Verplichte castratie en chip voor katten WOI herdacht 'Klagen mag tijdens menstruatie' Jumbo-afperser krijgt acht jaar cel 40 uur werkstraf voor 'bombriefje' 5 ten bij de Somme een beslissen de klap uitdelen aan de Duitse troepen. De eerste dag werd de bloedigste uit de Britse militaire geschiedenis met bijna 20.000 doden. Uiteindelijk sneuvelden Er sneuvelden 420.000 Britten, 200.000 Fransen en 465.000 Duitsers in de slag De man hield de supermarkt wereld maanden in zijn greep door met bommen te dreigen bij diverse filialen van de Jumbo en zelfs een explosief af te laten gaan. Hij was uit op geld. Na het aanhoren van het von nis beende Alex O. boos de rechtszaal uit en riep: 'Stelletje mafkezen!' Volgens de rechtbank perste hij tussen mei en oktober 2015 supermarktketen Jumbo af. Hij eiste 2.000 bitcoins van het bedrijf, omgerekend ongeveer 1,2 miljoen euro. Het dna van O. werd gevonden op een dreig- kaart en op een explosief. Bij bij de rivier 420.000 Britten, 200.000 Fransen en 465.000 Duitsers. Het grote aantal Britse slachtoffers wordt toegedicht aan hun onervarenheid, omdat het veelal vrijwilligers betrof die niet eerder slag hadden geleverd. Zij moesten langzaam lopen in niemandsland en werden neerge- maaid door Duitse machinegewe ren. In vier maanden van loopgra- vengevechten lieten meer dan een miljoen militairen het leven en wonnen de geallieerden slechts een paar kilometer ter rein. hem thuis lagen dezelfde soort explosieven die ook waren ge bruikt voor de bommen. De rechtbank acht dit bewijs sterk genoeg voor een veroordeling. In totaal kreeg Jumbo over een periode van vijf maanden 15 dreigmeldingen die steeds hefti ger werden. Klanten en mede werkers van de keten zouden slachtoffer worden. Omdat O. tij dens een observatie geen inzicht wilde geven in zijn psyche, stelt de rechtbank vast dat hij geheel toerekeningsvatbaar is. Daarom past volgens de rechtbank alleen een onvoorwaardelijke celstraf. Volgens de rechtbank is het een wonder er geen slachtoffers zijn gevallen. O én zijn familie op de tribune beweren dat hij on schuldig is en riepen 'we gaan ze in hoger beroep wel aanpakken'. Dat staat in een advies aan het ka binet van de Raad voor Dierenaan- gelegenheden (RDA), het belang rijkste adviesorgaan van de over heid als het om dieren gaat. Via kattenpoep kunnen mensen infectieziekten oplopen. Katten zijn de belangrijkste infectiebron van toxoplasmose, een parasiet die vooral voor zwangere vrou wen gevaarlijk is. Per jaar worden in Nederland ongeveer 500 kinde ren geboren met afwijkingen die er het gevolg van zijn, zoals blind heid of een waterhoofd. Nog eens zo'n 400 mensen belanden jaar lijks door toxoplasmose in het zie kenhuis. Katten besmetten men sen ook met spoelwormen (toxoca- ra). Bij kinderen kunnen die klach ten als buikpijn en vermoeidheid veroorzaken. Zwerfkatten zijn beduidend va ker geïnfecteerd met toxoplasmo se en spoelwormen dan huiskat ten, die doorgaans regelmatig wor den ontwormd. De poep van zwerfkatten belandt bovendien niet via de kattenbak in de kliko, maar in zandbakken, tuinen en parkjes. Daar komen mensen er- Het gebeurde half december 2015, toen Julius van H. (20) sa men met twee vrienden in de kantine van mbo-school Aven- tus in Deventer napraatte over de aanslagen in Parijs. Uit pure verveling pakte Julius een pen en krabbelde op een kartonnetje: 'Allah Akbar. Ik blaas dit gebouw op om 15.30 uur. Ik doe het echt!' Julius gaf het kartonnetje aan zijn maat Oussama, die tegen over hem zat. „Hij is Marokkaan. In de klas noemen we hem voor de gein vaak terrorist", zei Julius gisteren in de rechtszaal. „Ik gaf hem het briefje en zei: dit is iets voor jou. Gewoon, om te dol len." Maar toen de vrienden weg gingen, vergaten ze het kartonne tje. De school schrok zich kapot en deed aangifte. Julius is ondertussen van school gestuurd. En tot overmaat van ramp heeft zijn vriendin de mee in contact, verklaart Frans van Knapen, raadslid en hoogle raar Veterinaire Volksgezondheid. „Vooral in de grote steden zorgen zwerfkatten voor een heftig bezoe delde omgeving. Dat wordt al maar erger, omdat ze zich onge breideld vermenigvuldigen. Zon der huiskatten hadden we geen zwerfkatten. Ze lopen weg of wor den achtergelaten." Daarom zou den alle nieuwe katten volgens de RDA zo snel mogelijk moeten worden 