'Corruptie en omkoping bij bouw ziekenhuis Leidsche Rijn' Marjan Berk 13 OM spreekt met ouders in Schilderswijk Ik turf. Op Radio t gaat het over de kwaliteit in de ver pleeghuizen; die is niet best. Ik luister met een half oor, mijn interesse gaat even niet uit naar de toestand in de (onvoldoende) zorg, want ik wil vooral weten hoe vaak de sprekers hun zinnen beginnen met 'Nou ja...'. Deze twee woorden worden dag en nacht gebruikt als op maat naar wat de spreker gaat zeggen. Waarom doen wij dat? Wil de spreker tijd winnen? De hele ochtend vliegen de 'nou ja's' mij om de oren, of het nu gaat over de discriminatie van de Roma of over de schadever goeding vanwege de kapotgeha- gelde kassen, de bevraagde perso nen beginnen veelal met 'Nou ja...'. Ha! Daar is staatssecretaris Van Rijn, over de verpleeghuiszorg. Hij opent zijn betoog eveneens met 'Nou ja...'. Maar ik mis wat de staatssecretaris zegt, ik turf. Dan gebeurt er iets merkwaar digs. Na het eerste 'nou ja' van bewindsman Van Rijn wordt de toon van het gesprek heftig, de emoties lopen op, heer Kockel- manns toon wordt snijdender, er bellen nu boze luisteraars, en het is opvallend dat er bij geen van de sprekers nog een 'nou Kockelmanns toon wordt snijdender, er bellen nu boze luisteraars, en het is opvallend dat er bij geen van de sprekers nog een 'nou ja...' klinkt ja...' klinkt. Bij oplopende emo ties vervalt de behoefte aan het ruimtescheppende, ontspannen de 'nou ja'. De strenge Sven Kockelmann blaft: „Onze ver pleegkundigen moeten niet het gevoel hebben dat ze in een was- straat werken!" We nemen afscheid van me neer Van Rijn en gaan over naar actueel nieuws. Ik zit met mijn pen in de aanslag. Ik hoor dat die UKIP-engerd Nigel Farage is op gestapt. „Ik stop er mee! Ik heb mijn doel bereikt! Ik wil mijn le ven weer terug!" Niemand zegt nu 'nou ja...'. Dus doe ik het maar even. Nou ja, ik heb even geen commen taar. In Engeland is de situatie nu zo rommelig, daar moet ik mij eerst eens even grondig in verdiepen voordat ik er iets over durf te zeggen... Nou ja... ik moet bovendien eerst mijn gedachten laten gaan over het nieuws van de miljoenenfraude bij een zorg instelling, waar de transparantie nog niet zo ver is doorgedrongen dat wij mogen weten om wélke zorginstelling (van enige om vang!) het hier gaat... Nou ja... Daar is het weerbericht. Nou ja, de man die met zijn botenver- huurbedrijf elke ochtend wordt geconfronteerd met een voorspel ling waarbij aan het eind van de dag steevast hagelbuien, wind vlagen, windhozen, regenstor- men en 'een klap donder' wordt voorspeld, waardoor er niemand komt om een van zijn bootjes te huren. Hij steekt mistroostig zijn vinger in zijn mond en ver volgens in de lucht om te zien van welke kant de wind komt. „Nou ja", concludeert hij, „de wind draait! Het kan nog alle kanten uit. En misschien valt het nog mee!" Ik besluit te stoppen met mijn poging te tellen hoe dikwijls men zich bedient van de uit roep 'nou ja'. Maar ik moet vast stellen dat in de vroege och tend het nauwelijks viel bij te houden. Vanaf het ogenblik dat de emoties in het nieuws onstuimig werden, bij woede en opwinding, lieten alle spre kers dit oponthoud in de spreektaal vallen. Nou ja... Ook als je al jaren in Syrië strijdt en niet van plan bent nog terug te keren naar Nederland, laat justitie je niet met rust. Het Openbaar Mi nisterie eiste gisteren zes jaar cel tegen vier Nederlandse jihadisten die nog steeds in Syrië zijn. De zaak tegen drie anderen wordt la ter voortgezet. Thijs B. (26), Abdellah R. (29), Driss D. (28) en Noureddine B.Z. (23) vertrokken eind 2012 of begin 2013 naar Syrië om te gaan vech ten tegen Assad. Ze belandden uit eindelijk bij de terreurgroepen Is lamitische Staat of Jabhat al-Nus- ra, een filiaal van al-Qaida en de den verslag van hun strijd via so ciale media. Een van de vier is waarschijnlijk gesneuveld, de an dere drie zijn daar nog steeds. De vader van bekeerling Thijs B. uit Dordrecht verklaarde vorige maand tegen de politie nog 'weke lijks contact te hebben met zijn zoon'. Een zoon die zegt dat hij strijder was en nooit meer terug komt naar