//fJz/fTf/. 8 NI INTERVIEW SYBRAND BUMA Laurens Kok Hans van Soest Den Haag Als er 's avonds laat iemand aan klopte bij de ambtswoning in Sneek, wist de jonge burge meesterszoon Sybrand Buma wat hem te doen stond. „Iedereen werd even netjes te woord gestaan, of het nou de commissaris van de Koningin was of iemand die Mark Rutte nu Tok- kie noemt. Iedereen in dit land heeft dezelfde rechten, dezelfde zorgen. Dan is het zo verkeerd om onderscheid te maken, zoals Rut- te deed." Woorden doen ertoe. Al die poli tici die meegaan in 'de maatschap pelijke trend van lekker roepen wat je vindt', hij gruwt er van. Zelf let Buma altijd 'ongelooflijk' op wat hij zegt. „Ik ben nou een maal zo opgevoed." Maar met een verkiezingscampagne die op uit barsten staat, vreest Buma dat krachttermen en taaiverruwing kiezers helemaal murw zullen beuken, zonder enig politiek resul taat. „Want als wat we het afgelo pen jaar hebben gezien een voor bode is voor wat komen gaat. „Ja. Je ziet de campagnekoorts nu al ontstaan. Nou, daar zit Neder land echt niet op te wachten. Met campagnes verander je de wereld niet. Het zou echt een grote fout zijn ons daar nu al in te storten." „Als jullie bedoelen dat we zijn be gonnen met het schrijven van het verkiezingsprogramma, ja. Maar het duurt nog negen maanden tot maart 2017 en er is echt nog een hoop te doen. Want economisch mag het dan eindelijk wat beter gaan, de boosheid in het land lijkt alleen maar toe te nemen. Cam pagnes werken per definitie polari serend, gooien olie op het vuur en vergroten de tegenstellingen. Het gaat de verkeerde kant op." „We zijn normaal gaan vinden wat niet normaal moet zijn. GeenStijl vond ik altijd al stevig, nou, inmiddels bestaat er op socia le media zoiets als Straathyena's. Daarop verschijnen elke dag film pjes van jongeren die het leuk vin den anderen in elkaar te slaan of spullen te vernielen. Het lijkt klein, maar tienduizenden kijken ernaar en lachen erom. In Almere zijn we het al bijna normaal gaan vinden dat buschauffeurs een an dere route rijden omdat er met ste nen wordt gegooid. Conducteurs en ambulancemedewerkers wor den aangevallen, nu keert het zich ook al tegen de brandweer. Een journalist van Powned wordt in het gezicht gespuugd omdat die iets zei wat een voorbijganger op een scooter niet beviel. Dit nieu we normaal vreet aan onze samen leving." „Niet één op één. Maar sommige dingen zitten me wel hoog. We hadden eerst de PW, nu hebben we Denk, wat daar een omgekeer de kopie van is. Collegapolitici worden door Denk weggezet op sociale media. Het grote goed om in de Kamer gezamenlijk slachtof fers van terrorisme te herdenken, gebruiken zij opeens om te splij ten. Dat is echt de verkeerde weg." „Soms worden ook echte grenzen overschreden, zoals het verzet te gen azc's in Woerden en Gelder- malsen. Het is heel normaal dat daar discussie over is. Maar als je met stenen naar een andere stad gaat om met geweld zo'n azc te voorkomen, dan gaat het ver keerd." „En die er dan bij zeggen dat hun oproep vreedzaam bedoeld was? Zo komen we in elk geval niet ver der. Maar ik ben er voorzichtig in, wil niet één partij aanspreken. Dat lost niks op. Het gaat om de trend." „We moeten het tij samen keren. Erkennen dat de route anders moet. Dit loopt vast. Weet je, het is goed dat de verzuiling verleden tijd is, maar we hadden toen nog wel verbindende elementen. Groe pen kwamen elkaar tegen. Nu zijn we zeventien miljoen individuen geworden, die vooral moeten doen wat ze willen, ieder voor zich. We moeten terug naar iets wat het verband terugbrengt. Wat laat zien dat er meer is dan van daag, dat er normen zijn. We had den ooit zo'n instituut, dat heette de..." „Dat had gekund. Maar die staat niet in de Grondwet. Ik bedoel de dienstplicht." „Nee, de opkomstplicht is afge schaft. Maar die kunnen we weer activeren. We hebben in deze sa menleving niets meer waarbij on ze jongeren uit hun sociale con text worden gebracht. Na de basis school komen aanstaande chirur gen en vrachtwagenchauffeurs el kaar nooit meer tegen. Iedereen zit in zijn eigen groepje." Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl 10/12 dagen Kust van Dalmatië RR. Dalmatische kust 12 dagen Makarska Riviera en Dubrovnik 10 dagen Porec Istrië 10 dagen Istrië Opatija 12 dagen Rondreis Kroatië zaterdag 2 juli 2016 U zegt: laat die campagnetaai alsjeblieft nog even uitblijven? FOTO'S ROBIN UTRECHT Maar het CDA is toch ook al bezig met de verkiezingen? Wat bedoelt u? Dragen politici met hun ferme taal daar niet aan bij? Waar ergerde u zich het meest aan de laatste tijd? Is dat het gevolg van politici die burgers oproepen tot verzet? Wat is uw oplossing? ...kerk? Die is afgeschaft. Jongeren moeten weer verplicht v.a. slechts Brochure en boekingen: Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 11,18, 25 juli/ 15, 22, 29 aug 12,19, 26 sept etc. Vertrekdata: 22 aug 5,19 sept 5 okt Vertrekdata: 22 aug 5,19 sept 3 okt Vertrekdata: 11 juli 22 aug 19 sept 3,17 okt Vertrekdata: 18 juli 15, 29 aug 12, 26 sept/10, 2A okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8