'geholpen'. Ook moeten katten met een chip worden gere gistreerd, zodat weglopers te iden tificeren zijn. Die maatregelen zijn ingrijpend. In Nederland leven zo'n 2,6 mil joen huiskatten. Schattingen van het aantal zwerfkatten lopen uit een van 135.000 tot meer dan een miljoen. Bij de dierenarts ben je al verkering uitgemaakt, omdat ze continu op zijn 'domme actie' werd aangesproken. „Ik heb er nooit één seconde bij stilgestaan dat mijn actie zul ke grote gevolgen zou hebben", zei Julius tegen de politierechter. Via camerabeelden kwam de schoolleiding hem op het spoor. De officier van justitie wil niets weten van een 'stommiteit' en neemt de zaak hoog op. „Heel duidelijk is opgeschreven dat het De impact was groot, er is zelfs een klas eerder naar huis gestuurd schoolgebouw om half vier zou worden opgeblazen. De impact was groot, er is zelfs een klas eer der naar huis gestuurd." Politierechter Nieuwenhuis ging hierin mee: „Door het kar tonnetje te laten liggen was er sprake van een concreet dreige ment. U verdient een werkstraf van 40 uur." Julius verliet de rechtszaal met gebogen hoofd. snel 60 euro kwijt om een kater te laten castreren, voor steriliseren van een poes het dubbele. Voor chippen komen daar nog een paar tientjes bij. Die kosten voor de ei genaar zijn echter te verantwoor den in het licht van de risico's die katten veroorzaken, stelt de RDA. „Katten zijn de enige huisdieren die vrij kunnen rondlopen. Dat geeft verplichtingen richting de ei genaar", zegt Van Knapen. De Dierenbescherming is het daarmee eens. „Niet alleen vanwe ge de volksgezondheid, maar ook voor het dierenwelzijn moet het kattenoverschot worden aange pakt", zegt woordvoerder Niels Dorland. „Onze asielen zitten vol met verwilderde katten die niet meer herplaatst kunnen worden. Verplichte castratie en registratie van huiskatten is de enige manier om dat probleem op te lossen. Zwerfkatten moeten worden ge vangen, gesteriliseerd en weer vrij gelaten, zoals nu in een aantal plaatsen al gebeurt." De maatrege len zouden betekenen dat alleen bij erkende fokkers en opvangcen tra nog katten te halen zijn. Staatssecretaris Van Dam van Economische Zaken liet gisteren in een eerste reactie weten de risi co's die de RDA aankaart serieus te nemen, maar niets te zien in verplicht chippen en castreren van katten. „We zetten grote vraagtekens bij de effectiviteit, proportionaliteit en handhaafbaar heid van die maatregelen." AMSTERDAM Vrouwen onder schatten vaak de gevolgen van menstruatieklachten. Ze denken al snel 'daar zeur je niet over', waardoor behandeling te laat of niet wordt gestart. Dit stelt hoogle raar gynaecologie Hans Brölmann, die gisteren afscheid nam aan het VUmc in Amsterdam. Een op de drie vrouwen kampt met klachten als abnormaal veel bloedverlies of buikkrampen, maar lang niet iedereen laat dit on derzoeken. Brölmann: „Helaas zit ten afwijkingen van de baarmoe der en gerelateerde klachten nog altijd in de taboesfeer." Veel vrouwen weten volgens de hoogleraar niet dat een myoom (vleesboom) in de baarmoeder goed te opereren is. „De gedachte is vaak: help, dan moet mijn baar moeder eruit. Maar er zijn talloze alternatieven waarbij dit niet hoeft." Brölmann pleit voor meer onderzoek naar gynaecologische aandoeningen, maar vraagt ook aandacht voor maatschappelijke ef fecten. „We weten dat menstrua tiestoornissen leiden tot arbeids verzuim en minder productiviteit, maar hoe groot is dit probleem nu eigenlijk? Dat is niet bekend." zaterdag 2 juli 2016 GRONINGEN De 51-jarige 'Jum- bo-bomber' Alex O. is tot zijn ei gen woede veroordeeld tot acht jaar cel en een schadever goeding van 90.000 euro. Alle katten in Nederland moeten worden gecastreerd of gesterili seerd en een registratiechip krij gen. Die ingrepen zijn nodig om dat katten een toenemend risico voor onze gezondheid vormen. Annemieke van Dongen Den Haag Bij wijze van grap dreigen de school op te blazen. Vroeger kwam je er nog mee weg, maar niet in tijden van terreur. Een 20-jarige scholier kreeg voor zijn 'grap' een fikse werkstraf en werd van school gestuurd. Paolo laconi Deventer 2J In Nederland leven zo'n 2,6 miljoen huiskatten. Schattin gen over het aantal zwerfkatten lopen uiteen van 135.000 tot meer dan 1 miljoen. —Officier van justitie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5