Grotere rol voor Sunweb bij Giant? Kittel voltooit comeback met ritzege 25 Zijn schouder doet zeer. Z'n bilspier. Z'n kuit ook. Vandaag zou de gele tourdroom van Alberto Contador (33) zomaar uiteen kunnen spatten. Misschien zelfs wel voor altijd. \r Een teambus met panne. Dat kan er ook nog wel bij in een eerste tourweek waar werkelijk alles te gen zit voor Al berto Contador. Een elektriciteits probleem is de reden dat er in het verlengde van de finishstraat in Limoges een blauwe huurbus op de Tinkoff-ploeg wacht. Als laatste, helemaal boven in de Boulevard Gambetta. Zonder douches. „Een schitterend model. Een van de laatsten uit de jaren tachtig", lacht ploegleider Steven de Jongh met een zuur gezicht. „De Wet van Murphy, ja." Na 237,5 kilometer nog een hal ve kilometer extra naar die gam mele touringcar klimmen? Conta dor niet. Die stuurt amper over de streep de eerste zijstraat in. Daar wacht naast een blauwe Citroen zijn Spaanse verzorger die hem direct naar het hotel rijdt. Contador trekt zwijgend het portier open, zakt in de bij rij- dersstoel, draait met een bidon aan zijn mond de airco op volle kracht en zucht eens diep. Zorgen Het is een beeld om even bij stil te staan. De geplaagde tweevou dig tourkampioen, stilletjes neer gedaald in zo'n doorsnee station wagen, met uitzicht op het pelo ton dat zonder hem verder rijdt. Is dit de toekomst van de 33-jari- ge Spanjaard? Is zijn rol in de Tour na de eerste voorzichtige bergrit in het Centraal Massief de finitief uitgespeeld? „Ik houd m'n hart vast", bekent ploegleider Steven de Jongh met een zorgelijke blik op het profiel van de etappekaartje voor de vijf de etappe. De Pyreneeën? De Al pen? Nee, voor Contador is het vandaag al do or die. In de finale wachten vijf cols van derde en tweede categorie, waaronder de Puy Marie en de aankomst berg op in Le Lioran. Berggeit Contador is er niet klaar voor. Na twee crashes in Norman- dië rijdt hij als een zorgenkindje rond. Eentje met serieuze achter stand. 'El Pistolero' staat na vier dagen Tour 54ste in het klasse ment, op één minuut en zes se conden van ploeggenoot en klas sementsleider Peter Sagan. En er is nog niet eens één serieuze berg beklommen. Wat een horrorbeeld moet dit voor hem zijn, na een spetterend voorseizoen waar hij bij vlagen herboren leek. Meer dan ooit leek hij in staat Chris Froome bij te be nen. Maar de man die in de Tour van 2011, 2013,2014 en 2015 steeds minimaal één keer tegen het as falt klapte, trekt na een dubbele crash in Normandië nu vol zor gen naar het Centraal Massief en de Pyreneeën. Absolute rust Natuurlijk waren de twee wandel ritten in zijn voordeel. Maar zou hij geen profrenner zijn dan had een dokter hem niet 460 kilome ter koers, maar absolute rust voor geschreven. Teameigenaar Oleg Tinkov en Sagan mogen Contador dan een 'taaie krijger' en 'geen opgever' noemen, De Jongh is minder opti mistisch. „Alberto heeft echt wel heel veel last", weet hij. „Van z'n bilspier en z'n kuit. En alle twee z'n schouders. Een drama is het, om zo de Tour te moeten star ten." De Madrileen wordt later dit jaar 34. Stel dat deze kans na van daag om zeep is, hoeveel krijgt hij er dan nog in de Tour? Een wedstrijd waar hij jaarlijks obses sief naar toeleeft, maar na twee eindzeges in 2007 en 2009 allang geen winnaar meer is. Liefst zeven jaar terug scoor de hij er zijn laatste dagsucces. In een individuele tijdrit in Annecy. In de kracht van zijn leven en in het shirt van Astana. Vier dagen na een spectaculaire dubbelslag bergop in Verbier. Een beeld uit vervlogen tijden, is het. En ziet de wielerfan het ooit nog terug? De Nederlandse reisorganisatie, onderdeel van de Sundio Group, staat sinds