rl 22 EK VOETBAL EURD2016 UGOBORST Bruiloft wijkt voor EK Voor Portugal en Wales staat vanavond een finaleplaats op het spel. Maar voor Cristiano Ronaldo en Gareth Bale nog iets meer: het leiderschap van Real Madrid. VANDAAG <^4 FRANCE Ronaldo Het is mijn missie om de beste speler te kiezen. Maar hoe doe je dat als de poten tiële beste spelers gevangen zitten in een web dat door angstige trainers is gespon nen? Helemaal aan het begin van het EK vroeg ik me af of Marco van Basten een klap van de mo len had gehad of aan de paddo's zat. Hij hield in het Financieele Dagblad een pleidooi om niet meer rr tegen tt te spelen maar 8 tegen 8. Marco van Basten vindt dat voetbal steeds va ker een saaie bedoening is. In tijdschrift Voet bal International tekent hij regelmatig op hoe het anders kan, anders moet. Marco beweert bijna altijd verstandige dingen, maar zijn idee om van tr tegen tr naar 8 tegen 8 te gaan is eer der absurd dan extreem. Wat Marco verder zei over het aanpassen van de regels: „Speel op een een korter veld. Dan wordt het spel veel spectaculairder. Iedere spe ler is meer aan de bal, de mindere spelers val len af waardoor je gemiddeld betere spelers hebt. En je bent sneller bij de goal, wat leuk is omdat het spel op het middenveld eigenlijk het saaist is. Waar worden mensen vrolijk van? Pas- seeracties, mooie passes en doelpunten, duels." Zo we ons dit toernooi zullen herinneren, dan toch in negatieve zin. De goede voetballers en de vedetten zijn moe en als er eens een eruptie van creati viteit te bespeuren is dan wordt die geneutraliseerd door de loopjongens en de brekers van de tegenpartij. Het blijkt voor modale elftal len niet heel moeilijk om en kele in aanleg briljante voet ballers te stoppen. Een goe de organisatie, discipline en concentratie volstaan. Ver volgens blijkt zo'n modaal elftal zelfbij spelhervattin gen en een paar fantastisch uitgevoerde counters tot sco ren te kunnen komen. Resultaat is akelig even wicht. Er is meestal niets aan. Je moet ontzet tend veel geduld hebben om jezelf op een 'oeh' of'zoooo hé' te betrappen. Raak was de streep van Payet, de omhaal van Shaqiri, het hakje-achter-het-standbeen van Ro naldo, de kopballen van Berezoetski en Pogba, het binnenkantje-paal van Hamsik, de rush en de afronding van Hazard. En verder? Ging Julian Draxler na een schaartje niet hartstikke leuk een man voorbij? Er zal met superslomo's best een schitte rende UEFA-film te maken zijn. Met een kleine 6ooo minuten beeld is een propagandafilm een koud kunstje. Die film zal lijken op voetbal zo als het op de WK's van 1954,1970,1974 en 1982 gespeeld werd. Het ging langzamer toen, ik weet het, en de ruimtes waren groot. Maar nu zijn de ruimtes te klein geworden en de spelers te atletisch, te sterk. Er moest iets drastisch ver anderen. Wat weet ik ook niet zo gauw. Ruimtes zijn te klein, spelers te sterk, te atletisch Geschorst Halve finale ad Barnett dan toch gelijk?', vroeg de Madri- leense sport krant Marca zich deze week af Jonathan Bar nett is de machtige agent van Ga reth Bale (26) en vele andere Brit se voetballers. In oktober 2015 zei hij in een groot interview in de Britse krant The Guardian iets over de Welshman, de belangrijk ste voetballer uit zijn stal. Iets wat iedereen direct begreep. Het was naar aanleiding van een vraag over Cristiano Ronaldo. Barnett stelde dat ze niet elke dag samen uit eten gingen, de twee duurste spelers van Real Ma drid, de mannen van 100 miljoen, maar dat er evenmin onderlinge haat en nijd is. „Misschien dat Ga reth ook wel iets van Ronaldo kan leren", zei Barnett. En toen volgde de dolksteek: „Gareth is een rusti ge jongen, hij leeft zijn eigen le ven. Hij wil vooral de beste voet baller van de wereld zijn. Ik denk niet dat hij het beste model of de beste verkoper van ondergoed wil zijn. Zo is hij niet." En iedereen zag de reclames van de 31-jarige Ronaldo voor zich, in een spierwitte, strakke slip, de sixpack erboven. Bale heeft een modieus hipsterknotje in zijn haar, maar dat is alles. Ver der bestaan er tussen de twee op ponenten van vanavond, en me despelers sinds drie jaar, de grootst mogelijke verschillen. Vrijheid Het betoog van Barnett ging trou wens veel verder dan alleen over het uiterlijke vertoon. Hij beklaag de zich dat zijn protégé bij Real nooit op zijn ideale positie speelt. En zei, indirect, dat in het Berna- béu alles op Ronaldo is gericht. De Portugees is verongelijkt zodra Bale meer vrijheid en verantwoor delijkheid in het tactische sys teem krijgt. Vandaar dat Marca zich afvroeg of Barnett dan toch gelijk had. Want Bale is dit EK juist zo goed, teamspeler én top scorer tegelijk, omdat hij bij Wa- woensdag 6 juli 2016 Ruimte Halve finale: Portugal - Wales Speelstad: Lyon Scheidsrech ter: Eriksson (Zweden) Historie: 3x eerder ge speeld, 2x winst Portugal, 1x winst Wales. Doelsaldo: 7-4. 3 Drie spelers zijn geschorst voor Portugal-Wales. William Carvalho (foto), Ben Da- vies en Aaron Ramsey moeten het duel missen. Mogelijk is ook de licht gekwet ste Pepe niet van de partij. 5 Voor de vijfde keer staan de Portugezen in de halve finales van het EK voet bal. Ook in 1984, 2000, 2004 en 2012 bereikte Portugal de laat ste vier. Alleen in 2004 werd de finale gehaald. tr O a <0 Het succes van Wales op het EK heeft voor sommige internationals ook een keer zijde. Joe Ledley (foto) zou zaterdag op Ibiza trouwen, maar de middenvelder heeft het feest moeten af blazen. De finale zondag lonkt namelijk. Verdediger Chris Gunter mist door het EK-succes de bruiloft van zijn broer. Via Skype zal hij de rol van getuige alsnog vervullen. Edwin Winkels Ronaldo zullen nooit Lyon 1 Paspoort Leeftijd: 31 jaar Lengte: 1,85 m Gewicht: 80 kilo Interlands: 131 Goals: 60 Sinds dit EK is hij Portugees re cordinternational. Hij passeerde Luis Figo (130 interlands). Ronaldo nam dit EK al 10 keer een directe vrije trap. Daarin was hij niet succesvol. Van de 41 vrij trappen die de ster in totaal nam op EK's en WK's, ging er über haupt nog niet eentje in. Ronaldo maakte in totaal 8 EK-goals. Het record staat nog op naam van Michel Platini (9). FOTO'S REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22