Weer brand in kerk van Westkapelle #ZOOnieuw: de savanne! Expo Sabine Beckmann 13 Het Polderhuis is een inspirerend museum. De presentatie van de geschiedenis van het dorp is aansprekend. Ds. Karin van den Broe- ke uit Wissenkerke is afgelopen maandag, 27 juni, in Trondheim gekozen in het uitvoe rend comité van de Wereldraad van Kerken. Het dagelijks bestuur, zeg maar. Sinds januari 2013 is zij al voorzitter van de synode van de Protestantse Kerk Nederland. Met deze functies is zij flink druk en sa men met ds. Ruben den Hertog staat zij ook voor de dubbelgemeen- te Wissenkerke-Geersdijk en Kats-Kortgene. Wat mij betreft mag ze doorgaan voor 'power wuuf. U kent toch dat prachtig krachtige plaatje van de Zeeuwse in dracht met roze bokshandschoe- nen? Van den Broeke zag in 1963 in Rotterdam het levenslicht, maar zij verhuisde en zat in Goes op de mid delbare school. Een studie rechten wisselde zij in voor theologie. De hervormde gemeente in Kruinin- gen werd de eerste gemeente waar zij als predikant aan verbonden was. Daarna werd zij studentenpas tor in Leiden. Inmiddels is ze weer een tijd terug in Zeeland. In een deze week verschenen fdmpje op YouTube schetst zij hoe het bij de vergadering van de We reldraad eraan toegaat. En passant Monnikenwerk verklapt ze, als (een) Zeeuwse, gek te zijn op vis die rijkelijk op Noorse menukaart staat. De Wereldraad vertegenwoor digt 340 kerken en 500 miljoen (kerk)leden in 110 landen. Dichter bij kent de Wereldraad Nationale, Provinciale en lokale Raden van Kerken. In Zeeland houdt de Pro vinciale Raad De Kerkendag, zoals in 2015 in Goes. Lokale raden geven ook handen en voeten aan de idealen die de Raad nastreeft. Het gaat daarbij vooral om dialoog tussen kerken en het nastreven van welzijn van mensen in de samenleving. Er is dan ook aandacht voor de ontmoe ting met mensen die een andere dan de christelijke godsdienst aan hangen. Zo hield in april 2016 de Raad van Kerken in Middelburg een pu- blieksavond met de geestelijken uit de Centraal Afrikaanse Republiek, die een Freedom Award voor gods dienstvrijheid kregen. Samen met de lokale besturen van de moskee en synagoge streeft de Raad naar saamhorigheid in de samenleving. Het thema 'vrede en recht' zal de komende jaren bij de Wereldraad centraal blijven staan. In een tijd van conflicten, vluchtelingenstro men en spanningen tussen religies is dat beslist actueel. „De meningen botsen zo nu en dan flink als het over Israël en Pa lestina gaat, over Oekraïne, over rechtvaardige economische princi pes, over homoseksualiteit. De vra gen liggen echter wel op tafel in het bijzijn van allen. De grondtoon in de bespreking van al die vragen is dat we ons gezamenlijk geroepen weten door God om recht te doen en de hoop op vrede te behouden", schreef Van den Broeke in haar laat ste blog over de bijeenkomst in Trondheim. De Wereldraad komt voor haar tweejaarlijkse ontmoeting in 2018 naar Amsterdam, waar de kerkelij ke koepelorganisatie dan 70 jaar eer der werd opgericht. En de organisa tie ligt mede in handen van... Het museum Polder huis werkt met 180 vrijwilligers en zon der exploitatiesubsi die. En het staat ook nog eens open voor samenwer king met kunstenaars. Dit jaar werkt het Polderhuis sa men met CBK Zeeland. Het resul taat: drie achtereenvolgende expo sities met werk van eigentijdse kunstenaars. Zij maken elk een grote, op Westkapelle geïnspireer de wandschildering en exposeren daarbij kleiner werk. Na Nanda Runge is nu Sabine Beckmann (Münster, 1956) aan de beurt. Beckmann woont sinds 2000 op Walcheren en schildert expressio nistisch onderwerpen als dier, mens en landschap. Voor haar expositie in Westka pelle oriënteerde Beckmann zich op de omgeving en putte daarbij ook uit het verleden. Het sterkste van de tien werken op katoen of papier is in mijn ogen het werk waarin zij de brand van de Willi- brorduskerk van Westkapelle ver beeldt. In 1831 ging de tsde-eeuw- se kerk in vlammen op. Alleen de toren bleef staan. Met acryl op pa pier schildert Beckmann het ge vaarte alsof het als een wonder aan de vernietiging ontsnapte. Door de vensters gloeit het rood van het vuur. Door de directe schilderwijze, gedreven en vol passie, neemt zij me mee naar het moment van toen. In de andere werken zoekt ze ook de bewogen heid die past bij hoe zij werkt. Niet registrerend, maar in- en meelevend. Dus geeft de vuurto ren die zij schildert geen licht, maar is licht. Eén van de tien werken roept iets op van de oorlog, met een schip verlicht door de gloed van een explosie die hoog in de lucht het zwart en de stilte van de nacht doorbreekt. In dit type werk komt de kracht van Beck mann goed naar voren. Kleur over en tegen elkaar zetten, laag over laag, vlot borstelend, gevoel en uit drukking samenbrengend. Reage rend, improviserend. Dan nu de wandschildering. Die leent zich minder voor de ge dreven aanpak die Beckmann ken merkt. Hier schildert ze bedaag den Links naast het groen van bo men en weilanden de toren, voor al wit, met zware zwarte contou ren. De huizen ernaast klein, in blauwe tinten, de daken rood. Er achter de zee, met de schittering van de zon als witte golfjes ge schilderd. Rechts zet zich de dorpsstraat voort, de dijk, wat bo men. Een containerschip passeert, drie wolken aan de rand van de compositie twijfelen of ze er wel mogen zijn op deze rustige dag. Ik mis dus de bewogenheid en moet wennen aan de harde stijl, die nu soms iets onbeholpens heeft. Toch laadt dat de composi tie op een andere manier, dwar ser, met kracht. Subtiel voegt Beckmann er nog iets aan toe. Aan de voet van de toren staat een figuurtje, met een rode doek of een matje. Wie de geschiedenis kent zal zich Mondriaan herinne ren. Of Bas Jan Ader. Twee kunste naars die Westkapelle eerder an ders lieten zien ZOOAntwerpen.be Bij aankoop van een dagticket voor zaterdag 2 juli 2016 Een echt powerwuuf José Baars José Baars schrijft weke lijks over religie en ker ken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Links bij deze column en een overzicht van de kerkdiensten voor komende zondag staan op www.pzc.nl/monnikenwerk Sabine Beckmann schildert in- en meelevend. Zo geeft een vuurtoren geen licht, maar is deze licht, foto nico out Nico Out T/m 29 september: Sabine Beckmann. Polderhuis, Zuid straat 154 -156 Westkapelle. Dagelijks 10.00-17.00 uur. €5 KORTING ACTIE PZC *ln ruil voor deze bon krijgt u €5 korting per dagticket bij aankoop van max. 4 dagtickets voor ZOO Antwerpen aan standaard individueel tarief. Deze dagtickets dienen gelijktijdig aangekocht te worden en zijn enkel geldig op de dag van aankoop. Niet inwisselbaar in speciën, niet cumuleerbaar met andere acties, promoties of voordelen. Enkel geldig aan de kassa tot 30/09/2016. Kopieën worden niet aanvaard. Niet geldig op eerder aangekochte tickets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49