vorig seizoen als co-sponsor op het shirt van de ploeg van manager Iwan Speken- brink en lijkt nu groter in te gaan stappen. Eerder sponsorde Sunweb ne gen winters lang de Belgische veldritformatie Sunweb-Napoleon Games. Daar stapte het bedrijf eer der dit jaar op, met de ambitie om Alpecin voelt zich zonder Kittel en het aanstaande vertrek van Degenkolb minder gelukkig een betere sponsorpositie in het wegwielrennen te bemachtigen. Teammanager Iwan Speken- brink en Sundio-topman Joost Ro- meijn wilJen het bericht bevesti gen noch ontkennen, maar op de achtergrond lijken de eerste voor bereidingen voor de sponsorveran dering al getroffen. Zo is een do meinnaam (teamsunwebgiant. com) geregistreerd, alsmede een Twitter-account. De promotie van Sunweb, dat eind 2014 een tweeja rig contract tekende met de inten tie om ook na 2016 met de wieler ploeg door te gaan, zou ook het mogelijke vertrek van Alpecin ver klaren. De Duitse fabrikant van shampoo voelt zich zonder Marcel Kittel en het aanstaande vertrek van John Degenkolb minder geluk kig bij de wielerploeg. Een minuut eerder is hij schouder aan schouder over de streep geko men met de Fransman Bryan Co- quard. Nu tuurt hij voorovergebo gen en ziet alleen het zwarte as falt van de Boulevard Gambetta. Kittel kan niet meer denken, hij hoopt alleen nog maar. „Een ver schrikkelijk moment. Wachten tot je je naam hoort. Nog erger is als je je naam niet hoort." Het is zijn fysiotherapeut die hem uit zijn lij den verlost en de verlossende woorden spreekt. Gewonnen. Oer- kreet. Armen in de lucht. Tranen. Na één jaar, elf maanden en acht dagen is Kittel opnieuw rit winnaar in de Tour de France. De laatste touretappe van 2014 op de Champs Élysées was zijn enige houvast in een periode die onein dig leek. In zijn laatste jaar bij Giant zat Kittel, wiens tourpalma- res tot de finish in Limoges acht ritzeges, twee gele truien en drie groene truien telde, meer ziek thuis dan op de fiets. Bij Etixx raakte hij weer gewend aan het zoet van de winst. De ritwinst in Limoges was de vervolmaking van zijn comeback. „Een hele belangrijk dag, niet al leen in dit jaar, maar ook in mijn hele carrière. Ik heb laten zien dat ik op het hoogste niveau terug ben. Ik weet hoe zwaar de weg hiernaartoe is geweest, maar ik wilde weer naar dit niveau. Succes in de Tour. Vandaar de tranen, want ik leef voor mijn sport. En ik leef om te winnen." Achter Kittel, Coquard en Sagan werd Dylan Groenewegen vanuit Een hele belangrijk dag, niet alleen in dit jaar, maar ook in mijn hele carrière kansloze positie vierde. Nadat hij op drieënhalve kilometer van de streep met gevaar voor eigen le ven over een vluchtheuvel was ge sprongen. Van alle sprinters reed hij het langst - 400 meter - op top snelheid. Het sterkt Groenewegen in de gedachte dat voor hem in de Tour meer te halen is dan ereplaat sen. „Ik probeer vooral om te leren deze Tour. Maar als de puzzelstuk jes in elkaar vallen, kan ik een keer een etappe winnen. Dan hoop ik met mijn handjes in de lucht over de finish te komen." woensdag 6 juli 2016 Het is nu al erop of eronder voor Contado Arjan Schouten Limoges Het heeft er alle schijn van dat Sunweb de nieuwe sponsor is die Giant-Alpecin op de eerste rustdag van deze Tour de Fran ce zal presenteren. Arjan Schouten Limoges De Tour was nog geen dag oud toen Alberto Contador al met een flink beschadigde schouder rondreed, fotoafp Vlak achter de finish liggen cameramensen, journalisten en wielrenners met een Etixx-shirt op een hoop. Wie zich er door heen wurmt ziet dat Marcel Kit tel in het midden op de weg zit. Daan Hakkenberg Limoges Marcel Kittel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25