14 ZEELAND Ad Beenhakker voelde zich als planoloog lange jaren de dokter van het Zeeuws landschap. Nu biedt hij ons landschappen van schilders, die zich net als hij door Zeeland lieten inspireren. AD BEENHAKKER PLANOLOOG EN KUNSTBESCHOUWER Nee, je geeft het hem bij lange na niet. Ad Beenhakker beent bedrijvig op en neer in zijn huis in de Spuistraat in Middelburg. Het is het stukje straat waar alleen fiet sers en wandelaars komen. Vaak groepjes toeristen, die hardop uit hun stadsfolder lopen voor te le zen, over de spuikom en andere geschiedenis. Dat kan hij in het voorportaal van zijn huis goed ho ren. De Timmerwinkel, staat er bo ven de voordeur. Zelfbedacht, die naam. Zijn grootvader was timmer man, zijn vader gaf praktijklessen timmeren in Goes. Ad Beenhakker is - wat je noemt - niet groot van stuk. Veel haar heeft hij niet meer, het is alsof het grotendeels van boven op zijn hoofd naar zijn kin is gezakt. Toch: 82 jaar? Nee, zelfs als je goed kunt schatten kom je bij lange na niet zo hoog uit. De aanleiding dat we aan zijn deurbel trekken ligt tastbaar in de huiskamer: een hele stapel nog naar de drukkerij geurende exem plaren van een nieuw Zeeuws kunstboek. Naar Zeeland! Schilders van het Zeeuwse landschap. De let ters doen het goed op de cover. Met dank aan het Scheldezicht, een pointillistisch schilderij van Théo van Rysselberghe uit 1893, dat bijna integraal op de voor- en achtercover prijkt. Het biedt een wijde blik vanaf de duinen bij Cad- zand richting Vlissingen. Hij zegt het vol overtuiging: „Voor mij is het één van de mooi ste gezichten op Zeeland, ooit ge schilderd. Het hangt in het Haags Gemeetemuseum, waar ze het als een gezicht op Scheveningen pre senteren." Het boek wordt volgende week zaterdag officieel gepresenteerd. Is er reden om de vlag op de ge vel van de Timmerwinkel te la ten wapperen? Met de nieuwe uitgave in de hand zegt Beenhakker: „Kijk, dit is nou helemaal een boek zoals ik het graag wilde maken. Het doet me genoegen, van begin tot eind. Het is waarschijnlijk het laatste met de hand geschreven boek in Neder land, een lieve secretaresse heeft het voor me overgetypt. Ik heb het helemaal volgens mijn plan kun nen uitvoeren: een inleiding en vervolgens zestig schilderijen van achtenvijftig kunstenaars met de biografische gegevens van de schil der en het werk ernaast. Slechts zaterdag 2 juli 2016 Het landschap heeft een schilder nodig Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50