bewijst een bezoek. De appels komen allemaal uit Nieuw Zeeland, de eigen kweek is nog niet rijp. De kersen komen uit Griekenland; als het goed is kunnen we binnenkort wel lokale trossen aanschaffen. Wat wel van eigen bo dem komt, zijn de bosvruchten: aardbeien, bessen en bramen. En een enkele peer. Waarschijnlijk is die nog van vorig jaar en met ingenieuze technieken vers gehouden. Hoe zit dat met ons zomerfruit? Er is toch geen enkele reden om 'onze' aardbeien, bramen en kersen 's zo mers uit vreemde oorden te ha len? De Nederlandse vrucht is wereldwijd gewild. We voeren voor 4,9 miljard euro aan vruchten van topkwaliteit uit. Je zou zeggen: meer dan genoeg productie om ons te voeden met fruit van eigen bodem. Maar dat doen we niet. We importeerden in 2015 zelfs voor 7,4 miljard euro aan groente en fruit. Niet geheel onlogisch: exotische vruchten als Onze telers concurreren vooral met het weer ananas en banaan groeien niet in ons koude kikkerlandje. Daarom varen en vliegen we ze in uit tropi- scher oorden. Maar we eten ook Griekse kersen terwijl de kers toch een typisch voor beeld is van Nederlands zomerfruit. Worden onze oer-Hollandse kersen telers eruit geconcurreerd door de Grieken? Volgens Leonard Kamp schoër van Fruitmasters, een coöpe ratie van ruim 425 Nederlandse fruit telers, is dat zeker niet het geval: „Te lers van zomerfruit concurreren niet met het buitenland maar met het weer." De vraag naar zomerfruit is name lijk sterk afhankelijk van zomers weer. Je krijgt pas echt zin in een doosje verse Hollandse kersen als buiten het zonnetje schijnt. Maar het natte voorjaar dat we achter de rug hebben kan ook desas treuze gevolgen hebben 'i voor de kwaliteit van de kersen, die buiten in de volle grond staan en door de overvloed aan water kapot dreigen te sprin gen. Maar gelukkig staan Nederlanders erom bekend dat ze de natuur naar hun hand weten te zetten. Het meeste zomerfruit groeit onder bescher- IK NAM LAATST EEN SLOK WATER TIJDENS HET ZWEMMEN IN HET^ LAGO>IAGGIOREflfl De kauw woensdag 6 juli 2016 GO Paramaribo Sarvesh Bhagwat reisde naar Suriname en zit daar ook in de regen. Sarvesh Bhagwat (22): „Het regent! Dat is niet wat ik voor ogen had toen ik aan Suriname dacht. In de twee dagen dat ik hier ben, is dit de eer ste keer dat het zo uit de lucht komt vallen. Het is voor mij dus lekkere afkoeling. Er zijn wel veel muggen. Ik denk dat het iets met het natte weer te maken heeft. Ik ben helemaal lekgeprikt, mijn armen en benen zitten onder de bul ten. Ik heb geen mug- genspray meegeno men, omdat ik had gehoord dat die in Suriname beter was. Nu is het te laat." Piet van Dijk, verslaggever AD Amersfoortse Courant, combineert deze zomer zijn drie grote passies: Wie zich verdiept in de Eer ste Wereldoorlog stapt een nieuw universum binnen. Naast de talloze films en boeken draait er op Youtube wekelijks een serie over deelonderwerpen onder de naam The Great War. Wie niet achter de computer wil, leze Een kleine geschiedenis van de Grote Oor log van Koen Koch. Superboek. Genieten van Bach is het hoogste wat een mens kan bereiken. Naast de 500 nieuwe boeken die jaarlijks wereldwijd over Bach verschijnen (met als topper Christoph Wolffs biografie) en minstens evenzoveel cd's is het project All of Bach van de Nederlandse Bachvereniging, die elke week een Bachwerk met toelichting in tekst en film presenteert, een openbaring. www.allofbach.nl. Je blijft kijken. ...is het precies 59 jaar geleden dat ene John Lennon Paul McCartney ont moette op een tuinfeest in Liver pool. ...mag u uw buurman of buurvrouw kus sen, want het is Wereld Kusdag. ...in 1921 was de gemeten gemid delde dagtempe ratuur slechts 4,7 graden. i o N Gerda Bosman (rechts) en Corlijn de Groot, auteurs van De tuin als lusthof slagveld, schrijven elkaar dagelijks over hun belevenissen in de eigen tuin. Ha Corlijn, Niet dat ik een partypooper wil zijn, maar de uitnodiging voor je huwelijk met Grote bladsnij der moet ik helaas afslaan. Je bent namelijk al getrouwd met je appelboom, bessenstruik en rabarberplant. Al appeletend heb je dat mis schien niet door. Je weet pas wat je mist als ze er niet zijn. Als je stopt met je relatie met fruit en verder gaat met je bladsnijderbij heb je kans te Zomerfruit van eigen bodem Roland Duong 44 —Leonard Kampschoër Vogels vervelen me nooit. Atlas Con tact geeft een belachelijke mooie serie monografieën uit over vogels. Topper is wel het boek De Kauw van de kunstenaar Achilles Cools. Die ontdekte najaren geleefd te hebben tussen een kolonie dat kauwtjes op mensen lijken: ze kennen homoseksualiteit, dialec ten, carrièreplanning, overspel, leugens en bedrog. EVEïTKlUOK NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46