Hoogseizoen met hikjes Woongoed bouwt 200 appartementen Dwangverpleging met jaar verlengd 2 ZEELAND Afvallen ZOMER TIEN KEER BLIJ MET Commentaar Er zijn nog Zeeuwen die zich toch weer zullen ergeren als ze deze zomer ergens per ongeluk in het Duits worden be diend. Maar veel zijn het er niet meer. Deze provincie kent inmiddels de effecten van het toerisme wel. Het hele jaar loop je hier buitenlandse gasten tegen het lijf. Onder ons zijn we in Zee land eigenlijk nooit meer. Dat is doorgaans geen enkel probleem. Vergeleken met Nederlandse toeristen in het buitenland zijn de ve le Belgen en Duitsers die hier komen uiterst voorkomend. Misschien dat Zeeland deze zomer net iets minder gemakkelijk went aan het hoogseizoen. Want zelf kunnen we nog even niet met vakantie. Die is dit jaar nogal laat. Voor de vele Zeeuwen die in de toeristische sector werken, maakt dat natuurlijk niets uit. Die zijn hoe dan ook de hele zomer druk. Met resultaat: het toeris me is hier goed voor zo'n tien procent van de bedrijvigheid, ander half miljard euro aan bestedingen. Dat is niet te versmaden. Het hoogseizoen begint dit jaar met een paar hindernissen. Eerst de mosselen. Die staan er ineens niet zo goed op omdat er sporen van gif in worden gevonden. Vooralsnog absoluut niet ver ontrustend, maar het imago van de Zeeuwse mossel blijkt toch be hoorlijk kwetsbaar. En dan het weer. Dat is zoals altijd grillig. Dus kiezen veel Nederlanders toch nog voor een vlucht naar de zon. Het is even afwachten wat dit doet voor de bezetting hier. Verder is er een paniekerige discussie over het bouwen aan de kust. Hoe beschermt Zeeland de kip met de gouden eieren? Deze hikjes mogen de pret niet drukken. Onder de streep staan voor Zeeland mooie inkomsten uit een drukke, maar gezellige be drijvigheid. Naar zijn aard wel een beetje grillig, maar toch een vas te waarde. Deze provincie zal er jaar op jaar het beste van maken. Toerisme mag naar zijn aard grillig zijn, het blijft een vaste waarde Het worden kleinere appartemen ten die verspreid in Middelburg worden gebouwd nabij winkels en andere voorzieningen, aldus manager Petrie Pijnenborg. Het is voor het eerst in jaren dat Woongoed weer serieuze bouw plannen heeft. Jarenlang werd er niet of nauwelijks gebouwd in ver band met de woningbouwcrisis. „Maar nu gaan we weer bouwen omdat er vraag is naar dit type wo ningen." Het gaat vooral om appar tementen voor één of twee perso nen. „Tachtig procent van onze nieuwe klanten woont of alleen of met z'n tweeën." Tweehonderd huurders kunnen volgend jaar kie zen voor zonnepanelen op hun dak, zo blijkt ook uit het activitei tenprogramma voor 2017 van de Middelburgse corporatie. Die pa nelen maken onderdeel uit van een investeringsplan van 7,7 mil joen euro voor dat jaar. Het be drag wordt ook gebruikt voor on derhoud, woningverbetering en andere energiemaatregelen om er voor te zorgen dat de stookkosten omlaag gaan. De corporatie is sinds juni be gonnen huurders met betalings problemen samen met Porthos en Orionis actief te benaderen om er ger te voorkomen. Vorig jaar moest de stichting wegens wanbe taling zestien mensen uit een wo ning zetten. Pijnenborg: „Het gaat de goede kant op, dit jaar hebben we tot op heden slechts vijf ont ruimingen." ALMANAK Iedereen weet het: pas op met wat je zegt in het bijzijn van kleine kinderen. Toch haalde een Goese moeder het onlangs in haar hoofd om tijdens het avondeten taal over haar broer uit te slaan die binnen de mu ren van de woning had moeten blijven. „Hij mag wel weer eens een paar kilootjes afvallen", zei ze tegen haar man. Een paar da gen later wipte broerlief even binnen. 