effeweg.nl ér& *41 9 Het is vijf voor twaalf, stelt CDA-leider Sybrand Buma. ledereen is boos en ontevreden. Er is niets meer wat ons bindt. Buma wil af van de vrijblijvendheid van VVD en D66. I „Ja. Dat vinden die raddraaiers die met stenen gooien misschien niet leuk, maar het zou wel goed voor ze zijn. Bij Defensie, maar mis schien kan die dienst ook worden vervuld bij de politie, misschien ook wel in de zorg. Maar het be gint bij de militaire component. Stapsgewijs, want de krijgsmacht moet het wel aankunnen." „Over de periode valt te praten. Een jaar misschien. Of een half jaar. En het moet inderdaad ver plichtend zijn, voor iedereen, dus ook voor meisjes, bijvoorbeeld na de middelbare school. Dat kan na tuurlijk niet ineens. Laten we be ginnen met de raddraaiers. Er komt een heel grote groep aan die de aansluiting bij de maatschappij dreigt te missen." „Natuurlijk niet. Maar het is een begin. Er moet een einde komen aan de vrijblijvendheid. Burger zijn van een land betekent ook dat je samen iets doet. Bijvoor beeld dat iedereen voelt dat het onze gezamenlijke verantwoorde lijkheid is dit land te verdedigen. De verbinding moet terug. We schelden, over de overheid, over anderen, over Europa. Maar zodra iemand wordt gevraagd wat hij zelf aan de problemen doet, kruipt hij achter zijn telefoontje om daarop de wereld te bekijken. En daarna schelden we rustig door." „Nee, ik ben om medische rede nen afgekeurd." „Dit kost natuurlijk geld. Dit is geen gratis bier. Maar geld hoeft niet de horde te zijn. Er staat im mers heel veel tegenover. Kijk bij voorbeeld naar Zwitserland. Dat heeft een enorme dienstplichtige krijgsmacht. Er heerst daar een heel diep geworteld idee dat de veiligheid van het land ieders taak is, ook al is er niet direct de drei ging van een aanval." „Toen vonden we de bezuinigin gen al vreselijk drastisch. Er is te veel gekort." „In zulke woorden denk ik niet. Is er te veel gehakt? Ja. Daar loop ik niet voor weg." „Dat weet ik niet. Ik heb het niet met ze besproken. Expres niet. Ik wil niet meteen een debat over de kosten en de precieze invulling van de dienstplicht. Ik wil eerst een maatschappelijk debat over de vraag of er iets moet veranderen. Dat we van de vrijblijvendheid af moeten. Het is fnuikend als een sa menleving haar onderlinge bin ding verliest." „Dat moeten zij weten. Dat het in dividu zo vooraan is komen te staan, vind ik juist een probleem. De ontzuiling heeft gezorgd dat grote groepen zich hebben be vrijd, maar die bevrijding is onge remd doorgegaan. Er is niets col lectiefs voor teruggekomen. Het enige waar je dan nog op kunt te rugvallen, is een overheid die daar door steeds groter en anoniemer wordt, omdat mensen er geen bin ding mee hebben. De toestand in het Verenigd Koninkrijk laat zien wat ervan kan komen. Daar stort een land binnen een week in en het schelden gaat gewoon door. De boosheid is eerder groter ge worden." Aarzelt: „Ik wil niet ook met de vinger wijzen, maar..." Is even stil: „Ja, dit is wat ik niet goed vind. Het is allemaal veel te individualis tisch. WD en D66 verheerlijken dat. Voor hen is bijvoorbeeld de vrijheid van meningsuiting het hoogste doel. Dat is niet zo. Schel den moet niet en belediging is vol gens de wet gewoon strafbaar." „Beloftes zijn allemaal mooi, maar dan had ik dit voorstel wel een maand voor de verkiezingen ge presenteerd. Ik zeg tegen andere partijen: als je vindt dat het an ders moet, ga dan mee op dit pad. Ik pretendeer niet een enkele op lossing te hebben, maar wil een ra dicale trendbreuk forceren. Die dienstplicht moet er komen." www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 eisbureaus Portugal - Azoren Htl. Vale do Navio**** Klantbeoordeling: 7,9 8 dagen, logies/ontbijt Vertrek 29 augustus 2016 Per persoon v.a. MEER INF.QJR zaterdag 2 juli 2016 c moet terug in militaire dienst? Hoe lang duurt die dienstplicht? We lossen toch niet alle problemen op met herinvoering van de dienstplicht? Bent u zelf in dienst geweest? Wat kost uw plan? Schaamt u zich achteraf niet voor de bezuinigingen op Defensie die ook uw partij doorvoerde? De vraag was of u zich schaamt. Hoe reageren andere partijen op uw voorstel? Andere partijen zien de individua lisering die u zo hekelt juist als een zegen. Zij zien u aankomen. Rutte waarschuwde in 2012 voor de socialisten, u waarschuwt voor de liberalen? Als het CDA gaat regeren, komt die dienstplicht er dan gegarandeerd? Accommodatie beoordeling Consumpties tussen 17:00 en 22:00 uur GRATIS in uw hotel in Zeil am See! De veelzijdige natuur in Zeil am See is de perfecte omgeving voor een onvergetelijke vakantie. Speciaal voor het najaar bieden wij u een gezellige all-indusive busreis aan voor een wel heel scherpe prijs. Uw ervaren chauffeur laat u de mooiste plekjes zien als de Krimmler watervallen, Salzburg en het gezellige Kirchberg. Het letterlijke hoogtepunt is natuurlijk de Grofêglockner! 8/10 daagse busreis Vertrek in aug, sep, okt en nov Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 personen. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. genoemde prijzen zijn vanafp^jze^e Z personen met de vejfl^kperiodeïu; 2016. De prijzen zijn wel. vlucht Etfeno belasting en hrandstoftoefla^en, extL ♦fnptinZrcttrïtrpn./'..n SQ S tl 'pn raïtmiifi]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9