Eerste explosieven op terrein marinierskazerne gedemonteerd Delta moet nog steeds splitsen 4 ZEELAND t Veiligheidsregio stelt gemeenten voor de keuze Gemeenten moeten meer betalen als ze willen dat de Veiligheidsregio haar werk kan blijven doen. Anders zullen taken geschrapt worden. Dik een half miljoen euro komt de Veiligheidsregio Zeeland in 2017 tekort als de dertien gemeen ten niet bereid zijn meer te beta len. Het dagelijks bestuur van de VRZ stelt vrijdag aan de dertien burgemeesters voor om hun bij drage te verhogen. De burgemees ters vormen samen het algemeen bestuur van de VRZ. Een aantal gemeenteraden (Middelburg, Vlis- singen en Borsele) heeft vooraf gaand aan de vergadering al laten weten niets te voelen voor een ver hoging van de bijdrage. De financiering van de VRZ, waar in onder meer de vroegere gemeentelijke brandweerkorpsen zijn ondergebracht, is al jaren een heet hangijzer. Sinds 2013 betalen de dertien gemeenten in totaal 23,3 miljoen euro aan de VRZ. Dat bedrag is sinds 2013 niet verhoogd. Maar het water staat de VRZ nu aan de lippen, vandaar het voor stel om de bijdrage gemiddeld met zo'n 2 procent te verhogen. Het gaat om een extra bijdrage die varieert van ruim 13.000 euro voor Kapelle tot ruim 73.000 euro voor Terneuzen. Bij ongewijzigd beleid komt de VRZ volgend jaar 7 ton te kort. Een deel kan de VRZ zelf opvan gen, maar voor een half miljoen ontbreekt de dekking. Dat geld moet dus van de gemeenten ko men. In het begrotingsvoorstel biedt het bestuur ook een alternatief. Schrappen van taken in plaats van lappen. Afschaffen van de duik teams, afstoten van redvoertuigen en schrappen van de programma's Maritieme Veiligheid (op en rond de Westerschelde) en Veerkrach tig Zeeland (bevordering zelfred zaamheid burgers) besparen de VRZ vele tonnen. Het bestuur plaatst daarbij wel een kanttekening dat door deze be- De Veiligheidsregio vraagt de gemeenten hun bijdrage met gemiddeld 2 procent te verhogen zuinigingen 'wettelijke taken in het gedrang komen'. Sinds vorig jaar hebben vooral plattelandsgemeenten meer geld gekregen van Den Haag voor vei ligheid. Ze zijn echter niet ver plicht het aan de Veiligheidsregio door te geven. Dit leidde vorig jaar al tot een opmerking van Rob van der Zwaag, burgemeester van Veere en in het bestuur van de VRZ belast met de financiën. Hij vond het moeilijk uit te leggen dat gemeenten wel extra geld van het Rijk hebben gekregen voor vei ligheid, maar dat ze samen niet meer geld over hebben voor de Veiligheidsregio. De VRZ waarschuwt dat in de toekomst nog meer geld nodig is. De komende jaren zal veel materi aal vervangen moeten worden wat leidt tot oplopende kosten. Tij dens de reorganisatie van de brandweerzorg is gewacht met de aanschaf van nieuwe voertuigen en materiaal. Die achterstand moet worden ingehaald. De eerste bom bij Verholen Vliet werd 's morgens gedemonteerd. Van het tweede explosief, dat aan de Oostelijke Bermweg lag, wer den de ontstekingen laat in de middag verwijderd, omdat toen het in de buurt liggende Trai ningscentrum dicht was. De twee bommen zijn de afgelopen weken blootgelegd en ingekap seld in een soort bunkers van sta len containers. Over die contai ners werden bergen zand ge stort. Aan de kant van de berg met de minste bebouwing in de buurt werd geen zand gestort om bij een eventuele ontplof fing niet het effect van een aard beving of uitbarstende vulkaan te creëren. Hoewel het voor de EOD-mede- werkers een 'reguliere demonta ge' was, werden wel alle veilig heidsmaatregelen in acht geno men, benadrukte sergeant-ma joor Vincent ('liever geen achter naam'). De leider van de operatie legde uit dat de vijfhonderdponders soms met de neus naar boven in de klei staan. De twee bommen die dinsdag werden