Gedupeerden renteswaps woest op Rabo i-37% E 15 O Voordeeluitjes.nl -30% 1-35% In Azië en Afrika hebben mensen meer geld. Dat geven ze uit aan goede voeding Voordeeluitjes.nl/w06-07 085 760 5 760 3 dagen Ontspannend Overijssel 4 dagen Thüringen Woud 3 dagen Bijzonder Duitsland melk niet te lang wor den verhit." FrieslandCampina brengt niet alleen kennis mee van de nieuw ste procestechnologie. De zuivel- reus gaat ook de Pakistaanse boe ren helpen om meer en betere melk te produceren. In cursussen voor boeren komen onderwer pen als dierverzorging, hygiëne en de kwaliteit van het voer aan bod, zegt Hilarides. „Als je een koe niet schoon houdt, gaan haar uiers ontsteken en heeft ze medi cijnen nodig of kun je haar hele maal niet melken. Hoe beter een koe in haar vel zit, hoe meer melk ze geeft." In Indonesië, Viet nam en Nigeria vloog Friesland Campina eerder zelfs Nederland se melkveehouders in om hun er varingen te delen. Dat gaat waar schijnlijk ook in Pakistan gebeu ren zodra de fusie rond is - Fries landCampina verwacht uiterlijk in oktober toestemming van de medingingsautoriteiten. Creëert FrieslandCampina zo geen concurrentie voor haar ei gen leden, die door het melkover schot kampen met lage opbreng sten? Integendeel, zegt de direc teur. „Nederlandse melk blijft in Europa. Op de melk voor baby melkpoeder en onze merkkazen na; die gaan de wereldmarkt op. Voor verse melk bestaat geen we reldmarkt. Die moeten we lokaal produceren. In Europa groeit de vraag naar zuivel amper. In Azië en Afrika is dat wel het geval. Mensen hebben daar steeds meer te besteden, en dat geld geven ze uit aan goede voeding. Daarom willen we daar met onze produc ten in de schappen liggen. Daar door kunnen we groeien, en on ze leden-melkveehouders in Ne derland een maximaal rende ment bezorgen." Een gemiddelde Pakistaan ver orbert meer dan 150 kilo zuivel per jaar. De verwachting is dat de melkconsumptie in Zuid-Azië tot 2030 met 125 procent toe neemt. FrieslandCampina boert in Azië al jaren goed. Vorig jaar boekte het een recordwinst van 343 miljoen euro, die vooral te danken was aan de groei in dat continent. De brutowinst van Hi larides' divisie Consumentenpro ducten Azië steeg in 2015 van 438 tot 631 miljoen euro. Vier banken hebben het advies van de onafhankelijke commissie over schadevergoeding omarmd. Rabobank en Deutsche Bank bera den zich nog. De houding van de Rabobank, grootverkoper van de maar liefst 17.000 derivaten, zet kwaad bloed bij ondernemers. Fietsenhandelaar Aart Bout uit Huizen bijvoorbeeld is woest. Zijn schade is minstens 300.000 euro, hij zou 100.000 euro ontvangen. „Als je dat niet eens wilt uitkeren, dan neem je je klanten echt niet serieus. Dit is ongehoord." Bout claimt vorig jaar onder druk te zijn gezet door de Rabo om vervalste documenten te teke nen. „De handtekeningen van mijn vrouw en de vrouw van mijn zakenpartner waren erin ge knipt en geplakt. Als we die docu menten met een oude datum had den getekend, dan zouden wij op de hoogte zijn geweest van de risi co's en de werkwijze. Tot nu toe hebben we niets vernomen van de Rabobank." 