Ook raad Vlissingen keurt begroting VRZ af WALCHEREN 7 Christelijk boerenmeisje ontworstelt zich aan Walcherse benepenheid Elizabeth Maas (76) is de polder bij Vrouwenpolder al lang geleden ontvlucht. Maar ze kwam nooit echt los van haar geboortegrond en wijdt er nu een boek aan: Het blauwe juk. Verhalen van familie en ons oude kindermeisje hielpen enorm bij het schrijven felixkade.nl Het blauwe juk waar ze vroeger de em mers melk van door haar gemolken koeien aan hing, is nu ook voor Elizabeth Maas een werktuig dat nostalgische gevoe lens oproept van haar kindertijd. Tegelijkertijd is dat juk hèt sym bool van het christelijke, Walcher se platteland, waar ze zich aan wil de ontworstelen. Maas, geboren in 1939, is al meer dan een halve eeuw uit Zeeland weg. Maar, mede doordat haar fa milie er bleef wonen, is ze toch al tijd aan haar geboortegrond ver bonden gebleven. Toen haar kinde ren, onder meer door die familie bezoekjes, steeds vaker hengelden naar verhalen van en over vroeger besloot ze haar herinneringen op te schrijven. Een paar velletjes of een schriftje vol was niet genoeg. Mede doordat haar (groot)ouders, ooms en tantes een schat aan ma teriaal - gedichten, brieven, docu menten van de kerk en de over heid - hebben bewaard, kon zij de geschiedenis van twee boerderij en achter de duinen bij Vrouwen polder reconstrueren. Daarnaast hielpen veel brieven, certificaten en documenten haar herinnering op gang en kon zij zich een groot deel van haar jeugd weer voor de geest halen. Vervolgopleiding Elizabeth, die in haar jeugd door velen werd aangesproken als Betje of Betsie, rebelleerde in haar jeugd tegen de boerentradities. Een oudere broer van vader Maas wilde dat Betje opgroeide als een echte boerin. Elizabeths ouders twijfelden wel, maar lieten haar pas aan een vervolgopleiding be ginnen op voorspraak van een le raar van de huishoudschool. Het is voor Elisabeth de aanzet tot ver kenning van de wereld buiten Walcheren. Op het verleden terugkijkend is mevrouw Wiersma, zoals Eliza beth al weer decennia heet, mild over de familieleden, die haar het leven somtijds zuur maakten. Ze beseft dat haar ongetrouwde ooms en tantes ook allen 'een juk te dragen hadden'. „Ze waren zelf opgegroeid met het adagium 'wat God je opdraagt, moet je dragen'. En ze waren opgegroeid met een zieke moeder. Wel weer één die gedichten schreef. Dat vind ik ach teraf heel bijzonder." Het blauwe juk is niet alleen leuk om te lezen voor zestigplus sers op Walcheren, maar zal ook heemkundig geïnteresseerden boeien. Wat de gereformeerde kerkscheuring door verschillende interpretaties van artikel 31 voor een 'gewoon gezin' betekende, leeft meer voor de lezer dan een tekst in een geschiedenisboek. Elizabeth Maas - 'bij dit boek hoort mijn meisjesnaam' - presen teert Het blauwe juk dinsdag 5 juli in grand café De Pelgrim ('vroeger het dorpswinkeltje van Marijs') in Vrouwenpolder. De Middelburgse gemeente raad ging eerder deze week niet akkoord met extra verhoging van de gemeentelijke bijdrage voor het sluitend krijgen van de begroting van de Veiligheidsre gio Zeeland (VRZ). De Vlissing- se raad volgde donderdag dezelf de lijn en kan zich ook al niet vinden in de concept-begroting. B en W van Vlissingen advi seerden overigens niet akkoord te gaan met de concept-begro ting 2017. Bestuur en directie van de VRZ voeren veel te mak kelijk nieuw beleid door en heb ben te weinig 'zelfkritisch' ver mogen, stelde de SGP in een mo tie. Het aannemen van die motie vonden overige fracties niet no dig. Maar de meerderheid was het met de SGP eens dat dreige menten over het afstoten van ta ken ongepast zijn. Bezuinigings maatregelen mogen nooit ten koste gaan van de veiligheid voor Zeeuwse burgers. De raadsleden krijgen inzage in het rapport en de brieven van de commissie-Demmers en wor den binnenkort ook bijgepraat over de stand van zaken in be stuur en directie van de VRZ. „In beslotenheid", meldde burge meester Bas van den Tillaar. Ruiterplaatmakelaardij zaterdag 2 juli 2016 De schrijfster met buurmeisje Tiny achterop in de jaren vijftig. Moeder 'Pietje en vader Jo Maas in de duinen, fotos uit het boek, afkomstig uit familiealbum Blauw juk als symbool voor zware taak Zeeuwse boerin René Hoonhorst Elizabeth Maas, schrijfster boek Het boek kost 24,45 euro en is te bestellen in de boekhandel onder ISBNnummer 978-94-022-2689-8 of via www.boekscout.nl René Hoonhorst Vlissingen Het goede lever begint aan de Felixkade. Luxe villa's in Kamperland aan de rand van het Veerse Meer. Elegant en toch robuust, luxe en zeer energiezuinig. T 0113 372474 E info@ruiterplaatmal<elaardij.nl ZEELAN DELI JK WONEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43