'Wat zie je er weer prachtig uit', zei hij tegen zijn 4-jarige nichtje. Zij had een wat minder vleiende bood schap voor haar oom. „En jij moet een paar kilo afvallen!" Wandeling langs kerken PERKPOLDER Pontje vaart op Westerschelde Vacature voor ophalen papier MIDDELBURG Robuust viert feest met een afscheid MIDDELBURG De 45-jarige Oost-Souburger die in 2008 werd veroordeeld tot vijfjaar cel straf en tbs met dwangverple ging blijft vooralsnog onder het regime van de dwangverpleging. De Middelburgse rechtbank heeft beslist dat die dwangver pleging met één jaar moet wor den verlengd. Volgens de behan delaars 'doet hij het goed' en wor den er voorbereidingen getrof fen voor proefverlof. De reclasse ring is ingeschakeld om daarover een rapport te maken. De man werd destijds veroor deeld voor het stelselmatig mis handelen en seksueel misbrui ken van zijn stiefdochter, het mishandelen van zijn partner en het vervaardigen van (kin derporno. De misdrijven von den plaats van 2000 tot en met medio 2007. Zowel de toen zeven jaar oude stiefdochter als zijn partner wer den dagelijks mishandeld. Drie keer per week, zeven jaar lang, misbruikte hij het meisje. Als hem tijdens het misbruik iets niet beviel werd het kind letter lijk het bed uit getrapt. De laat ste twee jaar dwong hij zijn part ner mee te doen aan zijn uitspat tingen en alleen of samen het meisje seksueel te misbruiken. 1. WINKELS BLIJVEN IN STAND 3. LEVEN INDE BROUWERIJ woensdag 6 juli 2016 if Woningstichting Woongoed bouwt de komende drie jaar tweehonderd goedkope wonin gen met een huurprijs van maxi maal 586 euro. Emile Calon Middelburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Het Lange Jan Project orga niseert elke donderdag in de maanden juli en augus tus een kerkenpad in Mid delburg. Onder leiding van een gids worden geduren de anderhalf uur verschillen de kerken en de synagoge in Middelburg bezocht. De start van de wandeling is bij de balie in de Wandelkerk, ingang links naast de Abdij toren. Belangstellenden worden om 13.30 uur ver wacht. Het pontje tussen Perkpol- der en Hansweert gaat weer op en neer over de Westerschelde. Vanaf ko mende vrijdag tot en met 4 september vaart de pont De Onderneming van De Atol elke vrijdag, zondag, maandag en woensdag drie keer heen en weer. Vertrek tijden vanuit Perkpolder zijn 9.00,11.00 en 16.15 uur, en vanuit Hansweert 10.00, 12.00 en 17.00 uur. Meer in formatie op de-atol.nl. MIDDELBURG Verenigingen of instellingen die geld willen verdienen met het ophalen van oud pa pier, kunnen zich melden bij de gemeente Middelburg. Die heeft per 1 januari 2017 een 'vacature' in de wijk Dauwendaele. Daar kan eens per maand huis aan huis papier worden opge haald, in ruil voor een ver goeding. Meer informatie bij j.braspenning@middelburg. nl of a.van.de.pas@middel- burg.nl. Het combineren van meerde re winkels in één zaak is niet alleen interessant voor de klant, het biedt startende on dernemers ook de kans zich te presenteren en een ster ke basis op te bouwen. Zo ging het met Robuust, op de Markt in Middelburg. De ba- rista en de barbier gaan nu elk hun eigen weg. Q FOTO ANP/MARCO DE SWART Winkels en horeca spinnen garen bij de komst van honderd duizenden vakantiegangers. Bijna een kwart van die 1,5 miljard, 363 miljoen euro, landt in de detailhandel. Zeeland telt afgezet tegen haar inwonertal dan ook een bovengemiddeld aantal en ook een enorme rijk dom aan winkels. Uit rapporten van onder meer ING blijkt dat in Zeeland de winkelleegstand minder groot is en dankzij de toeristen ook minder hard doorzet dan in veel andere plattelandsgebieden. Ook ver voersbedrijven (252 miljoen) en vermaakcentra (119) harken veel geld uit het toerisme binnen. Zeeuwen profite ren mee van het grote aantal toeris tische activiteiten. Hoe saai zou Zee land zijn zonder al die leuke marktjes, toeristische routes en festivalletjes die toeristen afstruinen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30