'Rabo schoffeert' Patrick van Gerwen, rentederiva- tenspecialist van financieel advies- bedrijf Cadension, kreeg gisteren diverse telefoontjes van boze gedu peerden. „Rabobank schoffeert hiermee zijn klanten, de toezicht houder en de commissie." De Ra bobank zegt de geleden schade wel degelijk te vergoeden, maar de bank kan zich niet vinden in de gepresenteerde richtlijnen. „We hebben van veel klanten de geleden schade al vergoed", zegt een woordvoerder. „Nu kan die klant nog even langskomen en maximaal een ton opstrijken. Dat geldt ook voor klanten die hele maal geen schade hebben geleden en dat zijn er veel. Wij vinden het niet juist dat die mensen toch een vergoeding krijgen." Daarnaast vindt de bank de berekende scha de te hoog uitvalt. Ruimhartig Bij de claimorganisaties heerst eni ge verdeeldheid. „Wij nemen de ze regeling absoluut niet serieus. De tegemoetkoming van de ban ken zou ruimhartig zijn, dat is dit allerminst", reageert Bert Mout- haan van Stichting Claim Partici- De tegemoetkoming van de banken zou ruimhartig zijn, dat is dit allerminst pants. Pieter Lakeman van Swap- schade schat dat slechts een zeven de van de schade wordt vergoed. Hij is ook niet te spreken over de regeling. Pieter Lijesen van Rente- swapschadeclaim is daarentegen wel tevreden. Hij denkt dat 90 pro cent van zijn klanten hiermee goed af is. Dat geldt eigenlijk al leen als de Rabobank alsnog te kent. Die mogelijkheid houdt de bank nadrukkelijk open. Duidelijk is wel dat de nieuwe regeling de banken veel geld gaat kosten. ABN AMRO heeft nog eens 360 miljoen euro opzijgezet, bovenop de 121 miljoen die al was gereserveerd. ING heeft 150 mil joen aan extra voorzieningen geno men. Diverse partijen vermoeden dat Rabobank de voorgestelde op lossing te duur vindt. Gezien op p.p.p.a. p.p.p.a. p.p.p.a. woensdag 6 juli 2016 FrieslandCampina heeft inmiddels zuivelfabrieken in 32 landen Zie de donkere grasgebieden. De merken van het Nederlandse bedrijf worden in meer dan 100 landen verkocht. Nederland Duitsland Rest van Europa Azië en Oceanië Afrika en het Midden-Oosten Noord- en Zuid-Amerika Netto-omzet naar afzet gebied in miljoenen euro's 0507161 MARK REI JNTJENSI BRON: CAMPINA Piet Hilarides Klanten van de Rabobank zijn verontwaardigd. De bank wei gert tot nog toe zijn handteke ning te zetten onder een deal die een oplossing moet bieden aan alle gedupeerden van het drama rond de rentederivaten. Natasja de Groot Peet Vogels Utrecht Bert Mouthaan, claimorganisatie 2x overnachten in Zwartsluis, bij ****Hotel Zwartewater 2x ontbijtbuffet 1x uitgebreid diner (ledag) gratis gebruik zwembad gratis toeristische info gratis WiFi gratis gebruik overdekte fietsenstalling aankomst op: zo 79 ma, di, wo, do, vr, za 99,50 3x overnachten in Rudolstadt, bij ****Panoramahotel en Restaurant am Marienturm 3x uitgebreid ontbijtbuffet 3x 3-gangendiner gratis WiFi gratis parkeren aankomst op: zo 169 ma, di, wo, do 179 vr, za 189 aankomst in oktober op: zo 119 ma, di, wo, do 129 vr, za 139 2x overnachten in Meerbusch, bij ****Ringhotel Rheinhotel Vier Jahreszeiten 2x ontbijt 1x 3-gangendiner gratis 1x fietshuur gratis 1x bootticket Meerbusch-Düsseldorf-Kaiserwerth gratis parkeren gratis WiFi en meer... aankomst op alle dagen 129 Aanbiedingen zijn geldig t/m 31 oktober 2016. Exd. boekingskosten 4,95 p.p. en door de hotels te heffen stads- en toeristenbelasting. Kijk op Voordeeluitjes.nl voor alle voorwaarden. Bellen tegen lokaal tarief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15