u Kerncentrale mag nooit een puur Zeeuws probleem worden Hotel Bru vult leemte op in aanbod vissersdorp SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Burgerweeshuis puilt weer uit van de kunst en andere hebbedingetjes tijdens de 46ste Zomerexpositie. BURGERWEESHUIS ZOMEREXPOSITIE MIXT OUD EN NIEUW A Naakt en bedekt naakt. Sowieso veel mensen dit keer en minder dieren. Theresia Koelewijn stapte een jaar of tien geleden voor het eerst binnen bij het Burgerweeshuis in Zierikzee. Indrukwekkende erva ring, blikt ze terug. „Warm, per soonlijk en héél véél hebbedinge tjes", vielen haar op aan het dool hofachtige pand aan de Poststraat. Inmiddels draagt ze zelf aan die beleving bij. Met echtgenoot Chris Braat, die er opgroeide, staat ze aan de vooravond van een nieu we Zomertentoonstelling. Beelden en schilderijen staan her en der door het pand ver spreid. De 'buit' van dit jaar, zo'n 250 werken, is binnen. Het gepuz- zel om elk werk de mooiste plek te geven, begint. Variatie alom, al voert realisme de absolute boven toon. En, maar dat is toeval, vrou wen zijn er in overvloed. „Naakt en bedekt naakt. Sowieso veel mensen dit keer en minder die ren", omschrijven Theresia en Chris in grote lijnen de inhoud van de 46-ste Zomertentoonstel ling in pand en tuin. Het waren Chris' ouders Ad en Tessa Braat die de verkoopexposi tie van kunst, antiek en curiosa ooit op poten zetten. Nadat There sia en Chris vorig jaar hun intrek namen in dat huis waar Chris op groeide, bliezen ze ook de -in 2009 gestopte- Zomertentoonstel- ling nieuw leven in. Zij het op ei gen wijze, op verschillende fron ten. De gang is gewit, de tuin ge snoeid. Net als de pas gerestau reerde regentenschilderijen aan de muur oogt de boel fris. In de keuken, een juweeltje op zich, worden diverse creatieve work shops gegeven. En onder de expo santen veel nieuwe namen, zoals schilders Jan van Buiten uit Burgh-Haamstede en Harry Kos ter uit Zierikzee. Tegelijkertijd is het een treffen met werk van 'oud-gedienden', waarvan sommi gen er al vanaf het prille begin bij zijn. Of op z'n minst een aantal jaar, zoals Juul Kortekaas. „Met fonteinen. Dat kan vreselijk tuttig zijn, maar niet bij haar. Zij heeft daar echt iets stoers van gemaakt." Niet te vergeten: werk van wijlen Ad en Tessa Braat zelf. Maar ook van Miems van Citters - die haar tachtigste verjaardag met een ex positie in het Stadhuismuseum viert. En er zijn 'hebbedingetjes', uiteraard. Van een sakevaasje dat fluit tot een kristallen schaal uit 1880. De zomerexpo is niet alleen geschikt voor de dikke portemon nee: de prijzen lopen uiteen van 50 tot 14.000 euro. Dwalen door de romantische tuin, je vergapen aan het vele werk en zicht op de imposante plafonds in de regen tenkamer is nog goedkoper: en tree kost maximaal 2,50 euro per persoon. In zes maanden tijd van een bouw val tot een gloednieuw hotel met veertien kamers en een lunchroom. Patricia Hoep en Mar tin van Gale hadden gisteren bij de officiële opening van hun eta blissement in hartje Bruinisse alle reden om trots te zijn. De eerste gasten zijn inmiddels geboekt en met de Visserijdagen in het vooruitzicht ziet het er veel belovend uit, zegt Hoep tevreden. Bruinisse heeft een jachthaven, golfbaan en een vakantiepark naast de deur, maar een hotel was tot gisteren een gat in het toeris tisch aanbod. Ook bedrijven in Bruinisse moesten hun zakenre laties noodgedwongen elders in de omgeving onderbrengen. „Je merkt aan alles dat een hotel hier erg nodig is. En ook even een broodje eten kon je op Brui nisse eigenlijk nergens", aldus Hoep. Hotel Bru richt zich met vier oplaadpunten voor elektri sche auto's en fietsverhuur ook specifiek op milieubewuste (Duitse) gasten. De nieuwe aanwinst voor het vissersdorp werd feestelijk geo pend door miss visserij 2015 Eri ca Schot en het anderhalf jaar oude zoontje Lucas van beide eigenaren. De erfenis van de kerncentrale bij Borssele ligt de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland zwaar op de maag. Het kan niet zo zijn dat Zee land opdraait voor het verlies dat wordt geleden op de centrale, noch voor de enorme ontmante- lingskosten van de geplande slui ting in 2033. De Rijksoverheid mag haar verantwoordelijkheid niet terzijde schuiven, vinden Pv- da en D66. De fracties kregen donderdag avond de unanieme steun voor hun amendement dat de Tweede Kamer oproept om een oordeel over het ontwijkingsgedrag van minister Henk Kamp (WD). „Dit leidt tot een aanzienlijk slechtere positie van Zeeland en haar indus trie in de energietransitie en dus ook voor de economische ontwik keling en werkgelegenheid", aldus PvdA-raadslid Corina van der Vliet. Het amendement is tevens een pleidooi aan het adres van moeder maatschappij Delta om bij de wet telijk afgedwongen splitsing van de netwerkgroep en het commer ciële productiebedrijf zoveel moge lijk rekening te houden met be houd van werkgelegenheid in Zee land. De raad ging unaniem ak koord met het door Delta uitge werkte splitsingsplan. Dat besluit staat los van de gevraagde borgstel ling voor het optuigen van het nieuwe concern van in totaal 200 miljoen euro. Schouwen-Duive land is gevraagd voor een kleine 10 miljoen garant te staan. LSD, SP, CU en CDA namen wel alvast een voorschotje op die toekomsti ge discussie en wezen op het geld dat Delta heeft 'verbrast'. Jan Bij- devaate (CDA): „Ik heb dat eens uitgerekend. We hadden aan het dubbele dividend kunnen zitten van wat we nu hebben. Delta is minder braaf dan ze soms lijkt." zaterdag 2 juli 2016 Expo 'op een eigen wijze' Esme Soesman Zierikzee A Chris Braat en Theresia Koelewijn met op de voorgrond werk van Amiran Djanashvili. Chris: „Je kunt hier zeker een uurtje dwalen in de tuin voor je alles hebt gezien." foto dirk jan gjeltema De Zomertentoonstelling is van 9 juli tot en met 4 september. Van vrijdag tot en met zondag, steeds van 11.00 tot 17.00 uur. In de categorie schilderijen: werk van Harry Koster uit Zierik zee. In de categorie curiosa: een sa keflesje uit Japan dat gaat flui ten als je ermee schenkt. In de categorie beelden: 'Bloem- kopje' van Marina Radius. Zij ex poseert ook dierenbeelden. Marcel Modde Bruinisse Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67