Rabo gaat in zee met Zeeuws crowdfund 8 ZE REYNIER EN DITTE DE MUYNCK WINNAARS VAN DE CULTURELE PRIJ: Als hij kan schilderen, dan is Reynier de Muynck gelukkig. En als hij gelukkig is, is Ditte dat ook. Een kleurrijk en creatief stel uit Goes over leven, werk en elkaar. De Rabobank zal mkb'ers doorver wijzen naar ZIB Crowdfunding. In april sloot de bank al samenwer kingsovereenkomsten met Collin Crowdfund en Oneplanetcrowd. De bank spreekt tegen dat het fi- nancieringsverzoeken van onder nemers afschuift naar crowdfun- dingsorganisaties. „De Rabobank wil de financiële motor zijn voor ondernemend Nederland door on dernemers te helpen met het vin den van financiering voor hun plannen. Daarvoor kijken we ver der dan alleen onze 'eigen winkel' en zoeken we samenwerking met andere financiële partijen. Alle drie de crowdfundingpartners van Rabobank zijn sterk gericht op het mkb. Dankzij deze unieke samenwerking gaan we onderne mers, voor wie crowdfunding pas send kan zijn, beter en sneller hel pen met het rondkrijgen van hun financiering", zegt Eric Saris, di recteur Bedrijven van de Rabo bank. Volgens de bank kiezen on dernemers steeds vaker voor een mix van financieringsvormen. Ze steken er eigen geld in, halen geld op bij het publiek via crowdfun- dingssites en kloppen voor het res tant aan bij de bank. „Als het gaat om risicodragend kapitaal praat het voor een bank een stuk makke lijker als een ondernemer al het vertrouwen geniet van mensen die in het bedrijf investeren en er zelf ook eigen geld in steekt", vult woordvoerder Marie-Christine Reuskens van Rabobank aan. ZIB Crowdfunding is voor de bank een serieuze partij. De inves teringsmaatschappij van de beken de Zeeuwse ondernemer Henk van Koeveringe (Mr. Roompot) haalde vorig jaar ruim de helft (to,6 miljoen euro) van het geld op voor renovatie van het zieken huis in Vlissingen. e 's-Heer Hen drikskinderen- dijk in Goes. Een dorpse straat, maar wel vlakbij het centrum. Wie bij Reynier en Ditte de Muynck moet zijn, heeft geen huisnum mer nodig. Want halverwege de dijk valt hun woning annex ate lier direct op. Een rode en een blauwe deur, beelden buiten, het oogt mediterraans. Het kan niet missen, hier wonen artistiekelin- gen. Reynier en Ditte de Muynck. Een kleurrijk stel, letterlijk en fi guurlijk. Vol levenslust vooral. Reynier neemt de verslaggever van deze krant nauwkeurig in zich op, met zijn helblauwe ogen vanonder zijn witte nylon hoed ('5 euro, uit Thailand'). De reden van het bezoek is deels een mea culpa: vorige maand ontvingen Reynier en Ditje, zoals haar naam officieel luidt, de Culturele Prijs van de gemeente Goes'vanwege de artistieke en spirituele wijze waarop ze een inspriatie zijn voor velen'. Alle reden om eens wat uitge breider stil te staan bij het duo dat eigenlijk niet zo nodig het middelpunt van de belangstelling wil zijn, vooral Reynier niet. „Ik hoef niets te bewijzen, geen er kenning", zegt hij. De prijs was dan ook een verrassing. „We zien het als een mooie erkenning." De lange, ranke kunstenaar, autodi dact fijnschilder, is bedeesd, bijna autistisch, zoals hij zelf zegt. Ditte is het tegenoverge stelde. Het werkt al 45 jaar goed, maar niet altijd. „We zijn gelief den, maar soms is er ruzie. Of zijn we een tijdje goede vrien den", zegt Ditte. Maar vooral ziels verwanten, luidt het antwoord op de vraag hoe ze hun relatie zouden omschrijven. „Dezelfde denkbeelden. En juist als je niks zegt, is de band zo groot." De bescheidenheid van Rey nier is niet vals, maar ook niet no dig. Want inderdaad, hij hoeft zich niet te bewijzen. Op talloze plekken duikt zijn werk uit de af gelopen decennia op. En hij leer de jongens als Stefan Thelen, Wout Kole en Barre Verkerke, die allemaal flink aan de weg timme ren tot ver buiten de landsgren zen, de kneepjes van het vak. Dit te: „Reynier is een solist, als hij niet kan schilderen gaat het niet goed. Het houdt de gekte weg." Maar ondanks haar meer dan vlotte babbel heeft ook Ditte toch een bepaalde terughoudend- PASPOORT heid. Met bijvoorbeeld het feit dat ze astroloog is, loopt ze niet te koop. Want inderdaad, als je je bezighoudt met dingen die door sommigen als 'zweverig' worden bestempeld, ben je al gauw een buitenbeentje. „We hebben ons zelf ook wel zo beschouwd", zegt Ditte. „Alles is zo geconditio neerd." Ze is lang chaotisch ge weest, zegt ze. „Tegen het psycho tische aan." Reynier: „Het was ook wel de LSD