c* Kom maar op, Frankrijk! Wij staan in de finale Serie incidenten door 'onoplettendheid' leidt tot extra waakzaamheid Bij Dow vonden vorig jaar te veel incidenten in korte tijd plaats. Dat leidde tot een bijzondere maatregel, blijkt uit het duurzaamheidsverslag. IJslands gezin in Terneuzen leeft mee met de nationale ploeg op het EK »P22 Schoolband Appel mag optreden tijdens de BZT-show »P4 Twee reusachtige spandoeken hangen sinds gisteren bij de Hedwigepolder. Stop de groene leugen, staat er te lezen. Het is een noodkreet van Kees de Broekert uit Baarland, Erik Vervaet uit Vogelwaarde en Willy Dobbelaer uit Sint Jansteen (vlnr). Het drietal maakt deel uit van de Actiegroep Noodklok Hedwige en wil door middel van de spandoeken en een online petitie een keerpunt teweeg brengen. „Ontpolderen mag nooit doorgaan", zei De Broek ert strijdbaar. „Daarom tuigen we de polder op. En dat blijven we doen", vulden Vervaet en Dobbelaer al even fanatiek aan. De petitie is inmiddels 750 keer ondertekend. ^ér\ In alle afdelingen van chemiebe drijf Dow Terneuzen is vorig jaar het werk verplicht een uur neerge legd om over veiligheid te praten. Dow heeft dat deze week bekend gemaakt in het duurzaamheidsver slag 2015. De aanleiding voor de in Dow- termen 'safety stand down' was een serie van vijf incidenten in korte tijd. Hoofdoorzaak was in bijna alle gevallen persoonlijk ge drag. In het duurzaamheidsver slag windt Dow er geen doekjes om: 'Onoplettendheid, nog even snel iets willen afmaken, terwijl de concentratie al minder is. Het is dit soort gedrag waardoor iets vaak net goed gaat, maar waar door het in 2015 te vaak net niet goed ging'. Van blijvend letsel was geen sprake, meldt Dow-topman Arnd Thomas in het duurzaamheidsver slag, maar 'dat doet voor ons niets af aan de ernst waarmee we dit ne men'. In aansluiting op de 'safety stand down'-sessies heeft een team van Dow-experts uit andere regio's de veiligheidscultuur bij Dow in Terneuzen onder de loep genomen. Hierop is besloten extra te investeren in bewustwordings trainingen van leidinggevenden. 'Want veiligheid is naast het vol gen van principes, regels en proce- Ook al was er geen blijvend letsel, we moeten elk incident ernstig nemen dures vooral een zaak van gedrag en voorbeeldgedrag van leidingge venden', aldus Thomas. Ondanks de incidenten in 2015 heeft Dow Terneuzen, de grootste productie-site van Dow buiten de Verenigde Staten, binnen het con cern een leidende positie op veilig heidsgebied, schetst Thomas de positieve zijde van de medaille. 'Die adel verplicht', geeft hij aan, 'en is de noodzakelijkste voorwaar de voor het veilig stellen van onze toekomst'. Thomas zegt dat niet voor niets. De chemie in Europa staat onder druk, terwijl in het Midden-Oos ten en Amerika fors wordt geïnves teerd. Dow Terneuzen merkt dat ook. Toch is in 2015 'overall een groei in volume en marge gerealiseerd in een vlakke Europese markt', meldt Dow Benelux-president An ton van Beek. Het personeelsbe stand van Dow Terneuzen groei de in 2015 van 1709 naar 1732. Er waren ook nog 462 contractmede werkers actief en 552 werknemers (116 vaste, 436 op uitzendbasis) bij servicecentrum BPSC. It zaterdag 2 juli 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl ttanci«us« t r.jfci'B r.'lr FOTO PETER NICOLAI Ad Beenhakker laat ons kijken naar land schappen van schil ders die zich door Zeeland lieten inspi reren. Hij verzamel de ze in een boek. Dow legt fabriek uurtje stil om het over veiligheid te hebben Harmen van der Werf Terneuzen —Arnd Thomas, Dow-topman JUSTION www.justionadvocaten.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78