gedemon teerd, worden morgen tot ont ploffing gebracht. Drie bommen in de omgeving worden vandaag ontmanteld en direct tot ontplof fing gebracht. „Die drie bommen liggen verder van de bebouwing af en hoeven daardoor niet eerst naar een andere plek worden ge bracht." MIDDELBURG Energiebedrijf Del ta moet binnen een jaar worden opgesplitst. De Autoriteit Consu ment Markt (ACM) heeft de ter mijn voor de splitsing definitief vastgesteld op 30 juni 2017. Delta heeft zich lang verzet tegen de ver plichte splitsing. Het Zeeuwse bedrijf kreeg eer der uitstel van de ACM voor het loskoppelen van de netbeheerders- tak van het energieleveringsbe- drijf. Energiebedrijven Nuon en Essent hadden daar bezwaar tegen gemaakt, maar Delta betoogde dat het de extra tijd écht nodig heeft. Een woordvoerder van Delta laat weten dat door de beslissing van de ACM nu niets verandert voor het bedrijf. „We hadden ons al ingesteld op die termijn en die blijft nu overeind." Al in 2008 is wettelijk vastge legd dat energiebedrijven geen ei gen transportnet meer mogen heb ben. Delta is samen met Eneco het enige bedrijf in Nederland dat nog stroom opwekt én beschikt over eigen kabels voor de levering van elektriciteit. De twee bedrijven verzetten zich tegen de opsplitsing, omdat de stroomprijzen laag zijn en het netwerkbedrijf een zekere bron van inkomsten is. Ook vrezen ze na een splitsing te worden opge slokt door een groot buitenlands bedrijf, zoals dat met Nuon en Es- sent gebeurde. In reactie op de splitsing zette Delta delen van het bedrijf in de etalage, maar de verkoop wil niet echt vlotten. 112 NIEUWS Betrapt zonder rijbewijs Man geeft zichzelf aan Man gewond bij bedrijfsongeval Hoogwerker haalt man uit flat woensdag 6 juli 2016 Lappen of schrappen Theo Giele Middelburg De Explosieven Opruimings dienst Defensie (EOD) demon teerde gisteren twee vijfhon derdponders in de omgeving van het terrein van de toekom stige marinierskazerne. René Hoonhorst Vlissingen MIDDELBURG De politie heeft maandag in Middelburg en Terneuzen twee mannen betrapt op het rijden zonder rijbewijs in een auto. De een, een 42-ja- rige Middelburger, kreeg een boete, omdat hij met een auto in de J.W. Thibaut- straat in Middelburg tegen een geparkeerd voertuig was gereden. Hij beschikte wel over een buitenlands rij bewijs, maar dat is hier niet geldig. Een 26-jarige man uit Terneuzen werd betrapt op de Bernard Zweerslaan in Terneuzen op het rijden zonder rijbewijs. VLISSINGEN Een man gaf zichzelf maan dagavond aan op het politie bureau in Vlissingen. Hij had volgens de politie nog een forse geldboete openstaan. De politie verzocht hem die te betalen of ervoor de ge vangenis in te gaan. De man had zijn toiletspullen al bij. De politie bracht hem over naar cellencomplex Toren- tijd in Middelburg. VLISSINGEN Bij een bedrijfsongeval in Vlissingen is dinsdag een persoon gewond geraakt. Het ongeval vond rond 11.10 uur plaats op een bouw plaats aan de Hellingbaan, meldt HV Zeeland. Twee ambulances en de brand weer werden ingezet om het slachtoffer te helpen. Omdat deze op een verdie ping lag is de ladderwagen ingezet om de gewonde naar beneden te takelen. Het slachtoffer is vervol gens met onbekende ver wondingen naar een zieken huis gebracht. VLISSINGEN Bij een incident in een flat aan de Hercules Segher- slaan is dinsdagavond een man gewond geraakt. Omdat de man niet meer met de trap naar beneden kon, heeft de brandweer hem met een hoogwerker uit het gebouw gehaald. De precieze toedracht van het incident, dat rond 18.45 uur gebeurde, is onduidelijk. Sergeant-majoor Vincent van de EOD laat zien hoe de bom in de klei steekt en hoe hij het explo sief van onderen af gaat ontmantelen, foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32