hoor. Toen ik je leerde kennen, stond je tegen ko kende aardappels te praten." Toch is er een kentering gaan de, merken ook Reynier en Ditte. „Ik las pas geleden voor het eerst het woord 'spiritueel' in positieve zin in de krant", zegt Reynier. „Wij zijn hippies. Meditatie, as trologie, dat durfde je niet hardop te zeggen. Je merkt heel snel wan neer iemand daar niet voor open staat, maar de laatste tijd veran dert dat." Het interview vindt plaats daags na de zonnewende, die de De Muyncken elk jaar vieren met een samenkomst met gelijkge stemden bij het Goese Sas. En kort daarvoor traden ze met hun gezelschap Nada Naga op tijdens het Eigenwijs Festival in Vierhou ten. Nada Naga creëert inmiddels al twintig jaar een soort geluids landschappen, met gezongen, ab stracte klanken. „We zijn gewoon een keer begonnen, en op een ge geven moment lagen mensen te huilen", herinnert Reynier zich. Bij Nada Naga heeft hij naar ei gen zeggen leren samenwerken. Hij is er van overtuigd dat de klanken bezoekers bij hun kern kunnen brengen. Ook heeft hij een klankschaal die een aantal mensen al van kwalen heeft afge holpen, zoals gevoelloze vingers en voeten. „Ik wil daar ook meer mee gaan doen. Ik wil uitzoeken: is het die schaal, ben ik het?" Nu is Reynier overigens de laat ste om te zeggen dat hij mensen kan genezen. Maar zowel hij als Ditte gelooft in de heilzame wer king van muziek, van klanken, van trilling. „Alles resoneert", zegt Ditte. Met lymfeklierkanker fase 4 dat in zijn lijf woekert, had Reynier zelf'al een paar keer dood kunnen zijn'. In 2003 was hij na chemobehandelingen al een keer genezen verklaard, maar de ziekte kwam terug en eigen lijk is nu weer een stamceltrans plantatie nodig. Maar op dit mo ment zoekt hij zijn heil in medita tie ('elke dag een uur') en hoopt dat wietolie 'iets' doet. Want zie kenhuizen en hun protocollen, daar heeft hij niet meer zo'n trek in. Toch kan het soms niet an ders, bleek een week na het ge- sprek. Een opname was noodzake lijk. In een vergaderkamer van het ADRZ in Goes kwam hij zich zelf nog tegen, een schilderij wel teverstaan. Uit de jaren tachtig en 'helemaal vergeten dat het be stond', schreef Ditte op Facebook. 'Het hing beroerd, dus Reynier heeft het nog even verhangen. De kabel brak, het was een klein avontuur'. Het gaat inmiddels weer beter met Reynier. Terug naar die warme junidag, thuis aan de 's-Heer Hendrikskin- derendijk waar ze sinds 1989 wo nen en werken. Binnen heerst een mystieke, spirituele sfeer. Overal kunstwerken van Reynier, maar óók een flatscreentelevisie en een computer. Want wereld vreemd zijn ze absoluut niet. Rey- woensdag 6 juli 2016 De Rabobank en Zeeland Invest ments Beheer (ZIB) Crowdfun- ding slaan de handen ineen om ondernemers in het midden- en kleinbedrijf sneller te helpen met financiering. Frank Balkenende Middelburg miljoen euro wist ZIB Crowd funding vorig jaar bijeen te sprokkelen voor renovatie van het ziekenhuis in Vlissingen. Nu gaat de Zeeuwse crowdfunder samenwerken met Rabobank. 'Wat wij doen is no< Luc Oggel Reynier de Muynck (Mid delburg, 1952) HBS in Goes (niet afge maakt). Drie maanden Kunst academie in Gent, ook niet af gemaakt. Begon in de jaren '70 met ex poseren in Antwerpen, Goes, Middelburg en omgeving. In de jaren '80 en '90 expo seerde hij in Amsterdam bij Galerie Siau en galerie Hea ven on Earth, in Parijs bij Lide wij Edelkoort, Düsseldorf (Karsten Schewe) en Frank furt. In de jaren '90 is hij verbon den aan Holland Art galerie. Gesitueerd in de Bijenkorf van Eindhoven, Amsterdam en Rotterdam. Hij maakte vele schilderijen voor de Holland-Amerikalijn, ook kamerschermen. Decors voor de VPRO. Opgenomen in de collectie van de ING-bank. Heeft vele muurschilderingen in huizen gemaakt, en andere opdrachten. Hij heeft vaste klanten en verzamelaars. Maakte meer dan 750 schil derijen. Ditje de Muynck-lversen ('s-Gravenpolder, 1951) Groeide op in een muzikaal gezin, stond al als jong meis je op het podium. Ging na haar middelbare school op reis. Tijdens haar reizen werd haar interesse voor filosofie, astrologie, religie en andere culturen gewekt. Ze ontmoette Reynier tussen twee reizen in en trouwde met hem in 1972 in India in de Ganges en in mei 1973 nog een keer in Goes. Richtte samen met Reynier Nada Naga op. Reynier en Ditte hebben drie kinderen: Gayan (1975), Myr- za (1978) en Leyla (1993)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36