BUITEN Resedabij f ZEELAND 11 Op zoek naar mooie wandelingen? Gebruik eens een route-app. En kom tereoht in betoverend mooie gebieden als de Zeepeduinen. NATUURJOURNAAL Heel veel mensen doen het al, voor mij was het de eerste keer: wandelen met een route-app. Ik ben nog nooit zo vaak verkeerd gelopen. De app (Natuur Routes van Na tuurmonumenten) op zich is pri ma. )e downloadt een van de 260 routes en je positie wordt onder weg weergegeven in de route. Loop je langs een punt waar infor matie over is, dan krijg je automa tisch een melding. Het probleem is dat je te vaak op je telefoon kijkt. Je raakt ge fixeerd door het pijltje dat je posi tie aangeeft. Moet ik hier nu naar rechts? Hier? Of toch hier? Had je voor je uit gekeken, dan had je in het zand allang de rode paal zien staan met een pijl naar rechts. Maar die zag je niet, want je keek op je scherm. Waar de app wel heel goed voor is: de keuze van de wandeling. Ik ben niet zo bekend op Schou- wen-Duiveland en koos blind een route: Zeepeduinen en Slot Haam stede, 5,6 kilometer. Niet weten de dat ik zou terechtkomen in een van de mooiste gebieden van Nederland (en misschien wel het mooiste van Zeeland). De wandeling is goed en wel be gonnen of er verschijnt al een melding op mijn telefoon. 'Slot Haamstede' lees ik en dat klopt, want daar sta ik tegenover. Via de Weststraat loop ik naar de Mool- weg en daar moet ik ergens naar links, zie ik in de app, maar waar? Hier misschien, bij deze immense trap? Volgens de app moet ik nog een stukje verder lopen en pas dan afslaan. Maar zo'n trap, die kun je toch niet links laten lig gen? Het is een goede keuze. Aan het einde van de trap sta ik oog in oog met een gigantische bunker in de vorm van een walvis. De app meldt zich. 'Dit was in de Tweede Wereldoorlog het zenuw centrum van de Atlantikwall op Schouwen-Duiveland. De Walvis bunker was de commandobun ker.' Het pad langs en over de bun ker leidt naar een uitkijkpost met uitzicht over de duinen. In de ver te blinkt de vuurtoren van Nieuw-Haamstede in de zon. Bij een klaphek begint de echte wan deling door de Zeepeduinen, het heuvelachtige duinlandschap dat sinds 2981 door Natuurmonumen ten wordt beheerd. Al snel kom ik langs een meer tje met de schitterendste weer- De wandeling Ik moet ergens naar links, zie ik in de app, maar waar? Hier misschien, bij deze immense trap? spiegelingen van stapelwolken in het water. En nog een meertje, en nog een, het ene nog mooier dan het andere. Bij een groot meer volg ik de app en sla linksaf. Om hoog door het zand en omlaag, langs bunkers en grazende po ny's. 'De pony's eten het teveel aan gras weg', aldus de app. Ineens lijkt het alsof iemand op de deur klopt. Tok, tok, tok, tok. Uit gewoonte kijk ik om. Het duurt even voordat ik in de gaten heb dat het een specht is. Het wandelpad gaat weer sterk omhoog. Boven is de beloning groots: een onwaarschijnlijk mooi meer, met de helderste kleuren blauw (de lucht weerspiegeld in het water) en groen (het gras) die ik in tijden heb gezien. Aan de overzijde graast een kudde shet- landpony's. Afgezien van vogelge- fluit is er niets anders te horen dan het gestage gegraas van de po ny's. Wat een plek. De variatie van landschap is ook daarna groot. In het donkere, koele bos zakken mijn schoenen plotseling weg in een modder pad. Even later ploeg ik omhoog door het zware, warme zand. Het rondje eindigt bij het grote meer, waar je terug kunt naar de uitkijk post, de bunker en de trap naar de bewoonde wereld. De telefoon kan uit. Het was ondanks mijn inge bouwde tom-tom, even tjes zoeken vorige week naar het kantoor van Delta Project Management. Het zit aan de Edisonweg in Vlissingen, maar daar raakte ik een paar keer het spoor bijster. Zodoende kwam ik iets te laat op de bespreking over de toekomst van de Zeeuwse kust- vogels en het daarvoor ontwikkel de zeveneilandenplan. Maargoed; via de telefoon werd ik naar bin nen 'gepraat' waar gastheer Floor en collega Wannes al op mij wachtten. Wat er allemaal besproken werd, is nu even niet aan de orde; maar wel wat er terloops in de wandelgangen ter sprake kwam. Op een braak liggend veldje vlak bij zouden resedamaskerbijtjes huizen, zo wist onze gastheer te vertellen. Nu is dat een verre van alledaagse soort, die in Nederland vrijwel beperkt is tot het rivieren gebied en de duinen. Dus liepen we na afloop van de bespreking even het veldje op. Daar was al di rect sprake van een interessante plantengroei. Veel bijenorchissen, kruipend stalkruid en de prachtige made- lieffijnstraal, die om een of andere duistere reden v ineens zomer- fijnstraal blijkt te he ten. Jam mer, want de oude naam was heel erg toe passelijk en de naam zo- merfijnstraal vertelt helemaal niets over deze plant. Genoeg gemopperd; we liepen naar de rand van het veldje waar een stuk of wat planten van de wilde reseda groeiden. Bepaald geen grote groeiplaats, maar het was maar secondenwerk voor we de prachtige resedamaskerbijtjes ontdekten. Ze vlogen er met tien tallen. Helemaal in tegenstelling tot Neeltje Jans, waar een zoek tocht in vele honderden reseda- planten geen enkel resedabijtje op leverde. Natuur is ook leuk door haar onvoorspelbaarheid! Walvisbunker Slot Haamstede HAAMSTEDE BURGH Shetlandpony's grazen langs een van de vele meertjes in de duinen. Zeepeduinen De Zeepeduinen: misschien wel het mooiste gebied van Zeeland. AFSTAND: 5,6 KILOMETER «V. *4 ft. woensdag 6 juli 2016 r Append de duinen in Sven Remijnsen Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag lopen we door Burgh-Haamstede Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland. Chiel Jacobusse maps4news.eom/@Andes Resedamaskerbij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39