Schouwse raad: Lonink moet stapje terugdoen HEIPROEF PALEN VAN 36 EN 42 METER LENGTE DE GROND IN Heiproeven moeten licht werpen op duistere ondergrond bij Terneuzen. ZEEUWS-VLAANDEREN 7 felixkade.nl TERNEU Locaties heiproeven voor bouw Nieuwe Sluis in Terneuzen Het is nog maar een voorproefje van wat Terneuzen te wachten staat op het sluizencom- plex. En het ziet er al gigantisch uit, het kraanwerk voor twee heiproeven voor de bouw van de grote Nieuwe Sluis. De voorbereidingen zijn deze week begonnen bij het wachtlo kaal van het Nederlands Loodswe zen. Jan De Nul uit het Vlaamse Aalst is geselecteerd voor dit kar wei. „We beginnen 25 juli met de eer ste heiproef', vertelt projectleider Eric Pannekoek van Jan De Nul. „Tot die tijd zijn we bezig met het monteren van de kranen." Het doel van de heiproeven is na te gaan hoe de grondlagen zich hou den, of de heipalen en damwand- platen er goed in te krijgen zijn, welke heimethode - heien, trillen of voorboren en heien - de beste is. „En", geeft omgevingsmanager Harm Verbeek van de Vlaams-Ne derlandse Scheldecommissie, de opdrachtgever, aan, „we doen ook trillings- en geluidsmetingen in de wijde omgeving, tot op de Schependijk." Onbruikbaar In de jaren zestig van de vorige eeuw zijn bij Terneuzen de West en Oostsluis gebouwd. De infor matie uit die tijd is niet echt bruik baar voor de bouw van de Nieuwe Sluis. De Nieuwe Sluis is met een lengte van 427 meter, een breedte Pannekoek aan welk gigantisch ge wicht de bodem ingaat. Het heien is nodig voor de sluis- hoofden aan de uiteinden van de Nieuwe Sluis. De aanbesteding van het werk is recent begonnen. In de loop van dit jaar vindt een selectie van bouwbedrijven plaats. Zij krijgen voor het maken van een bestek de gegevens van de hei proeven. De proeven duren elk acht werk dagen. De resultaten zijn belang rijk voor de te kiezen bouwmetho de én de bouwprijs. „We laten ons graag verrassen", doelt omge vingsmanager Verbeek op de dit jaar veel lager uitgevallen kosten van een nieuwe sluis bij IJmui- den. van 55 meter en een diepte van zestien meter meer dan een maat je groter. Ook is de ondergrond bij Terneuzen 'overal' anders, van kleirijk zand, veen tot keiharde Boomse klei. De grondsoorten her inneren aan een ver verleden, toen er een kreek liep. De twee heiproefvakken zijn doelbewust gekozen. Onder het eerste vak bij het Loodswezen zit kleirijk zand. Een paar honderd meter verderop, ten zuiden van het Portaal van Vlaanderen, zit Boomse klei. Bij het Loodswezen zal worden gewerkt met palen van 36 meter lengte, ten zuiden van het Portaal met palen van 42 meter lengte. „Die palen wegen per lopende meter één ton", geeft De gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland vindt dat burge meester Jan Lonink van Terneu zen tijdelijk moet terugtreden als voorzitter van de Veiligheids regio Zeeland (VRZ). Leefbaar Schouwen-Duiveland en Christenunie namen donder dagavond het initiatief voor een breed gedragen motie. Ze hou den Lonink bestuurlijk verant woordelijk voor de onrust bin nen de Veiligheidsregio. „Het is absoluut ongepast dat geen enkele gemeenteraad op de hoogte is gebracht van het instel len van de commissie-Dem- mers", aldus Wim Dorst (Chris tenunie). Die commissie onder zocht klachten van medewerkers van de VRZ en bracht in maart een zeer kritisch rapport uit, wat pas in juni na publicaties in deze krant bekend werd. De Schouwse burgemeester Gerard Rabelink kon zich het chagrijn van zijn raad goed voor stellen, maar aandringen op een interim-voorzitter gaat hem te ver. Het VRZ-bestuur sprak don derdag nog het vertrouwen in Lo nink uit. Directeur Gerrie Ruijs is eerder deze week in afwach ting van een nieuw onderzoek wel op non-actief gesteld. Ruiterplaatmakelaardij 'Voorproefje' Nieuwe Sluis Q Zeevaartweg 13 (terrein Rijkswater staat, ten zuiden van het Portaal van Vlaanderen) Q Zeevaartweg 23 (gebouw Loodswezen, op parkeerterrein ten noorden daarvan) zaterdag 2 juli 2016 Harmen van der Werf De voorbereidingen voor de heiproeven op het sluizencomplex zijn in volle gang. foto peter nicolai Marcel Modde Zierikzee Het goede leven begint aan de Felixkade. Luxe villa's in Kamperland aan de rand van het Veerse Meer. Elegant en toch robuust, luxe en zeer energiezuinig. T 0113 372474 E info@ruiterplaatmakelaardij.nl ZEELANDELIJK WONEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81