Nederland. „Hij heeft nu een vrouw en twee kinderen daar. Hij woont in Raqqa en zit nu bij de politie van IS die erop moet toezien dat er geen drank of sigaretten in de stad zijn." Thijs stuurde ook weieens film pjes door van executies die hij had bijgewoond. „Doe dat maar niet meer, hebben we gezegd." Ook de ouders van Noureddine B.Z. skypen nog geregeld met hun zoon in oorlogsgebied. „Hij heeft nu een vrouw en een kind. Hij vecht niet meer", verklaarde zijn vader tegen justitie. De ouders van Driss D. gaan er van uit dat hun zoon dood is, om gekomen bij een Amerikaans bom bardement op de Syrische stad Ko- bani begin 2015. Driss was een draaideur-jihadist: eerder deze eeuw werd hij al eens opgepakt Hij zit nu bij de politie die toeziet dat er geen sigaretten of drank in Raqqa zijn op weg naar de jihadistische strijd tonelen Tsjetsjenië en Somalië. Het lukte hem wel om in Syrië te komen. Vanuit daar was hij onder andere te bewonderen in het film pje Oh Oh Aleppo, dat Nederland se strijders maakten over hun krijgsprestaties in de stad. Het OM weet niet zeker of hij dood is en vervolgt hem toch. De vier kenden elkaar al in Neder land. Ze hoorden bij een Haags netwerk van moslimradicalen dat in een kelderwoning bijeenkwam. Negen leden werden eind vorig jaar in een megaproces veroor deeld tot straffen tot zes jaar cel. Onder hen waren de leiders van de groep. Die gingen niet naar Sy rië, maar bleven in Nederland. Gisteren ging de zaak tegen de resterende zeven verdachten ver der in de rechtbank bij Schiphol. Tegen vier van hen werd gisteren zes jaar cel geëist. Zij hadden geen van vieren een advocaat. Drie an deren, die bij hetzelfde Haagse net werk horen, hebben dat wel. Het OM brengt de Syriëgangers voor de rechter omdat ze niet wil dat de Nederlanders straffeloos wegkomen met een oorlog waarin 'de daden van de jihadisten zeker net zo gruwelijk zijn als die van het regime van Assad'. „Hun ouders zien hen sowieso vaak lie ver hier 'veilig' in de cel dan daar in Syrië", zegt officier van justitie Simon Minks. Het OM hield in de Haagse Schilderswijk een groeps gesprek met de ouders van de ze ven verdachten. „Om uit te leggen waarom we dit doen. Dat was best spannend, maar het was een waar dige bijeenkomst." Het functioneel parket van het Openbaar Ministerie verdenkt C. ervan dat hij zich tussen 2005 en 2013 liet fêteren met etentjes, voet balkaartjes, geld en een verbou wing aan zijn woning voor meer dan 100.000 euro in ruil voor het gunnen van een opdracht. Om hoeveel geld het gaat wordt nog onderzocht, maar justitie ver moedt dat het om meer dan twee ton gaat. Het OM heeft voor ruim 215.000 euro beslag gelegd op de woning van W., op een auto en banktegoe den. Ook een aannemer die C's huis verbouwde en een inmiddels ontslagen directeur van een bouw bedrijf zijn aangehouden. De voormalig bouwmanager van het St. Antonius is momen teel bouwdirecteur bij het Prinses Maxima Centrum voor kinderon- cologie naast het Wilhelmina Kin derziekenhuis in Utrecht. Daar van werd in november vorig jaar de eerste paal geslagen. De bouw moet in 2018 klaar zijn. Volgens woordvoerder Bart-Jan Elbertse van het Prinses Maxima Centrum zijn daar geen aanwijzin gen voor malversaties, maar wor den de boeken wel extra nageke ken. Elbertse bevestigt dat twee jaar geleden onderzoek is gedaan naar de achtergrond van C. Daar uit is niets naar voren gekomen dat zijn benoeming in de weg stond. Het St. Antoniusziekenhuis zegt niet te kunnen reageren zolang het Openbaar Ministerie de identi teit van de verdachte niet vrij geeft. woensdag 6 juli 2016 Nou Justitie eist 6 jaar cel voor afwezige Syriëstrijders Een van hen is waarschijnlijk dood, de andere drie vertrokken jaren geleden naar Syrië en ble ven daar. Toch dient er een rechtszaak tegen hen. Cyril Rosman Schiphol Thijs B. —Vader van Thijs B. Bouwmanager Walter C. (59), verantwoordelijk voor de bouw van het St. Antoniusziekenhuis in Leidsche Rijn, zit sinds maan dag vast op verdenking van cor ruptie en valsheid in geschrifte. Roeland Franck IJsselstein/Nieuwegein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13